Az internetes mémek sok mindenben hasonlítanak a viccekre, például abban, hogy szabadon terjednek, bárki szabadon saját variációt faraghat belőlük, és általában nem lehet tudni, hogy eredetileg ki találta ki őket. Az egyik legismertebb mémfigura, a trollok általános ikonja, Trollface azonban meghökkentő módon nem ilyen. A Kotaku kutatta fel a rajz eredeti készítőjét, aki saját bevallása szerint már több mint százezer dollárt (bő 27 millió forint) keresett azzal, hogy levédette a figurát, és jogdíjat számol fel a kereskedelmi használatáért.
Ha valaki esetleg nem ismerné névről Trollface-t, ő az:
A rajzot 2008-ban egy Carlos Ramirez nevű, akkor 18 éves amerikai srác készítette, amikor egy egyetemi dolgozat írása közben egy kis kikapcsolódásért felment a híres trollfórumra, a 4chan-re. Az eredeti kép Paintben készült, és ironikus módon azt akarja ábrázolni, hogy a trollok milyennek látják magukat – miközben valójában legalább olyan idióták, mint akiket a trollkodásukkal felidegesítenek.
2010-ben a családja biztatására levédette a figurát. Miután az amerikai Copyright Office hivatalt meggyőzte, hogy Trollface az ő szellemi terméke, a kép ugyanolyan jogvédetté vált, mint egy cég emblémája, vagy egy képregénysorozat figurái. Ramirez azt mondta a Kotakunak, hogy egy időben havi 10-15 ezer dollárt keresett a licencmegállapodásokon, és összességében 100 ezer felett jár a Trollface-ből befolyt összeg. Így került a figura hivatalosan pólókra, videojátékokba, filmekbe, poszterekre.
A reflektorfénybe most a Meme Run című nintendós videojáték kapcsán került, ami egy rakás mémfigurát szerepeltet. Mivel Trollface jogtalanul szerepelt benne, a játékot kitiltották a Nintendo online boltjából. Ramirez azt mondja, ha szépen kérik a fejlesztők, pénzt se kért volna Trollface-ért, de meg sem keresték.
Rovataink a Facebookon