A nyári olimpia az egyik legnézettebb és legizgalmasabb sporteseménynek számít, hiszen mindig tartogat olyan emlékezetes pillanatokat, amik miatt akár évek múlva is szóba kerülnek az ötkarikás játékok, és nem mindig a sportteljesítmény miatt. Idén ez Juszuf Dikecnek hála azonban egy ezüstéremmel is társul: az 51 éves török sportlövő ugyanis mindenféle drága eszköz nélkül, zsebre vágott kézzel szerzett érmet hazájának, ami nemcsak egy emlékezetes pillanattá, hanem mémek végtelen alapanyagává is vált.
Az olimpia mindig szolgál olyan élményekkel, amik miatt minden negyedik évben az egész világ a tévében követi az eseményeket: legyen szó akár egy idegtépő, izgalmas végjátékról, a sportszerűségről vagy pedig az olyan szórakoztató, ám emberi jelenetekről, mint a 2000-es, Sydney-ben megrendezett olimpián Eric, az angolna becenévre hallgató Eric Moussambani esete, aki mindössze nyolc hónappal az olimpia előtt kezdett meg úszni tanulni, hogy aztán hazáját, Egyenlítői-Guineát képviselje az ötkarikás játékokon.
Az olimpia mindig tartogat emlékezetes pillanatokat, amik sokszor nem csak a sportolói teljesítményről szólnak.
Idén ezt a szerepet pedig az 51 éves török sportlövő, Juszuf Dikec tölti be, aki mindenféle high-tech eszköz nélkül, zsebre dugott kézzel szerzett párosban ezüstérmet.
Az idén egyébként ötödik olimpiáján járó Dikec emiatt nagyon rövid idő alatt világszenzációvá vált: még az olimpia hivatalos X-oldala is megemlékezett róla és koreai kollégájáról, Kim Je-jiről mint „a sztárok, akikről nem tudtuk, hogy szükségünk van rájuk”.
The Olympic #shootingsport stars we didn’t know we needed.
— The Olympic Games (@Olympics) August 1, 2024
🇰🇷 Kim Yeji 🤝 Yusuf Dikeç 🇹🇷 pic.twitter.com/gfkyGjFg4I
De még az ötkarikás játékokat közvetítő Eurosport közösségi oldalán is „final boss energy”, azaz a videójátékokban lévő végső ellenfelekhez hasonlították a döntőben nyújtott teljesítményét az alábbi videóban, míg egy másik posztjukban a híres brit fiktív kémhez, James Bondhoz hasonlítóan azt írták, a neve Dikec, Yusuf Dikec.
De nézzük meg, mik a legjobb mémek, amiket az internet népe gyártott a hirtelen híressé váló, 51 éves török sportlövőről!
Július 21-én, vasárnap jelentette be Joe Biden amerikai elnök, hogy visszalép az elnökjelöltségétől, így nem az ő vezetésével fut neki a novemberi választásoknak a Demokrata Párt.
A hír nem érhette váratlanul az embereket, hiszen már a februárban elkezdődő előválasztás előtt is többen amellett érveltek, hogy kora és mentális képességeinek hanyatlása miatt ne Biden legyen az elnökjelölt, vagy legalább egy valódi, versengő előválasztást tartsanak a demokraták.
Végül nem így lett, Biden megszerezte a jelöltséghez szükséges delegáltak számát, így az augusztus 19-én kezdődő demokrata jelölőgyűlésen borítékolható volt, hogy őt választják meg a delegáltak, azonban június 27-i, Trump elleni vitája után már sem az elnök és csapata, sem pedig a demokraták nem hagyhatták figyelmen kívül a 81 éves politikus korával kapcsolatban felmerült kritikákat, így emiatt Biden a visszalépés mellett döntött, maga helyett alelnökét, Kamala Harrist ajánlotta.
Ez ugyanakkor még nem jelenti azt, hogy Harris lesz a demokraták elnökjelöltje.
