A karácsony ajándékhajszával és bejglitúladagolással járó családi ünnepe elviselhető. A halloween ijesztgető boszorkányai és csontvázai kifejezetten szórakoztatóak. Az emberi érzelmek kereskedelmi kihasználására alapuló ünnepek közül azonban messze a legnyomasztóbb a Bálint-nap.
A polgári engedetlenség küszöbén álló vendéglátósok és vendégek gondolatvírussá konvertálják a járványt.
Az Egyesült Államok új elnöke, Joe Biden beiktatásán váratlan memetikus bomba robbant: egy egyedül ücsörgő idős úriember kötött kesztyűben. A jelenet főszereplője Bernie Sanders, a demokrata párti elnöki jelölésért többször induló szenátor. Ki ő, és mi történt vele?
Kétség sem férhet hozzá, hogy 2020 rossz évként marad meg az emlékezetünkben. Megjelentek olyan mémek, amelyek szerint a helyzet nem fog javulni, sőt lehet, hogy a másodpercszámláló tovább számol, és marad 2020. Ezek közül az egyik legmulatságosabb arról figyelmeztetett, hogy a posztapokaliptikus kalandfilm, a Mad Max 2021-ben játszódik, és hamarosan talán bőrszerkós sivatagi punkká züllünk.
A brit EU-kiválás következményei nyelvi szinten sokáig velünk maradnak még, és ránk hagynak egy nagy adag internetes karikatúrát is.
Mint művelt olvasóinktól megtudhattuk, a monolit egy nagy darab faragott követ jelent, az Amerikában talált monolit ezzel szemben fém. Mi folyik itt... a Földön?!
A belga rendőrök által szétzavart orgiáról ereszen menekülő európai képviselő története természetesen nem hagyta hidegen a magyar internetezőket.
Az Adobe döntése alapján 2020-ban véget ér a korai internetkorszakot meghatározó vektoranimációs formátum, a flash története. A net történetét megörökítő Internet Archive ezzel egy időben külön gyűjteményben állít emléket az első össznépi animációs médiumnak.
Leonardo DiCaprio lehet az egyetlen, aki letaszítja mémország trónjáról Nicholas Cage-t, a színészfejedelmet? Most nagyon közel jár hozzá, hiszen Leonardo nem csak babérkoszorús mémszereplő, de a kárörvendő piperkőc gonosz Calvin Candie szerepében gyakorlatilag övé 2020 legnagyobb mémje.
.
Mint ismert, Afrika egy kreatív hely, Ghána pedig egy kiemelkedően kreatív afrikai ország. Messze földön ismertek a különleges ghánai temetkezési szokások, mint például a kólásüveg alakú színes szobrokba temetkezés. Természetesen innen származnak jelen mém főszereplői a táncos koporsóvivők is.
Lázár János nagy vihart kavart bécsi bejelentkezése rendesen beindította a magyar internetezők agyát, a hazai mémgyárosok valószínűleg ezekben a pillanatokban is fáradhatatlanul ügyködnek legújabb mesterműveiken.
Mint ismert, Lázár egy kedden publikált videójában arról beszélt, hogy a bevándorlók számának szaporodásával Bécsben piszkosabbak lettek az utcák, szegényebb a környezet, valamint nagyobb a bűnözés is. A videót a Facebook ugyan eltávolította, az internet azonban nem felejt. Sőt.
Mint minden jelentős világrengető történés, Elon Musk űrbe kilőtt Teslája sem úszta meg a mémmé válást. Nem is lehet ezen igazán csodálkozni, egy alapjában véve abszurd, mulatságos és meghökkentő jelenségről van szó: egy űrben száguldó piros sportautó önmagában elég ahhoz, hogy vicces tartalmak tömege szülessen róla az interneten.
Valóságos tömeghisztéria tört ki az interneten, miután a mai Ripost elkövette az évezred oknyomozását. Ómolnár Miklós már indulás előtt közpénzmilliókból kitömött újságja ugyanis leleplezte, hogy a Jobbik címerében megbújik (nem, nem egy Gyurcsány-szál) egy vörös félhold, rámutatva arra a kormányzati tébolyra, miszerint az iszlám áll a szélsőjobboldali, ellenzéki párt mögött. A maga műfajában őszintén szórakoztató leleplezés hatására elöntötte a magyar internetet egy rakás legalább ennyire minőségi oknyomozás azzal kapcsolatban, hogy mit rejthetnek még az ismert pártok címerei, hol bújhat még meg a lopakodó iszlám a háttérben.
Grumpy Cat a világ leghíresebb macskája, és a tulajdonosa nem engedi, hogy mások nyerészkedjenek rajta. A négylábú internetes szupersztár most 710 001 dollárral lett gazdagabb, ennyit nyert ugyanis egy szerzői jogsértési perben, ám nem valószínű, hogy ettől egy picit is vidámabb lesz az arckifejezése.
