
A Vodafone előfizetői augusztus elsejétől az Európai Parlament által megszavazott percdíjakon telefonálhatnak külföldről. Ez annyit jelent, hogy a kezdeményezett hívások percdíja 144 forint, a fogadott hívásokért pedig ennek kevesebb mint a felét, 70 forint 80 fillért kell kifizetni. A Pannon és a T-Mobile előfizetői ugyanilyen percdíjakkal telefonálhatnak majd, de ők csak augusztus 29-től.
Akinek az előfizetésén már aktiválva van a roaming, annak a Vodafone automatikusan aktiválja az új kedvezményes tarifákat, és a számlás előfizetők már mind be vannak kapcsolva, derült ki a Vodafone keddi sajtótájékoztatóján. A társaság ugyanakkor arra hívja fel a a kártyás ügyfelek figyelmét, hogy ha a holnap vagy holnapután külföldre utaznak érdemes betelefonálniuk az ügyfélszolgálatra, hogy be van-e már kapcsolva az európai tarifa. Az aktiválást megkezdték, de a központi szoftver lassan bogarássza végig a sok számlát. A Pannon és a T-Mobile szintén automatikusan beállítja majd ügyfeleinél az új tarifát.
Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter kedden ismét kritizálta a mobilszolgáltatók lassúságát, és arra kérte a társaságokat, hogy ne húzzák az időt. A miniszter az MTI-nek elmondta: felkérte a hírközlési hatóságot, hogy ellenőrizze a szolgáltatókat, az olcsóbb külföldi telefonálásból fakadó esetleges profitkiesésüket nehogy beleépítsék a belföldi percdíjak költségeibe.
A gazdasági tárca vezetője szerint a külföldi mobiltelefonálás piacán is beindulhat a verseny, és a társaságok különböző roamingcsomagokat alakítanak majd ki. Kóka optimista elképzelése viszont nem biztos, hogy bejön. Az európai mobilszolgáltatók az Unióval folytatott tárgyalások során végig azt hangoztatták, hogy rossznak tartják a döntését, mert az károsan befolyásolja a versenyt, ráadásul azzal érvelnek, hogy az elmúlt években maguktól is csökkentették a roamingtarifákat. Az uniós közbeavatkozás előtti jóval nagyobb, 250-650 forintos percdíjakból azonban inkább arra lehet következtetni, hogy a társaságok a bevételeikre igen kényesen ügyelnek. A nyaralási szezon végére időzített átállás pedig arra utal, hogy a hazai szolgáltatók nem igazán nyitottak a versengésre.
Az Európai Unió egyébként úgy rendelkezett, hogy évente egyszer kell az aktuális forint-euró árfolyamhoz igazítani a tarifákat. Legközelebb tehát a 2008. július 30-án érvényes hivatalos átváltási árfolyamot alkalmazzák majd az euróövezeten kívüli tagállamok mobilszolgáltatói.
