Bár az eljárás már hosszú évek óta zajlik, ez lehet az első alkalom, hogy az iparágon kívüli cégek képviselői is szóhoz jutnak. A tanúk listájával kapcsolatban a Microsoft nem volt hajlandó nyilatkozni.
Szétszednék az operációs rendszert
A kilenc szövetségi állam (California, Connecticut, Florida, Iowa, Kansas, Massachusetts, Minnesota, Utah, West Virginia és District of Columbia) arra kívánják rávenni a Microsoftot, hogy csak leegyszerűsített formájában forgalmazza a Windows operációs rendszert.
Nyilvános kódot akarnak
Az internetes hozzáférést biztosító és a multimédia-elemeket ki kellene venni a szoftvercsomagból. Ha az eljárás a felperesek tervei szerint zajlik, a Microsoftot a fenti követelés teljesítésének megtagadása esetén az Internet Explorer böngésző, sőt lehet, hogy egyenesen a Windows operációs rendszer forráskódjának nyilvánosságra hozatalára kötelezhetik.
November elején a Microsoft sikeresen kiegyezett a 18 perbe szállt tagállam felével. Az egyezség alapján a szoftverkonszern nagyobb szabadságot biztosít a PC-gyártóknak, akik a konkurens szoftvergyártók termékeit is beépíthetik az előre installált operációs rendszerekbe.
Ellenőrzik a megállapodás betartását
Az egyezségben azt is rögzítették, hogy egy bíróság által kijelölt ellenőr vizsgálja a fenti szabályok betartását. A Microsoft az egyezség egyik részét máris teljesítette, és két belső megbízottat nevezett ki, akik a cégen belül garantálják a követelések betartását.
A szoftverkonszern választása Odell Guytonra, korábbi államügyészre illetve David Dadoun ügyvédre esett. Utóbbi egy ideig a szövetségi kereskedelmi felügyeletnél (FTC) dolgozott, szakterülete pedig a kartelljog volt.