Kevés olyan alkalom van, amikor egyetlen mondattal sikerül szinte minden művészeti irányzat képviselőjét megihletni. Pedig most ez történt: Kósa Lajos olyat nyilatkozott, hogy annak 24 órán belül minden műfajban remixe született az online audiovizuális kultúrában.
A Coub minden év végén csokorba szedi az év legemlékezetesebb minivideóit. Már elérhető a 2017-es válogatás, amelyben több magyar, vagy magyar kötődésű pályamű is feltűnik.
Egy új iPhone megjelenését általában furcsa, de ismerős jelenetek kísérik. Nem volt ez másként az iPhone X-szel sem. Felháborító árcédula? Megvan. Hosszadalmas sorban állás? Megvolt. Váratlan hardver- és szoftverhibák? Sima ügy. De vajon mit adnak az ezer dolláros telefon mellé meglepetésként, amire senki nem számított?
Hétfőn délután elérhetetlenné vált a népszerű facebookos mémgyűjtő oldal, a Szomszédok Forever. Az oldal cikkünk írásának pillanatában, szerdán délután sem elérhető, ezért megkérdeztük az oldal alapítóját, hogy mi történt pontosan.
Nemrég került a mozikba Stephen King 1986-os, kétrészes könyvének filmfeldolgozása, az Az. A történet középpontjában egy Pennywise (a magyar fordításban: Krajcáros) nevű gonosz bohóc áll, aki gyerekeket rabol el és öl meg.
A szokottnál nagyságrendekkel több felhasználóhoz jutott el egy twitteres pornócsatorna (@SexuallPosts) egyik videója (felnőtt tartalom, csak akkor kattintson ide, ha ezzel nincs gondja), köszönhetően Ted Cruz szenátornak, aki szeptember 11-éről 12-ére virradó éjjel lájkolta azt.
Az egykori republikánus elnökjelöltnek több mint hárommillió követője van Twitteren, a meggondolatlan politikusi lájk következtében pedig a 2 perc 20 másodperces videó meg is jelent a hírfolyamukban, több tízezer épp twitterező felhasználónak okozva azonnal kényelmetlen, de legalábbis meglepő pillanatokat. A kínos lájk viszonylag sokáig díszelgett Cruz twitterén, még kedd reggel is ott figyelt a posztok tetején. Mostanra természetesen már eltávolították, és előálltak a szokásos magyarázattal, miszerint valaki meghekkelte a texasi szenátor profilját.
Az, hogy maga Cruz vagy valamelyik közösségi médiás asszisztense tetszikelte-e a videót, nyilván sosem fog kiderülni. Egyes vélekedések szerint azonban a családi értékeket hirdető, konzervatív politikus pont ilyen pornóvideókat kedvelhet: az internetes mércével visszafogottnak (kifejezetten konzervatívnak) számító felvételen mindössze annyi történik, hogy egy 30 körüli nő arra ér haza, hogy a kanapéján egy pár szexel, mire a nő titokban őket figyelve maszturbálni kezd.
Természetesen az internet nem felejt, sőt minden ilyen baklövést előszeretettel megőriz és parádés mémorkánná fúj. Lássunk párat az utóbbi órák terméséből.
Ha önnek van
akkor biztosan folyton a féltékeny barátnős mémbe botlik mostanában. A kép neve mémes körökben Distracted Boyfriend, vagyis Elvont Figyelmű Barát, de van ám hivatalos címe is, úgy hívják, hogy
Hűtlen férfi a barátnőjével sétál és ámulva néz egy másik csábító lányt.
Mint oly sok vicces dolog az interneten, ez is egy Reddit-fórumból indult. A beszédes nevű ProgrammerHumor csoportban valakinek néhány napja eszébe jutott, hogy milyen jó móka lenne egy olyan egyszerű és megszokott dolgot, mint a hangerőállító csúszka, újratervezni, hogy bonyolult és kényelmetlen legyen. Az eredményt megosztotta a közösséggel, ami persze be is indította a lavinát, azóta is egymást érik a direkt használhatatlan, vagy éppen használható, csak indokolatlanul komplikált, ettől viszont nagyon vicces megoldások.
Megölte, felravatalozta, és barátai körében elbúcsúztatta teremtményét Matt Furie képregényrajzoló. Pepe, a béka az amerikai elnökválasztás egyik különös történetű szereplője volt. Először 2005-ben szerepelt Furie képregényében a Boy’s Club-ban, és különösebben senkit nem érdekelt a léha, italozó, füvező életmódot folytató antropomorf karakter.
