További Jog cikkek
Az egyezmény végső szövegéből kimaradt a rasszista és fajgyűlölő weboldalak betiltása, mivel az Egyesült Államok szerint ez ütközhetne az amerikai alkotmány szólásszabadságot garantáló első kiegészítésével. Így a fajgyűlölő és uszító megnyilvánulásokat jövő júliusban egy külön jegyzékben tiltják be, melyet az Egyesült Államok majd nem szignál.
Változó hazai büntető törvények
A brit szolgáltatók kiadják az adatokat
A szeptember 11-i terrortámadások óta egyre több országban fogadnak el a korábbinál jóval szigorúbb bűnüldözési és terrorellenes törvényeket, melyek gyakran megnyirbálják a polgárjogokat. Angliában például a múlt héten beterjesztett törvényjavaslat lehetővé teszi egy terrorizmussal gyanúsított külföldi állampolgár fogva tartását bírósági döntés nélkül, a belügyminiszter döntése alapján akár hat hónapig is. Ez azután újabb hat hónappal meghosszabbítható. A hatóságok nem kötelesek a gyanúsított tudomására hozni, milyen bizonyítékok vannak ellene.
A törvény kötelezné az internetszolgáltatókat - és más telekommunikációs cégeket -, hogy 12 hónapig őrizzék meg, és a hatóságok felszólítására adják át felhasználóik adatforgalmára - telefonhívásaikra, faxaikra, e-mailjeikre - vonatkozó információikat (ki kivel, mikor, milyen hosszan, stb). Magát az adatforgalmat nem kell loggolnia a szolgáltatónak. Az illetékes hatóságnak - ügyészségi nyomozóhivatalnak, rendőrségnek - nem kell bírósági engedélyt kérnie ahhoz, hogy az adatokat elkérje a szolgáltatótól.
Németországban ujjlenyomatokkal egészítenék ki az igazolványokat
A múlt héten szerdán a német szövetségi kormány által elfogadott második terrorellenes intézkedéscsomag számos biztonsági törvény és a külföldiek jogállását rendező jogszabály módosítását vonja maga után. A kabinet elfogadta a javaslatot, miszerint az útleveleket és a személyi igazolványokat biometriai adatokkal egészítsék ki, és a nyomozóhivatalok használhassák a polgárok mostanáig különleges védelmet élvező szociális adatait is.
Személyi igazolvány lesz Angliában és az USA-ban?
Ami nekünk mindennaposnak tűnik, jelesül a személyazonosság igazolására alkalmas okmányok folyamatos készenlétben tartása és a hivatalos személyek felszólítására azonnali bemutatása, az olyan országokban is hamarosan előírás lesz, melyek mostanáig liberális elveikkel ellenkezőnek tartották a kötelező igazolványviselést. De a terrorizmus elleni harc jegyében az amerikai és a brit lakosság nagy része is elfogadhatónak tartja az ilyen változtatásokat.