Ugyan több fontos támogatást is behúzott még Biden visszalépése után, de a jelölőgyűlést rendező bizottság szerdán fog összeülni és dönteni arról, milyen szabályok szerint válasszák ki új jelöltjüket – ez lehet az, hogy a Biden-delegáltak egyszerűen a jelölt javaslata miatt Harris-delegáltakká válnak, vagy pedig az, hogy egy nyílt jelölőgyűlést rendeznek, azaz bárki előléphet jelöltnek, és a delegáltak mandátumának kötöttségét feloldják, akik így szabad akaratuk szerint szavazhatnak.
Jelenleg még sok a megválaszolandó kérdés, és, mint írtuk, Harris jelöltsége sem lefutott – bár jelenleg a legvalószínűbb –, azonban ez nem jelenti azt, hogy az internet viccesebbik fele ne reagált volna a július 21-i eseményekre mémek formájában. Mutatjuk is a legjobbakat!
Az Egyesült Államok elnökének bakijairól egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk, ott meg is tekinthetők az elszólásokról készült videórészletek.
Joe Biden egyrészt azt mondta:
Nem választottam volna Trump alelnököt alelnöknek, ha úgy gondolnám, hogy nem alkalmas az elnöki posztra.
A választási kampányban többször is szárnyra kaptak olyan híresztelések, hogy a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltje vissza fog lépni, de Szentkirályi Alexandra ezeket mindannyiszor határozottan cáfolta (sőt, nemcsak híresztelésekről volt szó, ugyanis egy Fidesz-közeli közvélemény-kutató is mérte ezt a lehetőséget május végén).
Végül péntek reggel, Orbán Viktor rádióinterjúja után a Facebook-oldalán Szentkirályi Alexandra mégis azt közölte, hogy visszalép (lapunknak azt is elmondta, hogy miért döntött így). A visszalépése megihlette az internet népét, pénteken több mém is készült ezzel kapcsolatban.
Április 15-én, hétfőn kezdődött el Donald Trump egykori amerikai elnök, egyben republikánus elnökjelölt első szövetségi büntetőeljárása. A tárgyalás első napja az esküdtszék kiválasztásával indult, ám akár egy hétig is eltarthat.
Az egykori elnök többek között cégei könyvelése meghamisításának gyanúja, illetve az amerikai kampányfinanszírozás szabályainak lehetséges megsértése miatt állt bíróság elé Manhattanben, amiért egykori ügyvédje és jobb keze, Michael Cohan segítségével hallgatási pénzt fizethetett ki Stormy Daniels egykori pornószínésznőnek, hogy cserébe ne beszéljen a sajtónak a korábbi konszenzuális szexuális viszonyukról a 2016-os elnökválasztás kampányhajrájában. Egyébként Michael Cohan korábban ebben a bűncselekményben bűnösnek vallotta magát, és börtönbüntetésre is ítélték.
Ennek ellenére a legnagyobb figyelmet nem maga a tárgyalás keltette – noha az Egyesült Államok történetében ez az első eset, hogy egy korábbi elnökkel szemben büntetőjogi eljárás indul –, hanem hogy
a Joe Bident legtöbbször a Sleepy Joe, azaz alvó Joe gúnynévvel illető Trump egy órával a tárgyalás kezdete után elbóbiskolt.
Az internetnek sem kellett több, hogy az eredeti képet kifigurázva mémesítsék azt. Most ebből gyűjtöttük össze párat a teljesség igénye nélkül.
Ahogy arról már beszámoltunk, hétfőre száz százalékos lett a feldolgozottság a hétvégi orosz elnökválasztás után, ez pedig minden kétséget kizáróan tanúsította, hogy továbbra is Vlagyimir Putyin marad az Orosz Föderáció teljhatalmú ura. Ugyan sokan kiáltottak csalást és korrupciót, de a végeredményt ez nemigen befolyásolja, az eddigi legtöbb embert megmozgató szavazáson Putyin a voksok több mint 87 százalékát szerezte meg. Ezzel újabb hat évre betonozta be magát a 71 éves elnök.
Természetesen az orosz államfő győzelmének görbe tükröt állító mémekre sem kellett sokat várni. A svéd Lover of Nature az X-en egy Putyin-karikatúrával reagált az orosz „választásra”, amelyen az elnök egy csésze teát nyújt át az „ablak vagy tea?” kérdés kíséretében.
