További Jog cikkek
Az új tárca alá rendelik 22 szövetségi intézmény különböző osztályait. Részét képezné például a Secret Service, a parti őrség és az FBI nemzeti infrastruktúra védelmi központja.
Jövő héten kerül a szenátus elé
A szenátus a törvényről várhatóan a jövő hét folyamán szavaz, nyilatkozta Tom Daschle, az eddig többségben levő demokraták frakcióvezetője. George Bush elnök a republikánusok győzelme után kijelentette, a belbiztonsági tárca létrehozása elsődleges fontosságú.
Demokrata aggályok
A szerdai szavazás alkalmával 212 republikánus és 87 demokrata képviselő támogatta a törvényt, miközben hat republikánus, 114 demokrata és egy független képviselő ellene szavazott. Júliusban a képviselőház három ellenszavazattal már elfogadta a CSEA-t, de a javaslat akkor elbukott a szenátusban.
A republikánusok a választásokat követően a képviselőházban és a szenátusban egyaránt többségbe kerültek. Az elnöknek így nem kell figyelemmel lennie a demokraták aggályaira.
A zárt ajtók mögött folytatott egyeztetések során a republikánus oldal 16 oldalas kiegészítést (Cyber Security Enhancement Act, CSEA) fűzött a Homeland Security törvényhez.
Lehallgathatnak
A CSEA kiterjeszti a rendőrség hatáskörét, előzetes bírói hozzájárulás nélkül lehetővé téve az internetes és telefonos lehallgatást, és szorosabb informátori együttműködésre késztetve az internet szolgáltatókat.
A törvényjavaslatot támogató republikánus Lamar Smith közleményében kifejtette: "A bármely időpontban és bármely eszközzel lecsapni kész terroristák elleni védekezés teljesen más megközelítési módot igényel. Új kormányzati struktúrára van szükségünk, amely egyértelműen elkötelezett a közbiztonság javítása mellett. Az új belbiztonsági minisztérium képes betölteni ezt az igen fontos szerepet."
Smith képviselő korábban úgy fogalmazott: "Amíg nem sikerül biztosítani a számítógépes infrastruktúrát, néhány billentyű leütése és egy internetes hozzáférés kell csak hozzá, és leáll a gazdaság illetve életek kerülnek veszélybe. Egy számítógépes egér ugyanolyan veszélyes lehet, mint egy bomba vagy egy puskagolyó." - írta a Cnet.
Sérti a magánszférát
A magánszféra sérülésétől tartva emberi jogi csoportok kritizálták a CSEA egyes részleteit. "Sok más dolog is okot ad az aggodalomra, de az alkotmány [szólásszabadságról szóló] negyedik kiegészítésének érvényesítése a lehallgatási szabályok betartása mellett továbbra is éles tesztje lesz a kongresszus polgárjogok melletti elkötelezettségének" - jelentette ki még szerdán Marc Rotenberg, az EPIC igazgatója.
A polgárjogi szakértő szerint a CSEA "az internetszolgáltatókat az ügyfelek magánszférájának védelme helyett a nyomozati érdekek érvényesítésére szorítja. Ez a folyamat nem meglepő, de nem is jó hír."
Életfogyt
Ha a szenátus is elfogadja, George Bush pedig aláírja, az új törvény életfogytig tartó börtönnel fenyegetné azokat, akik mások életét könnyelműen veszélyeztetik. A törvényjavaslathoz csatolt bizottsági jelentés kijelenti: a terrorista vagy bűnöző számítógépes támadás a gazdaságot és a kritikus infrastruktúrát veszélyezteti. Feltétlenül szükséges, hogy a büntetési tételek és a nyomozó hatóságok lehetőségei megfelelőek az ilyen támadások megakadályozására és az elrettentésre.
A CSEA bírói engedély nélkül korlátozott lehallgatásra biztosít lehetőséget, ha internetes számítógépet érő folyamatban levő támadásról van szó, vagy a nemzetbiztonságot fenygeti közvetlen veszély. Az ilyen lehallgatás azonban a gyanúsított telefonszámának, IP címének, a felkeresett URL-eknek és az emailei fejlécének megszerzésére korlátozódhatna, de nem érintené az online kommunikáció vagy a telefonhívások tartalmát. Jelenleg szövetségi törvényi előírások alapján ilyen lehallgatást csak emberek testi épségét fenyegető veszély, vagy a szervezett bűnözéssel kapcsolatos tevékenység esetén engedélyeznek.
|