További Jog cikkek
A holland parlamentnek benyújtott jogszabály felhatalmazza a BVD-t (Binnenlandse Veiligheids Dienst, holland belbiztonsági szolgálat), hogy lehallgassa a nemzetközi műholdas és rádiós kommunikációs csatornákat. Az eredeti tervezethez képest egyébként megváltoztatták a törvény szövegét, és immár céltalanul lehallgathatnak bárkit, hogy ennek révén esetleg olyan beszélgetéseket, személyeket vagy csoportokat azonosíthassanak, amelyek érdekesek lehetnek a titkosszolgálat számára. Ennek kivitelezésére az amerikai-brit-ausztrál Echelonhoz hasonló, kulcsszavakból álló rendszert akarnak használni.
A törvény legálissá teszi a számítógéprendszerek elektronikus és fizikai behatolással járó feltörését |
A legkomolyabb hatáskörbővítést azonban egy utólag hozzáírt fejezet rejti. Eszerint a szolgálat megkapja a felhatalmazást arra, hogy minden nemzetközi kommunikációt, amely nem kábelen keresztül történik, teljes egészében vizsgálhasson, és a megfelelő szempontok szerint, személyek, csoportok vagy kulcsszavak után kutatva csemegézhessen benne. A fejezethez fűzött magyarázat szerint a teljeskörű lehallgatást azért kell biztosítani, mivel így ellenőrizhető, nem rejt-e valamilyen, az ország számára értékes üzenetet a nemzetközi kommunikáció.
| |
|
A lehallgatott üzeneteket és beszélgetéseket egy évig szabad megőrizni, a titkosított kommunikációt még ennél is tovább "amíg a visszafejtéshez adottak nem lesznek a feltételek." A nemzeti érdekek védelmében kifejtett kémtevékenysége mellett a holland BVD kifejezett megbízást kap a gazdasági kémkedésre, ha az "létfontosságú gazdasági érdekeket" érint.
Ezen kívül a vitatott törvény a szolgálat számára legálissá teszi a számítógéprendszerek elektronikus és fizikai értelembe vett feltörését. Behatolhatnak lakásokba és irodákba, adatokat tulajdoníthatnak el számítógépekről, vagy azokat módosíthatják illetve törölhetik. Trójai faló programokat installálhatnak, jelszavakat szerezhetnek meg, hogy ezzel biztosítsák a rendszerbe való bejutást, és hogy feltörhetők legyenek a titkosítási eljárások.
Franciaország szintén mobilizál
A francia ipari miniszter, Christian Pierret szavai szerint az ország minden erőfeszítést meg fog tenni, hogy a francia cégek felkészülhessenek a nemzetközi gazdasági háborúra. Ebben a viaskodásban az információ a megszerzendő nyersanyag. "Világszerte tombol a gazdasági háború, és mi a kellős közepében ülünk" - mondta a miniszter egy rádiónak adott interjújában. Egy olyan országnak, amely a világpiacon naprakész és ütőképes akar lenni, gondoskodnia kell arról, hogy hozzáférjen a fontos információkhoz.
Jelenleg a világ országai nem egyformán férnek hozzá az információkhoz - mondta a francia miniszter. Az egyenlőtlen erőviszonyokért az USA és Nagy Britannia által üzemeltetett Echelon lehallgatórendszer is felelőssé tehető. Ezen a csatornán az angolszász országok értékes piaci információkhoz jutnak, amelyeket továbbadnak saját cégeiknek. Pierret szavai szerint minden francia minisztériumba ipari kémkedés-szakértőket küldött a kormány, hogy összehangolhassák az információszerzést. Ugyanakkor üzletemberek számára felkészítő programokat állítanak össze, hogy kivédhessék a telefonos és számítógépes hálózatok megcsapolásával operáló gazdasági kémeket.
| |
|
A CIA korábbi igazgatója, James Woolsey az Echelont érő európai kritikákra válaszul kijelentette: csak a korrupció miatt figyelik az európai cégek tevékenységét. Szerinte abszurd a felvetés, hogy csúcstechnológiát akarnának lopni a műszaki fejlesztésben utánuk kullogó európai vetélytársaktól. Woolsey persze teljesen másként nyilatkozott, amikor még a CIA igazgatója volt. A CIA tevékenységét vizsgáló bizottság előtt 1994-ben azt mondta jegyzőkönyvbe, hogy gyakran tudtak segíteni a kormánynak a gyors döntésben, ha külföldön valaki a helyi tisztviselők megvesztegetésére készült. Ezáltal az amerikai cégeket a szolgálatok több milliárd dolláros bevételhez jutatták. "A legtöbb cég persze soha nem tudta meg, hogy a támogatásunkkal voltak ilyen eredményesek. Sőt gyakran kijelentik nyilvánosan, hogy ilyesmire nem szorulnak rá. De hát éppen ez a titkosszolgálati munka lényege."