További Mobil cikkek
Blogjaink és cikkeink olvasottsági statisztikái jól mutatják, hogy melyik vállalatok álltak elő a legérdekesebb ötletekkel. Az Asus, az Apple és az Android sokkal több olvasót vonzott, mint az iparág régi játékosai. Talán nem is meglepő, hogy mindhárom cég ugyanazon a területen próbál újat mutatni, persze más-más megközelítéssel: az internetes szolgáltatásokat próbálják mobilizálni, kényelmesen fogyaszthatóvá tenni.
Az Asus – na jó, az Intel erős hátszelével – megteremtette a netbook kategóriát, és most már nem egy topmenedzser havi fizetésébe kerülnek a könnyű és kisméretű laptopok. A válság biztosan segít abban, hogy a netbookok jövőre teljesen átformálják a hordozható számítógépek piacát. Azt jósoljuk, hogy 2009-ben mindegyik magyar mobilszolgáltató árul majd ilyen gépet, és a netbookok többségében beépített hsdpa-modem lesz.
Az Apple iPhone elképesztő növekedéssel kimutatható piaci részesedést ért el az okostelefonok piacán, és egészen biztos, hogy a vállalat nem hagyja visszaesni a növekedést, mert a felhasználói bázis méretétől függ, hogy mekkora bevételt szerez a szoftverekkel és a szolgáltatásokkal. Azt jósoljuk, hogy szélesedik majd a vállalat portfóliója, azaz lesz egy erősebb iPhone, de a jelenlegi is megmarad olcsóbb változatnak, és esetleg lesz egy harmadik, még olcsóbb verzió is, kisebb háttértárral. Jövő év közepére az Apple lesz a mobiljátékipar legjelentősebb szereplője, amiben persze az iPod Touch szerepe is meghatározó.
Az iPhone az egyik legjobb példa arra, hogy a mobiliparnak új bevételi forrásokra van szüksége, szoftverekkel és szolgáltatásokkal lehet még több pénzt kisajtolni a vevőkből. Jövőre mindegyik gyártónak és szolgáltatónak a készülékekhez illetve előfizetésekhez kapcsolódó szolgáltatásban kell remekelnie. És egyáltalán nem mindegy, hogy azokat miként tálalják.
Tavaly az Android még épp csak a kisujját mutatta meg a G1 készülékkel, 2009-ben azonban több gyártó piacra dob androidos mobilt. Arra számítunk, hogy a vásárlók zömének halvány fogalma sem lesz arról, hogy Android fut a mobilján. Megveszik, mert használható. Ezen egyszerű okból a Google által támogatott platform jövőre más hardvereken is megjelenhet, például tévéken, set top boxokon, és talán még netbookokon is.
Folytatódó növekedés
Idén robbanásszerűen elterjed a műholdas navigáció, és a gyártók jobban odafigyelnek majd a tömegközlekedőkre. Reménykedünk, hogy a térképszoftvereket összekötik majd a menetrendekkel, és hogy a BKV, a Volánbusz, és a MÁV stb. önként odaadják majd a közérdekű adatokat bárkinek, aki ingyenes szolgáltatást épít rá. Sajnos nem jött be az a jóslatunk - vagy inkább vágyunk -, hogy egy kólagépnél is fizethessünk mobillal. Ezen viszont nem csodálkozunk, hazánkban még a bankkártyát is kevés helyen fogadják el.
2008 végére megjelentek a 8 megapixeles mobilok, de nem ártana most már az optikával foglalkozni, hogy a képek ne csak nagyobb felbontásúak, de jobb minőségűek is legyenek. Videózásban már egészen jó állunk, a jobb multimédiás mobilokkal közel dvd-minőségű felvételek készíthetők. 2009-ben több gigabájtos beépített háttértár lesz a mobilok többségében, vagy eleve nagy memóriakártyával szállítják majd a készülékeket, és megjelennek a 14 megabites letöltési sebességet nyújtó kütyük.
Boldogabb nép
Az Európai Uniónak köszönhetjük a legnagyobb horderejű változást, mert a külföldi telefonálás árának a csökkentése több százmillió embert érint. A távközlési szabályozók elég elszántak, ezért az sms és a mobilinternet is olcsóbb lesz külföldön.
A Nemzeti Hírközlési Hatóság is felkavarta a magyar mobilipar posványát azzal, hogy meghirdette a negyedik mobilszolgáltatói licencet, és az évek óta kihasználatlan 450 MHz-es sávot. Az utóbbival a vidéki mobilinternetes lefedettséget lehet drámaian megnövelni. Az újabb szolgáltatók megjelenése versenyt, azaz csökkenő árakat és/vagy jobb szolgáltatásokat eredményez majd. Sajnos a hatása idén valószínűleg még nem lesz érezhető, mert a hálózat kiépítése időt vesz igénybe.
A mobilszolgáltatók megérdemelnek egy vállveregetést, mert végre használható a mobilinternet. A statisztikák azt mutatják, hogy az emberek értékelik az igyekezetüket: több százezren vettek hozzáférést, a mobilinternet sokkal gyorsabban terjed, mint bármelyik vezetékes riválisa. Látszik, hogy az embereknek kevésbé korlátozott internetre van szükségük, de nem úgy, ahogyan azt a fájlcserélő hálózatok felhasználói gondolják. 2009-ben a szolgáltatóknak arra kell törekedniük, hogy a mobilinternet még megbízhatóbb legyen, és ennek eredményeként emelni tudják a garantált sávszélességeket.
Szintén a hatóság tehetnek arról, hogy már 2008 végén beindult a mobiltévézés, és jövőre már egészen komoly lefedettség lesz Budapesten és a Balaton környékén. Most azonban még korai lenne arról beszélni, hogy ezt az érdemek közé soroljuk-e, vagy a mobiltévé inkább csak egy érdekes jelenség, ami elsüllyed majd az érdektelenség mocsarában.