További Jog cikkek
Milyen esetekben következhet be jogi felelősségrevonhatóság linkek alkalmazásakor?
Talán a legegyértelműbben az az eset ítélhető meg, amikor a link kontextusa sértő. Ilyen sérelmet jelenthet, ha valaki honlapján közli, hogy ez az ember megölte a feleségemet, ahol az összhangot a kijelentés és az érintett személy között a link adja meg. Vannak tehát bizonyos esetek, amikor lényegében mindenki elfogadja, hogy akár egy egyszerű link is lehet sérelmes.
Lássunk most egy ennél gyakrabban előforduló esetet: az ugrópontként történő felhasználást. Ugrópontnak a hiperlink azon látható részét, "felületét" nevezem, amelyet a dokumentum többi részétől rendszerint aláhúzással vagy eltérő színnel különböztetnek meg, és amelyre rákattintva az internethasználó számára új dokumentum válik elérhetővé. Szerzői jogilag akkor válik érdekessé a kérdés, amikor ugrópontként nem az URL, hanem valamely szerzői jog által védelemben részesített szöveg vagy vizuális mű (kép, grafika) jelenik meg. Ilyen felhasználáshoz természetesen megfelelően engedélyt kell kérni. Védjegyjogsértés valószínűleg csak abban az esetben történhetne, ha a védjegy linkként való feltüntetése a hivatkozó gazdasági tevékenységével kapcsolatba hozható, és a védjegy megkülönböztető funkciója csorbulna; ameddig tehát nyilvánvaló, hogy a kérdéses link a védjegyjogosult tartalmára való hivatkozást valósít meg, nem beszélhetünk védjegybitorlásról.
|
Szintén sok problémával jár a kerettechnika alkalmazása (framing). Itt arról van szó, hogy a honlap saját grafikai arculatán belül, annak keretében jeleníti meg az idegen oldal tartalmát. Sok esetben az ilyen linket használó szolgáltató saját reklámcsíkjai (bannerei), keretei elfedik a hivatkozott oldaléit, sőt, még annak URL-je sem látható az egyszerű látogató számára. Ebben az esetben szintén felmerülhet versenytársak az említett versenyjogi sérelem, ugyanazon érvek alapján (fontos hangsúlyozni, hogy versenyjogilag csak a versenytárs ellen lehet fellépni, ez tehát gyakorlatilag a kereskedelmi honlapok egymás közötti gyakorlatát befolyásolja), és szintén megvalósulhat a saját keretek közé "áthúzott" honlap torzítása, illetve átdolgozása.
Két fontos kérdés megvizsgálása maradt hátra: az egyik, hogy a belső linkek (deep linking) valamilyen esetben megvalósíthatnak-e a beágyazott linkek esetéhez hasonlóan szerzői jogi felhasználást, méghozzá nyilvánossághoz közvetítést; a másik, hogy ha a link túloldalán bármilyen szempontból jogsértő anyag található, a hivatkozó e jogsértéshez való hozzájárulásként, kvázi "bűnrészesként" felelősségre vonható-e.
Nos, a második kérdésre valamivel könnyebb a választ megtalálni. A polgári jogi kártérítés alapvető szabálya szerint egyértelmű, hogy ha valakitől az adott helyzetben általában elvárható, hogy tudja, hogy linkjével jogellenes tartalomra hivatkozik, az ezzel okozott kár megtérítésére köteles. Ha eredetileg nincs tudomása a hivatkozott jogsértő tartalom mivoltáról, de arra felhívják a figyelmét, akkor - az internet jellegéhez mérten haladéktalanul - köteles eltávolítani a linket.
Nyilvánossághoz közvetít-e a belső link?
Magyarul: minősülhet-e valamely körülmények között hasonlóan a hagyományos, feltöltéses tartalomszolgáltatás, és valamely tartalom link útján történő közzététele? Az általam talált három nemzetközi jogirodalmi vélemény részletes vizsgálódás nélkül nemleges választ ad, a nemzetközi joggyakorlat három komoly bírói döntése viszont kimondja, hogy szerzői jogilag nyilvánossághoz közvetítésnek tekinthető azon belső linkek használata, amelyekre kattintva azonnal szerzői mű letöltése kezdődik meg, vagy egyetlen lehetőségként egy szerzői mű letöltése jelentkezik az internethasználó számára (az ilyen linket közvetlen belső linknek nevezem). Természetesen azt is el kell mondani, hogy amennyiben pl. az irodalmi művekre (tanulmányokra, újságcikkekre) is alkalmazni próbáljuk ezt a következtetést, az összes internetes tudományos kutatás "szörftechnikából" adódó mérhetetlen előnyei is elvesznek.
A problémára (nyilvánossághoz közvetít-e a közvetlen belső link?) választ adhat a jogalkotás útján történő megoldás, ez azonban sokáig hagyná bizonytalanságban a kérdést, mivel ma már ilyen kérdésben csak nemzetközi egyetértéssel alkotható jogszabály. Addig is elképzelhető, sőt bátorítandó, hogy a bíróságok a jelenlegi jogszabályi háttér alapján alakítsanak ki bírói gyakorlatot, az alapján döntve el a kérdést, hogy az adott link mennyire hasonlít a hagyományos on-demand nyilvánossághoz közvetítéshez. A hangfelvételek, filmek és szoftverek jogosultjai ebben az esetben is megfelelő megoldást kapnának, tekintve, hogy esetükben az átlagos internethasználó számára alig van különbség a közvetlen belső linket alkalmazó vagy a feltöltéses tartalomszolgáltatás között.