Dormán Tivadar hangoztatta, hogy a chatoldalak tartalma nyilvános, ezért tevékenységük nem ütközik törvénybe. "Az elektronikus levelezésbe a rendőrség természetesen nem tekinthet be, ugyanis azok tartalma titkos" - tette hozzá az ezredes.
A futballhuligánokról is gyűjthetnek adatokat
A chatcsatornák megfigyelését végző rendőrök főleg a közbiztonság szempontjából veszélyes rendezvényekkel kapcsolatos információkat gyűjtik, betörési kísérletek "lefülelésére" koncentrálnak. Példaként a labdarúgó mérkőzéseket követő összetűzéseket említette, amelyekről a hatóságoknak az internet révén pontos értesüléseik lehetnek.
Nem erkölcscsőszök, de hajtanak a pedofilokra
"Etikai szempontból az internetes csevegésekben elhangzó véleményekkel a rendőrség nem foglalkozik, hiszen az emberek nézetei nem esnek büntetőjogi kategória alá" - emelte ki Dormán Tivadar. Az internetrendőrség figyelmének középpontjában áll a pedofil web oldalakat üzemeltetők felderítése is, ám ezekre az elkövetőkre nem feltétlenül a csevegőoldalakon találnak rá.
Az ezredes jelezte, hogy az egyelőre csupán négyfős, a világhálóra specializálódott részleg munkája csupán észlelésre és adattovábbításra korlátozódik, a nyomozás már az illetékes szervek végzik.
Nemzeti Audiovizuális Archívum
Az informatikai bizottság tájékoztatót hallgatott meg a Nemzeti Audiovizuális Archívumról (NAVA) szóló törvénytervezetről is. A kormánypárti és ellenzéki képviselők egyetértettek abban, hogy a televíziók és a rádiók által rögzített audiovizuális örökség megőrzése, digitalizálása és nyilvánosság elé tárása kiemelt fontosságú.
Tószegi Zsuzsanna, a NAVA projektvezetője szólt arról, hogy a jelenleg tárcaegyeztetés alatt álló digitális archívum létrehozására legalább 3-7 milliárd forintra van szükség attól függően, hogy mire terjed ki a "nemzet digitális emlékezete". A munka méreteinek érzékeltetésére megjegyezte, hogy csak a Magyar Televíziónál 140 ezer órányi archívum gyűlt eddig össze. Az archívum fenntartására évente mintegy 3 milliárd forintot kell majd fordítani.