További Jog cikkek
A gyermekek védelmét úgy biztosítanák, hogy speciális szűrési rendszer kiépítésével a felhasználók távol tarthatnák gyermekeiktől az általuk nem kívánatosnak ítélt tartalmakat. A leendő szabályozás nem terjed ki az internetes magánkommunikációra, így például az emailre sem.
Nem lesz cenzúra
Körmendy-Ékes Judit, az ORTT elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy az anyag elkészülte és közzététele segít tisztázni az elmúlt egy évben e témában folyó viták félreértéseit. Körmendy-Ékes Judit hangsúlyozta: senkinek nem célja, hogy - szemben a korábbi sajtóhírekkel - előzetes cenzúrát vezessen be ezen a területen, törekvésük lényege, hogy betömjék az internettel kapcsolatos jogok érvényesülése terén még meglévő lyukakat. Felmerült, hogy a későbbiekben - francia mintára - nem az ORTT, hanem egy különálló szervezet foglalkozna az elektronikus tartalomszabályozással.
Előny az önszabályozásnál
Tímár János, az SZDSZ által delegált ORTT-tag a sajtótájékoztatón annak fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy a javaslat elkészültével tárgyi alapokon indulhat el az érdemi gondolkodás a későbbi szabályozás kialakításáról. Megjegyezte ugyanakkor: komoly kételyei vannak annak kapcsán, működőképes-e az önszabályozás és az állami szabályozás összekapcsolása. Emiatt a testület inkább az egymásra épülő szabályozást támogatja, eszerint az ORTT beavatkozására csak akkor lenne lehetőség, amikor a felmerülő konfliktusok, jogsértések az önszabályozás keretein belül már nem kezelhetők.
Az anyag az emberi méltóság védelme érdekében is használhatóvá kívánja tenni a szerzői jogban jelenleg is alkalmazott "notice and takedown" (magyar változatban: értesítési-eltávolítási) eljárást. A tervezet alapján a tárhely-szolgáltató nem felelős az esetleges jogsértésekért, ha nincsen tudomása a szerverén folyó illegális tevékenységről, illetve ha azonnal intézkedik (törli a tartalmat, vagy megszünteti a hozzáférést), amint tudomást szerez a jogsértésről.
Az előkészítés mintegy féléves munkájában az ORTT-n kívül részt vett az Informatikai Kormánybiztosság, az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa és az Adatvédelmi Biztos Hivatala, valamint a különböző érdekvédelmi szervezetek, így az Artisjus szerzői jogvédő egyesület, a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete és az Informatikai Érdekegyeztető Fórum is. A szabályozási koncepció a lentebb található linken letölthető.