Múlt héten robbant ki az USA történetének talán eddigi legnagyobb lehallgatási botránya: kiderült, hogy az egyik amerikai hírszerző szervezet, az NSA gyakorlatilag minden fontosabb szolgáltatónál zajló kommunikációhoz hozzáfér.
A PRISM fedőnevű akció még 2007-ben kezdődött, a Microsoft volt az első cég, aki megadta magát az amúgy a Patriot Actban meghatározott államvédelmi indokok miatt jogilag teljesen tiszta titkosszolgálati igényeknek. Állítólag pár év alatt minden fontosabb céget sikerült behálózni: a Google, a Facebook, a Paltalk (ez egy kisebb, de az Arab Tavaszban és a szíriai eseményekben kulcsszerepet kapó szolgáltatás), az AOL, a Skype, a Youtube, végül 2012-ben a legtovább tiltakozó Apple is megadta magát, elérhetővé tette az adatokat a titkosszolgálatoknak.
Az érintett cégek tagadják a vádakat, az Obama-adminisztráció nem ismerte el a rendszer létezését, csak azt, hogy szigorú szabályozással, bírósági engedélyhez között engedéllyel valóban történik adatgyűjtés, de erre törvényes felhatalmazásuk van. A magyarázkodás szerint az egész a terroristaellenes harc része, azonban úgy tűnik, a megfigyelések célpontjai mégis főként amerikai állampolgárok.
Több sem kellett az internetezőknek, az amúgy is technokrata, Blackberryjéhez ragaszkodó amerikai elnököt hamar kifigurázták: a netet elárasztó képek szerint Obama ott áll minden számítógép mögött, és belenéz az emailekbe. Néha nevet is, de az sem ritka, hogy nem örül annak, amit lát.
Rovataink a Facebookon