További Mobil cikkek
Nagyjából tíz évvel ezelőtt Prof nevű haverom belezuhant a Káli-medencét átszelő egyik jeges patakba, mert azt hitte, át tudja ugrani. Én odaadtam neki ütött-kopott bőrkabátomat, figyelmeztetve, hogy vigyázzon rá, mert benne van mindenem. Ami történetesen fél doboz arany Marlboro és egy laposüvegnyi Jim Beam volt. Nem élek már ilyen durva szerekkel, más miatt üresek a 49-es villamoson eltöltött perceim. Hiába bizergálom rezignáltan N80-as mobilomat, parányi kijelzője semennyire sem tud lázba hozni. Bármit meg tudnék tenni egy csepp szélesvásznú zsebinternetért.
Nem telefon
Mindenek előtt leszögezem, hogy több éve próbálkozom különféle pótszerekkel, de hiába. Mobiltelefonon egyszerűen lehetetlen rendesen internetezni. Hiába fut ezeken a multimédiás csodákon rendes böngésző, hiába töltik be az Indexet meg a többi nagy hírportált, ha a kijelző egyszerűen alkalmatlan a weboldalak megjelenítésére. Vagy túl kicsiny az lcd, és kigúvad az ember szeme netezés közben, vagy pedig maga a kijelző nagy, de csak 320x240 képpont fér el rajta. Ez nevetségesen kevés, hiszen a mai weboldalakat minimum 800x600, de egyre inkább 1024x768 képpontos kijelzőkre optimalizálják. Magyarán a weboldalak nagyjából 80-95 százaléka általában nem jelenik meg a mobil kijelzőjén. Ráadásul nincs Flash, az összetett javascriptes oldalak beakadnak, általában kevés a memória, gyenge a processzor.
Itt van azonban az N800, ami elég jól megoldja ezt a problémát. Az N800 persze nem telefon, hanem inkább egy okos luxuskijelző buta mobiltelefonokhoz. Olyan, mint a Windows XP-t futtató, nagyon drága UMPC-k jóval olcsóbb, kisebb és könnyebb linuxos változata. Nem is igazán lehetne telefon, hacsak nem azt akarná elérni a Nokia, ami az első N-Gage játékomobillal sikerült: nevetségessé tenni a felhasználókat. Hülye, aki egy tenyér méretű kijelzővel akar telefonálni.
Durva csavar
Amíg elődje, a Nokia 770 olyan volt, mint egy gyártóberendezésből kiszerelt kijelző, addig az N800 tökéletesen passzol a multimédiás N-szériába. Szépségét csak azzal tudták elrontani, hogy az előlapon lévő gombok elmozdulnak, és a mellettük tátongó rés akkora, hogy simán bele lehetne nyomni néhány gyufaszálat. Emellett az oldalról kipattanó kamera csavargatásakor olyan hang hallatszik, mintha csak a benne lévő drót akadályozná meg a túlcsavarodást. Félő, hogy tartós használat során a drót deformálódhat, esetleg elszakadhat.
Kijelzője 4.1 colos, 800x480 képpont fér el rajta, így teljes kijelzős nézetben a weboldalak nagy része elfér rajta, és a beépített az Opera 8.5 böngésző még a Flash animációkat is le tudja játszani. A hirdetések és a dizájnelemek általában jól megjelentek, a YouTube azonban nem tökéletes, mert a teljes kijelzős mód nem igazodik az N800 méretéhez. Az N800 egyébként nemcsak internetezésre használható, hanem akár videózásra is. A Makayama által kifejlesztett Nokia Studio 3.5 szoftverrel - amit külön kell megvásárolni - körülbelül 40-45 perc alatt a készülékre tudtam optimalizálni egy mozifilmet - a dvd-ből nagyjából 300 megabájtos avi formátumú fájl lett. Fritz Lang feliratos fekete-fehér filmje, David Linch Straight Story-ja és a Vuk egyaránt élvezhető minőségű volt, persze csak egyszemélyes használatra.
Elég ügyes az N800 kezelőfelülete, mivel érzékeli, hogy a hozzá adott pálcikával vagy ujjal nyomkodják-e. Ha pálcikával, akkor kisebb menüt és virtuális billentyűzetet dob elő, ha azonban bumszli ujjakkal, akkor nagyobb menüt és egész kijelzős billentyűzetet. A kijelzőn fel-le csúsztatva a hüvelykujjat elég gyorsan tudtam görgetni a weboldalakat, és a virtuális billentyűzeten szerintem nem hibáztam többet, mint amikor a mobilom gombjait nyomkodom. Ennél kisebb kijelzőn - mint amilyen például az iPhoné lesz - már elég nehéz lehet betűkre böködni, de ezt majd fél év múlva meglátjuk. Az N800-on nincs túl sok gomb. A tetején lévő gombokkal teljes kijelzős módba lehet váltani, illetve nagyítani/kicsinyíteni lehet a képet. Van egy gomb a programváltáshoz, egy gomb a menü eléréséhez és egy irányítógomb.
Drága játék
Bár a merevlemez hiányzik az N800 felszereléséből, memóriakártyával elég jól bővíthető. Két teljes méretű SD-foglalat van benne, így nyolc gigabájtnyi zenét és filmet tud tárolni. Hivatalosan csak feleennyit, de tesztelők szerint az N800 a 4 gigabájtos kártyákat is lazán kezeli (nem szabványos SD kártyákat). Az N800 processzora egyébként 320 megahertzes, 128 megabájt RAM van benne, feltehetően emiatt nem akadozott a böngészés és a filmlejátszás. A szoftveres kínálat hagy maga mögött némi kívánnivalót, mert bár van rajta emailkliens, pdf-olvasó, Gtalk és névjegyalbum is, nincs szinkronizálható naptár és a csevegőprogram nem támogatja a népszerűbb MSN használatát.
Ügyes megoldás a készülék aljába illeszkedő fém támasztókar, amely arra is jó, hogy az ember mögé bújtassa a kézfejét, így a kütyü nehezebben pottyan le a földre. Szabványos usb-kábellel lehet a számítógéphez csatlakoztatni, és szabványos jack-dugós fülhallgatók passzolnak hozzá. Az N800 kétféleképpen tud az internetre csatlakozni. A beépített wifi elég nagy hatótávolságú és a gyorsabb 802.11g szabványt támogatja, így netkávézókban nem lehet gond az interneteléréssel. Ahol viszont nincs wifi, ott egyetlen gombnyomással rá lehet csatlakoztatni a mobiltelefonra, amelyet bluetooth-os modemként tud használni.
Négyszáz dolláros árával nem tartozik éppen az olcsó játékszerek közé az N800, de még így is sok okostelefonnál sokkal olcsóbb. Használatakor nem kell attól félni, hogy zenelejátszás, videózás vagy internetezés miatt válunk elérhetetlenné, hiszen külön akkumulátora van, amely 3-4 órányi intenzív használatot bír ki egyetlen feltöltéssel. Ennyi pedig még a legdurvább netfüggönek bőven elég, amíg el nem jut egy konnektorig.