Aki kicsit is szereti a futballt és egyben érdeklődik a kortárs művészetek iránt, annak remek napja volt tegnap, amikor kiderült, hogy Cristiano Ronaldo válogatott portugál futballistáról repülőteret neveztek el Madeirán, ahol ráadásként fejszobrot is állítottak a Real Madrid csatárának.
Láttunk már mi is kevéssé sikerült portrékat, az alanyra csak távolról, hunyorítva hasonlító műalkotásokat, de a most felavatott szobor kétségkívül viszi a pálmát.
Schóbert Update Norbert fitneszcsászár, Facebook-celeb, és önjelölt táplálkozástudományi szakértő többször megmutatta már, mennyire elmosódik számára a határ tudomány, áltudomány, és összeesküvés-elmélet között. Legutóbb például azzal kavart internetszerte nagy vihart, amikor a citrom és a szódabikarbóna csodatevő rákgyógyító hatását hirdette több mint egymillió követőjének. Akkor orvosok és egyetemi tanárok próbálták meggyőzni, hogy veszélyes ostobaságokat terjeszt - a mostani, hasonló produkciójánál az internet népe mémkezelésnek vetette alá, hátha az jobban működik.
Rögtön az elején rögzítsük, hogy az alábbi mém a világ legegyszerűbb poénja: Donald Trump amerikai elnök eredetileg az egyik elnöki rendelet aláírásakor tartotta fel és mutatta körbe az eredményt, aztán egy éles eszű internetező megcsinálta belőle a Trump draws, vagyis Trump rajzol Twitter-csatornát.
A végtelenül egyszerű poén talán pont ezért működik sokadszorra is, és nyilván ha valakit felbőszít ez ahelyett, hogy röhögne egyet, annál jobb móka az egész.
Nézzünk pár példát. Az első Trump-rajz egy ház volt, nézzék csak, milyen szép:
house pic.twitter.com/AHAjqMazJ4
— Trump Draws (@TrumpDraws) 2017. január 31.
A következő egy cica (itt már volt egy kis játék azzal is, hogy Trump nyilatkozataiban használt szókincse nem feltétlenül vethető össze a korábbi elnökökre jellemzővel, így lett a catből kat)
kat pic.twitter.com/ra55wo0ulW
— Trump Draws (@TrumpDraws) 2017. január 31.
Volt még dinoszaurusz meg fa is, de az én kedvencem mindenképpen az, amin Trump saját magát rajzolja le, természetesen óriási kezekkel, mert neki, hiába mondják a rosszakarók az ellenkezőjét, szóval neki óriási keze van.
— Trump Draws (@TrumpDraws) 2017. január 31.
Természetesen az index saját internetes népművésze, szarvas sem maradt ki a mókából, a szívét szétfeszítő nemzeti öntudat minden dobbanását beleöntve alkotta meg az alábbi képet:
Bár a friss amerikai elnök, Donald Trump egy megtestesült mém, azért Barack Obamát se kell félteni. Az éppen búcsúzó elnök 2008-ban nyerte meg az első választását, vagyis éppen abban az időben lakott a Fehér Házban, amikor a mémek vicces kis furcsaságból a csapból is folyó instant reakcióözönné, sőt globális kommunikációs eszközzé és véleményközvetítő médiummá váltak – hogy mást ne mondjunk, éppen az Obama-korszak félidejében, 2012 őszén indult el az Index Mémeskútja is.
A tény, hogy a republikánus jelölt, Donald Trump nyerte az amerikai elnökválasztást, egyáltalán nem vicces: az exit pollok láttán milliókban szakadt meg a szó és akadt fenn a hang.
„Ez lesz az első eset, hogy Amerika egy mémet választ meg elnöknek” – szólt a kánon, és nem is tévedtek nagyot. A választási kampányban Trump önjáró mémmé vált: az internetezők nem tudtak máshogy viszonyulni ehhez a bohóchoz, mint humorral. Aztán meglátták a végeredményt, és mindenkinek elment a kedve a nevetéstől.
Pedig csak a humor az, ami oldhatja az ilyen keserves helyzetek keserűségét. A mémgyártók nem is lazsáltak: máris született néhány alkotás, amik próbáltak viccet csinálni egy véresen komoly helyzetből. Az így született alkotások leginkább a poszt-nonreprezentatív meta-cinikus művészeti irányzatot képviselik: egy rossz viccből próbálnak jó viccet csinálni.
Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök a G20-as csúcstalálkozón nemrég olyan forró pillantást váltottak, hogy azzal legfeljebb a fénykardpárbajra felkészülő Luke Skywalker és Darth Vader egymásba fonódó tekintete konkurálhatna - ha a Sötét Nagyúr nem viselt volna sisakot a vonatkozó jelenetben. Így viszont a két szuperhatalom vezetője a legesélyesebb az ellenszenves pillantások aranyérmére.
Rovataink a Facebookon