További Mobil cikkek
A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) weboldala szerint a fővárosban nyolc szolgáltató, a Matáv, a GTS-Datanet, a Monortel, a BT Limited, az Invitel, a Pantel, a Tvnetwork és az eTel kért önálló számmezőt. Rajtuk kívül az országban még két vezetékes szolgáltató működik: az Emitel és a Hungarotel. Elvileg tehát ezt a tíz vállalatot választhatják azok, akik váltani szeretnének.
Még nem lehet becsülni
Az NHH szerint most még nem lehet megbecsülni, hogy pontosan hányan veszik majd igénybe az új lehetőséget. Az azonban a hivatal szerint bizonyosnak tűnik, hogy a telefonszolgáltatók első körben az üzleti előfizetők számára kínálnak majd a korábbinál kedvezőbb díjakat.
A tapasztalatok szerint ugyanis a vállalatok és intézmények szinte kivétel nélkül ragaszkodnak meglévő telefonszámaikhoz, és a számhordozhatóság lehetőségével élve úgy válthatnak olcsóbb szolgáltatásra, hogy az egyébként felmerülő járulékos költségekkel - például céges információs anyagok, névjegyek újranyomtatása, számátíratási díjak - nem kell számolniuk.
Húsz százalék
|
A Pantel a tavalyi év végén az önálló számmezővel rendelkező tíz szolgáltató közül egyedüliként állt elő akciós ajánlattal, melyben lehetőséget biztosított a számhordozásra is. Az ajánlatban akár harminc százalékos díjcsökkenést ígért a cég. A vállalat a kampány nyomán komoly érdeklődést tapasztalt a jelentős távközlési fogyasztással rendelkező cégek és intézmények részéről.
Az elsőként átkötötött ügyfél a repülőgépek nagyjavításával foglalkozó Lufthansa Technik Budapest Kft. volt. A vállalat a Pantel közleménye szerint várhatóan legalább húsz százalékot tud majd megtakarítani korábbi távközlési költségeihez képest.
A Pantel mellett az Invitel és a Matáv kötött a héten számhordozási szerződést, előbbi egy közelebbről meg nem nevezett budapesti gyógyszeripari vállalattal, utóbbi pedig a Dél-magyarországi MÉH Nyersanyaghasznosító Rt.-vel.
Fizikai korlátok
Természetesen nemcsak vállalatok, de a magán-előfizetők is válthatnak szolgáltatót, bár egyelőre még kevesen vannak tisztában a lehetőséggel. "Akinek igénye van rá, már válthat szolgáltatót" - mondta lapunknak Bölcskei Imre, a Matáv szabályozási igazgatója. Bölcskei hozzátette: bár a jogszabályok szerint a szolgáltatóknak adott esetben át kell engedniük a vonalakat a konkurenciának, a váltásnak mégis lehetnek fizikai korlátai, megeshet ugyanis, hogy a választott új szolgáltató nem tudja elérni az előfizetőt.
Bölcskei lapunknak elmondta, hogy azoknál a Matáv-ügyfeleknél, akik 2003. augusztus 31. előtt, előre meghatározott időre írták alá előfizetői szerződésüket, 2004. szeptember 1-ig megmarad a szolgáltatóhoz kötöttség.
Bölcskei szerint nagyon nehéz előre megbecsülni, hogy mekkora mozgás lesz a szolgáltatók között, hiszen a külföldi példák nagyon eltérő képet mutatnak. Ennek ellenére úgy véli, az első évben nem kell nagy vándorlásra számítani.
Csak egy űrlap
A magánelőfizetőknek egyelőre nem igazán éri meg szolgáltatót váltani, ezzel jelenleg inkább azok spórolhatnak, akik sok külföldi és mobilszámot hívnak, vagy sok távolsági hívást bonyolítanak, azaz a vállalatok, intézmények. Helyi hívások esetén ugyanis - az előzőekkel ellentétben - a magas összekapcsolási díjak miatt a szolgáltatók nem tudnak igazán egymás alá kínálni. A számhordozás magyarországi felfutását egyébként a szakemberek május utánra várják, akkor ugyanis már a mobil számok is továbbvihetőek lesznek a szolgáltatók között.
A szolgáltatóváltás különben meglehetősen egyszerűen elintézhető: az előfizetőnek csupán egy bejelentő űrlapot kell kitölteni az új szolgáltatónál, az ügy többi részét a telefontársaságok intézik el egymás között.
A törvényi előírások három napot adnak az új szolgáltatónak arra, hogy a változást a régi szolgáltató számára jelezze. A régi szolgáltatónak ugyancsak három napon belül kell eldöntenie, hogy a számhordozás megindítható-e: ha például az előfizetőnek számlatartozása van, akkor azt először ki kell egyenlítenie.
Ezt követően a két szolgáltató együttműködve elvégzi a szükséges műszaki tennivalókat a hálózatokban. A teljes átállás a bejelentéstől számítva legfeljebb tizenöt napot vehet igénybe.