Rogán Antal |
Mint azt az elnök elmondta, a kormánnyal egyeztetve arra jutottak, hogy nem kívánják kiterjeszteni a hatósági árat a távközlő hálózatokra, a díjmegosztást azonban továbbra is szorgalmazzák. Ezért a bizottság csütörtöki ülésén a fentieket tartalmazó új módosító javaslatot nyújtanak be.
A UPC vezérigazgató-helyettese, Szalay Dorottya kérdésünkre elmondta, hogy meglepte őket a felvetés, melynek értelmében a miniszter hatósági árat szabhatott volna a kábelhálózaton nyújtott internetszolgáltatásra is, és az elképzelést értelmezhetetlennek tartják a Chello által nyújtott internetszolgáltatás esetében.
Rogán Antal megjegyezte, az internetes kapcsolat díjának bevételmegosztását nemcsak a távbeszélő, hanem más távközlő hálózatok esetében is indokoltnak tartaná, a dolog technikailag azonban nehezen megvalósítható.
Mint mondta, céljuk a díjmegosztással az internet-hozzáférés olcsóbbá tétele. A hatósági ár már önmagában is olcsóbbá teheti az internetkapcsolatot, a díjmegosztás ezt tovább erősítheti. A távközlési szolgáltatók számára kisebb önköltségú internetes hívásokat ugyanis az internetszolgáltatók generálják, és a nyugat-európai modell alapján indokolt részesíteni őket az általuk generált bevételből. Rogán Antal szerint a díjmegosztás különösen az ingyenes internetszolgáltatók számára hasznos.
Az informatikai bizottság elnöke szerint az Angliában alkalmazott 30-70 százalékos díjmegosztás - ahol 70 százalékot kap az internetszolgáltató - nem lenne itthon célszerű, az arányok megfordítása azonban működő modell lehet. Mint mondta, erről a miniszter hoz majd döntést, a távközlési és internetszolgáltatókkal folytatott tárgyalások után.