További Jog cikkek
Jogi lépéseket fontolgatnak
Straub Elek |
Úgy tűnik, hogy a tiltakozás újabb fordulathoz érkezett. Úgy tudjuk, hogy az Elender a jövő hét elején nyújtja be a Fővárosi Főügyészségre ügyészségi óvását. Kóka János, a cég ügyvezetője ugyanakkor lapunknak azt mondta, hogy magával a törvénnyel nincs bajuk, ilyen alapra szükség van, de a rendelet már nem illeszkedik a magasabb szintű jogszabályhoz, sőt, szembemegy vele.
Az Index arról is értesült, hogy a tiltakozó cégek a HDB-hez és az AB-hez fordulnak. Az alkotmánybíróság előtt már van egy beadvány, amelyet a Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség jegyez. Ennek elnöke, Rajkai László lapunknak elmondta, a széles körű szakmai ellenérzést jelzi, hogy a beadványt megalapozó jogi tanulmányt négy cég (egyebek mellett az Antenna Hungária Rt. és a UPC) finanszírozta.
Hét év várakozás
A negyvenoldalas beadvány nyolc ponton találta alkotmánysértőnek a rendeletet. Egyebek mellett - szerintük - sérti a tulajdonhoz való jogot, a vállalkozás jogát, a gazdasági verseny szabadságát, az alaptörvény diszkriminációt tiltó rendelkezését, valamint a jogbiztonságról szóló bekezdést.
Kóka János - elvben - nem zárta ki, hogy más cégek is beadványt terjesztenek az AB elé, de annak hatékonyságában már kételkedett. Pesszimizmusát támasztja alá, hogy a Rajkai-féle szövetség a hírközlési törvény kapcsán egyszer már, 1995-ben, a grémiumhoz fordult, ám az hét évig nem tűzte napirendjére beadványuk tárgyalását.
Polgári engedetlenség
Az Index úgy tudja, hogy a jogi lépések mellett a tiltakozás - kevésbé jogszerű - egyéb formáin is gondolkodnak egyes cégek. Információink szerint a GTS Datanet, illetve az Elender azt tervezi, hogy egy fillért sem hajlandó befizetni. UPC-s körökből úgy értesültünk, hogy a kábelszolgáltatónál is fontolgatják, hogy nem fizetnek.
Szathmári Géza, a GTS Datanet igazgatója például úgy vélekedett, hogy ha esetleg a cégek nem fizetnek, akkor igen nehéz helyzetbe hozzák a jogalkotót és jogalkalmazókat. Hiszen be kellene perelni a nem fizetőket, és a bíróság előtt kellene bizonyítani, hogy a távközlési alap feltöltésének szabályozása jogszerű, valamint hogy jelenlegi formájában jár-e egyáltalán pénz az alapból részesedőknek.
Süle Gabriella az Indexnek azt mondta, hogy először meg kell várni a tényszámokat, hiszen a Pantel 150 milliós befizetési kötelezettsége becsléseken alapszik. Ha ismertté válik, hogy mennyit kell a cégnek fizetnie, és hogy mik a nem fizetésre vonatkozó szankciók, akkor döntik majd el, hogy mi okoz kisebb kárt a vállalatnak: ha nem fizetnek, és perre kerül a sor, vagy ha lenyelik a békát.
Straub fenyeget
Straub Elek a pénteki távközlési szakmai napon amellett kardoskodott, hogy a törvényt végre kell hajtani. Erre azonban néhányan őt idézve vágtak vissza: "Minden törvényes lehetőséget meg kell ragadni, hogy késleltessék (a törvény) végrehajtását." Straub egyébként arra is utalt, hogy a Matáv nem akart egyetemes szolgáltatóvá válni.
Az esetleges nem fizetésre reagálva a Matáv-vezér szinte nyíltan megzsarolta a cégeket és a kormányt. Straub azt mondta, ha február 28-ig nem érkezik meg a pénz a minisztérium számlájára, és a Matáv nem tud az őt megillető részhez hozzájutni, akkor automatikusan megemelik az árakat. A politika elszámol az 500 ezer tüntetővel, a kormánynak pedig ugyanennyi szavazat elvesztésével kell számolnia - hangsúlyozta Straub Elek.
Süle Gabriella viszont úgy vélekedett, hogy van más megoldás is, mint az erőből való politizálás. Ráadásul a szakember úgy vélte, hogy az 500 ezer előfizetőből csupán százezer lenne az, aki végképp kiszorul a távközlési szolgáltatásból. A most kalkulált terhek ötödét pedig a szolgáltatók vállalni tudnák.
|