Putyinon kívül csak korlátozott választási lehetőség van…
– írja a felhasználó.
Russian "election"
— Lover of Nature 🇸🇪🖖 (@grnbrggrn) March 18, 2024
There are limited choices other than Putin... pic.twitter.com/tU1PC9oWDu
A Political Cartoon szintén arra játszik rá, hogy akik Putyin ellenségei, azokat hamarosan „szerencsétlen baleset” éri, ezért egyértelmű, hogy hova kell húzni az X-et.
Graeme Keyes on Russia’s election #Putin – political cartoon gallery in London https://t.co/dePcTdnXF6 pic.twitter.com/xJ36RwldKu
— Political Cartoon (@Cartoon4sale) March 18, 2024
Mint megírtuk, kedd délután fél 5 körül leállt a Facebook, az ahhoz kapcsolódó Messenger alkalmazás, a Threads és az Instagram, mindegyik kidobta a felhasználókat a felületéről, és nem is engedett vissza senkit. Délután négy óra után futottak be az első bejelentések, majd fél órával később már több mint százezer hibabejelentés érkezett a világ minden tájáról. Úgy tűnik, azóta már kezd helyreállni a világ rendje.
Egyedül az X – régi nevén Twitter – felhasználói örülhettek, az Elon Muskhoz köthető platform ugyanis mindvégig tökéletesen működött. El is indult a mémáradat, a legtöbb arról szól, hogy milyen jó most az X-felhasználóknak.
Facebook and Instagram down
— TYAGI-HR (@ReturnTyagi) March 5, 2024
Meanwhile Twitter users:pic.twitter.com/cLaGUr9YDs
Mint ahogy korábban beszámoltunk róla , nem vállalja tovább a jelenleg a Magyar Állami Operaházban futó Carmina Burana dirigálását Bogányi Tibor, mert szerinte elfogadhatatlan, hogy az Operaház büféje bevételének növelése érdekében felsőbb utasításra kettévágták a darabot. Az Operaház főigazgatója, Ókovács Szilveszter egy pikírt Facebook-posztban válaszolt Bogányinak, és több tiszteletet követelt. Az esettel kapcsolatban később Miklósa Erika , az előadás szoprán szólistája is is megszólalt az Indexnek.
Az operaházi üggyel az utóbbi bő egy napban elég sokan viccelődtek már, és jónéhányan mémet is készítettek a történtekre reagálva.
Mint ismert, az internetes mémek létezésének egyik oka, a libidóval és életveszéllyel kapcsolatos témák feldolgozását leszámítva, a hétköznapi hírkontentre adott reakció. Lehetséges-e erősebb hír egy szellemi, kulturális és gazdasági összeomlás közepette, mint az, hogy honfitársaink megkapják a világ legrangosabb akadémiai díját, lapzártakor zsinórban kétszer? Nem.
Mint arról az Indexen beszámoltunk, a szociáldemokrata német kancellár, Olaf Scholz még a hétvégén kisebb sportbalesetet szenvedett – a német kormány közleménye szerint a 65 éves kancellár futás közben elesett, ami miatt kisebb zúzódásokat szenvedett az arcán és a kezén, így a hétvégi programjait lemondta.
Hétfőn azonban már ismét munkába állt a szövetségi kormányfő, aki hivatalos X-oldalán (leánykori nevén Twitter) megosztott magáról egy szemkötős képet, amiben megköszönte a jókívánságokat, és megnyugtatván az aggódókat, kijelentette, hogy a sérülései sokkal rosszabbnak tűnnek, mint amilyenek valójában.
Emellett bejegyzésében felhívást tett közzé, miszerint várja a szemkötős képéről készült mémeket, a németek pedig egyáltalán nem fogták vissza magukat,
így most az Indexen összegyűjtöttük mi is ebből a legjobbakat!
Mint arról az Indexen is beszámoltunk, Donald Trump egykori elnököt negyedjére tartóztatták le idén, miután Georgia államban azzal vádolják, hogy megpróbálhatta elcsalni a 2020-as elnökválasztásokat, amikor az állam legfőbb választási tisztviselőjét, az egyébként republikánus Brad Raffenspergert telefonon keresztül arra akarta rábírni, hogy találjon neki 11 780 szavazatot, eggyel többet, mint amennyivel Joe Biden demokrata elnök végül legyőzte.
