További Mobil cikkek
Generációk
A valódi sebesség persze nem éri el a laboratóriumi értéket, a Pannonnál 220 kilobites, a T-Mobilenál 118 kilobites gyakorlati sebességet emlegetnek. Ugyanakkor több felhasználó esetén 40-50 kilobitig is visszaeshet a sávszélesség a szolgáltatóknál.
Illeszkedő rendszer
A rendszer működése pofonegyszerű: A 8-PSK (8 Phase Shift Keying 8 fázisú jelkódolás) modulációban nem a szinuszjel fázisváltozása, hanem a fázis szöge az információhordozó, tudtuk meg a Pannon GSM sajtóosztályától. A lényeg: adott időtartam alatt háromszoros mennyiségű adat vihető át a gprs-hez képest. A T-Mobilenál azt is elmondták, hogy a szolgáltatás használatához új adó eszközökre és új készülékekre van szükség, de a meglévő gsm-hálózathoz jól illeszthető a rendszer.
Éppen ezért a fejlesztés költségeit sem lehet pontosan ismerni, hiszen - mint azt a Pannonnál elmondták - párhuzamosan építették ki az EDGE-hálózatot a gprs-szel, a T-Mobiletól ugyanakkor megtudtuk, hogy többmilliárdos beruházásról van szó. Márpedig a nyereségorientált cégek nem szívesen költenek felesleges dolgokra, mindkét szolgáltat bízik tehát benne, hogy visszajön a pénz.
Fontos a célközönség
Ehhez persze olyan emberekre van szükség, akik érdeklődnek az EDGE nyújtotta előnyök iránt. A T-Mobile például lehetővé teszi, hogy mobilunkon keresztül nézzünk tévét, rádiót hallgassunk, ráadásul a magasabb átviteli sebesség internetezésre is alkalmasabb. A Pannontól letölthetjük az esti sorozatok előzeteseit, megnézhetjük a sportesemények legérdekesebb pillanatait, lényegében tehát ugyanarra jó a rendszer, mint amire a gprs, csak gyorsabban történik minden.
A szolgáltatás költsége a Pannonnál megfelel a gprs díjainak, 10 kilobyte csúcsidőben öt forint, azon kívül két és fél, de valamivel több mint hatezer forintért 500 megabájtnyi forgalmat kapunk. A T-Mobilenál hatezer forintért 300 megabájtot kapunk.
Épül a hálózat
Lefedettség tekintetében Budapest elég jól áll. A T-Mobile 90, a Pannon 97 százalékos lefedettséget garantál, ez utóbbi szolgáltató elkezdte kiépíteni a hálózatot a vidéki nagyvárosokban, a nyaralási szezonra pedig a Balatonról is elérhető a szolgáltatás, ahogy a T-Mobile is 33 vidéki városba ígéri a nagyobb szélessávot. EDGE-képes telefonokat már most is kapni, ilyen például a 3220-as, a 6170-es vagy a 9500-as Nokia vagy a Sony Ericsson GC85. Ha pedig már rendelkezünk a megfelelő készülékkel, az mindenféle beállítás nélkül, automatikusan átáll a nagyobb szávszélességre.
Hogy minderre mi szükség van a 3G megjelenése előtt, több oldalról magyarázható. A Vodafone például nem bajlódik az EDGE szabvánnyal, kapásból a 3G-re hajt. Ugyanakkor a másik két szolgáltató szerint kell ez a megoldás is, hiszen a későbbiekben majd együtt dolgozik a 3G és az EDGE, attól függően, hogy a használónak milyen sávszélességre van szüksége, vagy tartózkodási helyén elérhető-e a 3G.