További Mémeskút cikkek
- „Nyolc menetet bírni egy 20 évessel!” Ezek a legjobb mémek a Tyson–Paul-meccsről
- Az olimpiai sztár, akiről nem tudtuk, hogy szükségünk van rá, pisztolyával elfoglalta az internetet!
- Nemcsak a demokratákat, de az internetet is felrobbantotta Biden visszalépése
- „Kamala Trump” és a „Biden–Putyin-találkozó” – mémek készültek Joe Biden legújabb bakijairól
- Itt vannak a mémek Szentkirályi Alexandra visszalépéséről
A való életre reagáló online mémek nagy része negatív érzelmek között születik, valakinek vagy valaminek a kigúnyolása a cél vele. Az online népművészet humora kíméletlen, és nem ismer tabut. Éppen ezért meglepő, hogy egy olyan, a világ minden részén jellemzően megosztó személyiségként megjelenő figura, mint az amerikai elnök a mémvilágban abszolút pozitív szereplőként jelenik meg. Márpedig Barack Obamával éppen ez a helyzet: egyszerűen szeretik őt a netezők.
Ez persze nem egészen a vak véletlen műve: Obama nagyon tudatosan használja az internetet és a közösségi médiát, aktívan twitterezik, facebookozik, és olyasmiket is bevállal, mint egy közösségi interjú a Redditen. Az internet népe saját maguk közül valóként tekint az elnökre (nem úgy, mint például a kihívó Mitt Romneyra, aki bőven kapott hideget-meleget a mémgyárosoktól), aki gyakran feltűnik mémek szereplőjeként, szinte mindig pozitív szerepben.
A leghíresebb obamás mém a Not bad, a jellegzetes fintor, ami a Rage Comics állandó szereplőjévé tette az elnököt. A Reuters fotósa 2011-ben Londonban kapta el a pillanatot, amikor Barack és Michelle Obama spontán meghökkent és egyben elismerő arckifejezéssel reagálnak valamire (sosem derült ki, hogy pontosan mit láttak). Obama "nem rossz" arckifejezése azóta rendszeresen tűnik fel fórum- és bloghozzászólásokban, webes miniképregényekben, az emlékezetes reddites interjúban maga az elnök is kikacsintott kicsit a mémre, amikor a reddites élményeit azzal foglalta össze, hogy "not bad".
Szintén máig élő mémmé vált Obama 2008-as kampányának hivatalos posztere, amin a stilizált, piros-kék-bézs színekkel megrajzolt arca volt látható a hope (remény) felirat mellett. Szinte nincs is olyan híresség a világon, akit azóta ne ábrázoltak volna hasonló stílusban. A poszter legelső, 350 példányban nyomott verziójáért egyébként ma tízezer dollárokat adnak meg gyűjtők az online aukciósházakban. Az Obamiconme oldalán saját magunkról is készíthetünk ilyen képet.
Egy másik, jó pillanatban elkapott fotó adta az alapját a Wizard Obama mémnek. Egy idén augusztusi kampányeseményen készült az AP hírügynökség fotója, amin a gesztikuláló Obama és a mögötte a Nap korongja azt a látszatot kelti, mintha az elnök egy izzó fénygömböt tartana a kezében, átszellemült arccal, mint valami sámán vagy varázsló. A képre százával készültek feliratok és variációk Harry Potter, Gyűrúk ura és Dragonball témában.
Az egyik legnépszerűbb, Obamával kapcsolatos mém a Situation Room, ami abból a fotóból készült, amin az elnök és a legszűkebb tanácsadói köze a Fehér házból éppen feszült figyelemmel kísérik az Oszama bin Laden elleni akciót. A csoportkép szinte könyörög azért, hogy újabb szereplőket montírozzanak rá avatott kezek, vagy a monitorokra oda nem illő jeleneteket.
Végül lássunk még egy galériát az Obama főszereplésével készült mémekről, ömlesztve, a legváltozatosabb témákban.
Rovataink a Facebookon