További Mobil cikkek
GPRS-telefon |
A kormányok a 3. generációs (UMTS) frekvenciasávok licenceiből próbálnak hasznot húzni. Olaszországban, Németországban és Angliában aukciókon próbálták meg értékesíteni az új generáció licenceit. A verseny a Vodafone, a British Telecom, a One2One és az Orange között Angliában az egekbe szöktette az árakat, a kormány összesen 22, 47 milliárd fontot ( 35,4 milliárd dollárt) keresett az árverésen - négy és félszer többet, mint amire számított.
Németországban szintén jól sikerült az aukció, 13 licitáló 150 kör után 50.5 milliárd euróra srófolta fel az árakat. Ugyanakkor a telekommunikációs cégek részvényindexei sorra esnek, a német MobilComé 35 százalékkal csökkent, mert egy riport szerint nehézségei voltak a 3. generációs mobilprojekt kifizetésével. A telkók a kormányokat hibáztatják a magas licencárakért. Egy bankár mindezek ellenére úgy fogalmazott, hogy a telekommunkációs cégek bevételei nem igen csökkennek, csak a növekedésük lassul le, mondjuk 40 százalékos profitról 20 százalékosra.
Lengyelország leállította a 3. generációs árajánlatokat, miután az 5 árusított licencért összesen hárman tették meg tétjeiket. Egy elemző szerint a lengyel tőke kevés ahhoz, hogy az ország ilyen hosszú távú beruházásba kezdjen. A 3G-hálózat kiépítése a licencárakkal együtt kb. 2,2 milliárd dollár lenne.
Egy másik felmérés adatai szerint a 3G-vel a mobiltartalmakból - mobiltelefonból a fogyasztóknak küldött adat - a hálón töltött játék, szórakozás fogja hozni a legnagyobb bevételt 2005-re: 11,280 millió dollárt, míg a mobiltartalmak összesen 31,760 millió dollárt. A Datamonitor munkatársa azonban szkeptikus, szerintük még a 3G-s hálózatok működtetőinek is a hagyományos beszélgetés lesz a legjelentősebb árbevétele. E nélkül még a magas licencárakat sem tudnák megtéríteni.