Trump magyar idő szerint péntek hajnalban látogatott el a Fulton megyei börtönbe, ahol rabosították, majd 200 ezer dolláros, azaz jelenlegi árfolyamon több mint 71 millió forintos óvadék ellenében szabadlábon távozott. Igaz, ebből csak 20 ezer dollárt kellett letenni most. Emellett meg kellett ígérnie, hogy az ügyben eljáró bíróságot nem fogja fenyegetni.
Trump letartóztatási fotóját is nyilvánosságra hozta, sőt a Capitolium ostroma óta a Twittert elhagyó egykori elnök saját maga is posztolta X-oldalára:
https://t.co/MlIKklPSJT pic.twitter.com/Mcbf2xozsY
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 25, 2023
Most a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttük a fotóról készült legjobb mémeket.
Pár nap lappangás után december ötödikén teljes valójában manifesztálódott Magyarországon az üzemanyaghiány és annak elemi és szívbe markoló élménye. Mi sem természetesebb, hogy ezt a mindenkit érintő pánikvásárlást és sorban állást az internetezők általános mémezéssel ragadják meg.
Nálunk nyugaton nem ez az első üzemanyag-hiányos helyzet, és bár a fő hullám (mémileg) még előttünk áll, az egyetlen és legnagyobb asszociáció itthon, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban is a Mad Max. Most látjuk csak, mennyire alulértékeltük az ausztrál filmművészet egyik legfontosabb alkotását, hiszen az ámokfutó punkos, robbanómotoros turbódisztópia egy olyan dolog, ami minden alkalomra jól jön, sőt innen nézve egyenesen az emberi civilizáció elkerülhetetlen végkifejletének tűnik .
Martin Scorsese 1973-ban rendezett Goncsarov című filmje, mint ismert, minden idők legjobb maffiafilmjeinek egyike, amelyben az egykori diszkótulajdonos és bérgyilkos Goncsarov (Robert De Niro) a Szovjetunió bukása után Nápolyba költözik és maffiafőnök lesz. A szereposztás parádés, a szemtakarós Andrej „Bankár” Daddanót Harvey Keitel játssza, Gene Hackman Valerij Mihajlovként felejthetetlen alakítást nyújt, a fiatal Al Pacino játssza Mario Ambrosinit, Cybill Shepherd pedig Goncsarov feleségét, Kátyát.
Ha valakinek egy szemernyit is az átlag felett van a filmes ízlése, biztosan látta. Aki nem, az szégyellheti magát. Ha ön látta a filmet, esetleg még nem hallott róla, természetesen ne szégyellje magát. A Goncsarov ugyanis nem létezik, az internetezők találták ki.
Mémes történelemkönyvünk szólhatott volna ez az ispánokról, az inflációról, a forint gyengüléséről vagy a kisadózó vállalkozások tételes adójáról, de végül bekopogtatott a világháború szélén billegő nemzetközi helyzet rideg valósága.
Az nem túl merész tippünk, hogy nem a Mémeskútból tudja meg, hogy Magyarország labdarúgó-válogatottja a a Nemzetek Ligájában négygólos győzelmet aratott idegenben. Cikkünk azt járja körül pár lépésben, hogy ez a sporttörténelmi esemény hogyan képeződött le az internetes kultúrában és népművészetben.
Így dolgozta fel az internetes népművészet az 2022-es országgyűlési választások eredményét.
45 éves korában meghalt Richard „Lowtax” Kyanka tévéproducer és internetes humorista.
Egy 28 éves olasz ikerpár, Anthony és Michael Tartaglia lett Olaszország második legtöbb követővel rendelkező influencere.
A TikTokon MadTrinity néven futó srácok receptje egyszerű: túlzó mimikával gyártanak burleszkeket.
A burleszk képtelen helyzetekre, torzításokra, kiélezett helyzetkomikumra épít, s esetlen szereplői, hősei irreálisan viselkednek. A film megjelenésekor és a filmkészítés kezdeti szakaszában a burleszk az egyik legelterjedtebb műfajnak számított, mivel – lévén némafilmekről volt szó – az elnagyolt mozgás és pantomim áthidalta a szótlanságot.
