További Mobil cikkek
A téglasúlyú Communicatoroknál azért könnyebb |
Az R380-as külsőre tehát egy masszív, szögletes Ericssonnak néz ki, patkányölő-vastagságú antennával és enyhén túlzsúfolt húszgombos kezelőpanellel. A jobb felső sarokban lokalizált gomb segítségével negyven másodpercnyi beszédet lehet rögzíteni és visszajátszani. Ez a funkció valószínűleg viccből került a telefonra, mert a legváratlanabb pillanatokban beindulhat az ember zsebében, és tartalmától függően halálra rémisztheti a közvetlen környezetet.
A becsukott telefonnal csak a legszükségesebb funkciókat lehet elérni, úgy mint a telefonkönyv, a hívásinfók és a csengetés hangerejének szabályzása, minden más kéziszámítógép-üzemmódban bújik csak elő. Rendes asztali nehezékeket idéző tömege (160g) és vastagsága hamar megbocsátható, amint a lehajtott billentyűzet alól felviláglik a készüléket széltében-hosszában kitöltő érintőképenyő.
A képernyő rendeltetésszerűen apró műanyagceruzával működtethető, végszükség esetén pedig kínai evőpálcával vagy marokkópálcával is elmozog. A hivatalos tollakból a figyelmes svédek rögtön négyet csomagoltak a telefon mellé, tekintettel a várható magas elhalálozási arányra. Egy ceruzát a telefon akkumlátorában lehet tárolni, a többi meg befér a szintén alaptartozéknak számító bőrtokba.
Az R380-as egyik legnagyobb hátránya a brutális energiazabálás, a menü legtöbb funkciójához csak kihajtott képernyővel lehet hozzáférni, ekkor viszont kb. annyit fogyaszt, mintha beszélne vele az ember. A hivatalos adatok szerint ez négy óra üzemidőt jelent, ám a realitás rögös talaján ez mindössze 2-2,5 órát jelent. A háttérvilágítás bekapcsolása ezt erőteljesen lecsökkenti, szerencsére anélkül láthatóak a szövegek.
Az ikonizált képernyőn gyorsan elérhetők a kölünböző menüpontok, viszont a beállításokért már rendesen meg kell küzdeni, mivel az Ericsson szokásához híven kedveli az egzotikus, ám legkevésbé sem logikus elnevezéseket. A telefonkönyv vagy a névjegyzék könnyen kezelhető, de általában csak néhány (néha 5-10) másodperces "gondolkodás" után hozzák be a listákat, és ehhez sajnos még az 1,2 MB-os memóriát sem kell teletölteni. Cserébe viszont mindenkiről szinte minden adat bevihető.
A gépelési sebességért fel kell adni a mobilitást |
A széles kijelző a WAP-os oldalaknál szintén elég hasznos bír lenni, már-már böngészőként láthatjuk az online világ egy kicsiny szeletét. A probléma ezzel csak az, hogy a Nokia Communicatorja már régóta képes erre, sőt, még a HTML-oldalakat is megjeleníti, amelyek előtt az Ericsson bizony elhasal. Van még a telefonban natv POP3-as levelezés is, ami megint pozitívum, csak újdonságnak nem nevezhető igazán. Adatkommunikációban viszont elég jó a 380-as, kábellel és infrával is csatlakoztatható PC-hez, összebarátkoztatható egy halom bizniszalkalmazással.
Összességében az Ericsson 380-as rengeteg előnye ugyanúgy hátránya is, hiszen hiába a villámgyors SMS és szélesvásznú WAP, ha le kell ülni vele, hogy használni lehessen. A másik húzós dolog az ára, egyelőre olyan 220-240 ezer forint körül mozog.
A készüléket az X-Multimédiashoptól kaptuk tesztlésre.