2021 egyik legnagyobb botránya a nyáron kirobbant Pegasus-ügy, amelynek lényege, hogy a magyar szervek az izraeli NSO cég mobiltelefonok megfigyelésére használt, bűnözők és terroristák elleni nyomozás során bevetett informatikai fegyverét az Amnesty International jogvédő és Forbidden Stories oknyomozó újságírói szervezet szerint politikai célzattal közéleti személyek és újságírók megfigyelésére használták fel.
A lapzártakor is kibontakozófélben lévő nemzetközi botrányban Magyarország egyetlen EU és NATO-tagként szerepelt a Pegasus-programmal visszaélő országok listáján, a szabad demokrácia és emberi jogok szempontjából nem túl fényes társaságban, felsorakozva Azerbajdzsán, Bahrein, Egyesült Arab Emírségek, India, Kazahsztán, Mexikó, Marokkó, Ruanda, Szaúd-Arábia és Togo mellé.
Ő az a szenegáli–olasz fiatalember, akit a háztartási praktika és életmódvideók mögött meghúzódó életképtelenség kifigurázása repített a világhírnévbe.
Khanabe Lame szenegáli származású olasz TikTok-sztárnak 75 millió követője van, amivel 2021 nyarán a videómegosztó harmadik legnépszerűbb alkotója. A Wikipédia szerint a 24 legtöbb kedvelést kapó TikTok-videó között 6 alkotása szerepel.
Lame családjával egyévesen került Olaszországba, ahol egy chivassói lakótelepen szerény körülmények között nőtt fel. Középiskolában focizott és kosárlabdázott. LeBron James nagy rajongója. Iskola után CNC-gépkezelőként dolgozott.
A PayPal, a Tesla és a SpaceX atyja ma 50 éves. Munkája és cégei nagy hatással voltak és vannak a popkultúrára is, amely szívesen referál Muskra vagy a nevéhez kapcsolható dolgokra. Musk pedig pont úgy, ahogyan a közösségi média erejét, ezt is kihasználja.
Így amellett, hogy nevét vagy termékeit emlegetik, Elon Musk maga is megjelenik a televízióban vagy a moziban időnként. És nemcsak interjúkat vagy beszélgetős műsorokat találhatunk, amelyekben Elon Musk Elon Muskot alakítja, hanem az évtizedek óta futó rajzfilmsorozatoktól a véres akciófilmekig szinte mindent.
A Nyan Cat ejtette az első kapavágást a kriptogyűjteményi mezőn, ahol Katasztrófalány nemrég félmillió dollárt keresett.
Az Ever Given teherhajó különös esete nemcsak vicces képeket ihletett, de feltámasztotta a játékos mémalkalmazások műfaját is.
Nézze velünk a digitális oktatás szülői idegbajának potenciális kordokumentumait!
Megérkezett a Never Gonna Give You Up 4K változata. Ingyenes Rickroll!
A korai internet egy cyberpunk vadnyugat volt, ahol mindenki titokzatos álnév mögé bújva hackerdolgokat művelt, a válla mögött hátrapillantva Winampot telepített, vagy vakon gépelte a HTML-tageket, és az emberek jól elszórakoztak egymás béna pózolásán.
A karácsony ajándékhajszával és bejglitúladagolással járó családi ünnepe elviselhető. A halloween ijesztgető boszorkányai és csontvázai kifejezetten szórakoztatóak. Az emberi érzelmek kereskedelmi kihasználására alapuló ünnepek közül azonban messze a legnyomasztóbb a Bálint-nap.
A polgári engedetlenség küszöbén álló vendéglátósok és vendégek gondolatvírussá konvertálják a járványt.
Az Egyesült Államok új elnöke, Joe Biden beiktatásán váratlan memetikus bomba robbant: egy egyedül ücsörgő idős úriember kötött kesztyűben. A jelenet főszereplője Bernie Sanders, a demokrata párti elnöki jelölésért többször induló szenátor. Ki ő, és mi történt vele?
Rovataink a Facebookon