Winamp:
Milkdrop 0.99f
|
Milkdrop vs. B.L.I.M.
|
Ryan Geiss legfrissebb vizualizátora, a Milkdrop alig három hetes. A progi alfabetikusan fejlődött és dagadt a 0.99f verzióig, amelyben már 184 különböző rajzmód található. A Milkdrop beavatkozás nélkül, véletlenszerűen is jól elrajzolgat magában, de a szóköz billentyű ritmusos ütögetésével elérhetjük, hogy az ábrák a zenére váltsák egymást.
A program konfigurálható anélkül, hogy a teljes képernyős megjelenítést el kellene hagyni miatta. Ez főleg akkor izgalmas, ha két képernyővel operál valaki: ilyenkor az egyik képernyőn a konfig panel, a másikon pedig a vizualizáció fut.
A Milkdrop generációs előrelépés a műfajalapító Geiss pluginhez képest, amelyért Ryan Geisst a mai napig masszív tisztelet övezi. A Milkdrop utolsó verziója 261 kilobájt - a letöltés során készüljünk a legjobbra.
Honlap: www.nullsoft.com/free/milkdrop
Letöltés: download.index.hu (269 KB)
Epica
|
Epica vs. Roni Size
|
Rick Brewster (aka rolo) műve szintén friss: legújabb verziója augusztusban jött ki. Leginkább a hozzám hasonló fanatikus vizuálbuherátoroknak ajánlanám. Az Epica az a plugin, amelyben az ábrázolás minden elemét kontrollálhatjuk a billentyűzeten keresztül - a csillagok formájától, a háttérgyorsító mozgásának és forgásának irányáig. Külön felhívnám a figyelmet arra a szóköz billentyűhöz rendelt funkcióra, amelynek hosszas lenyomásával látványos színkavalkádot lehet a képernyőre égetni a dufta dramaturgiai csúcspontján.
A klasszikus diszkós színvilágú Epica ugyan elketyeg magában, ám egy kezelő mindenképpen szükséges ahhoz, hogy valóban villantson. Ennek fő oka, hogy a vizuális elemek korlátozott száma miatt alapvetően elég sivár képet mutat - viszont utolérhetetlen, ha valóban a ritmusváltásokhoz illeszkedő kunsztokat akarunk csinálni.
A plugin 430 kilobájt, és jó ha előre tudjuk: nem fut Win95 vagy NT alatt.
Honlap: www.zipcon.net/~rolo/Epica.html
Letöltés: download.index.hu (430 KB)
Psychosis
|
Psychosis vs. Steve Ballmer
|
A Psychosissal tavaly október óta szórakozhat az, aki megtalálta. Az Anthony Benbrook által készített dugasz kissé kilóg az itt tárgyalt vizualizációk közül, de annál izgalmasabb: a Psychosis nem pusztán rajzol, hanem mozgóképet manipulál. A program támogatja az Mpeg, Avi, és Mov tömörítést, illetve (megfelelő videokártya esetén) az élő videót. A különböző effektusokat (monokromizálás, basszusra szétrázott kép, tükrözések) a billentyűzetről kezelhetjük.
Azok számára, akik nem rendelkeznek különféle rövid és vicces digitalizált filmekkel, a Psychosis telepítője hat filmecskét tartalmaz, köztük egy Mandelbrot-halmaz animációt, illetve a hagyományos kanyonban repülést. Ezekkel együtt több, mint hat és fél megás letöltést kell vállalni egy jó kis pszichózisért.
Letöltés: download.index.hu (6660 KB)
Albedo v1.07
|
Albedo vs. Bacchara
|
Imad Jureidinivel valami történhetett, mert három éve nem frissíti az Albedo honlapját és magából az Albedóból sem készült újabb azóta. Pedig! Az Albedóból ugyan hiányzik a Geissre jellemző összefogott és megállíthatatlan képi nyomulás, azért van benne pár lélegzetelállító rajzolási mód. Ilyen például az a csillagmező, ami a zene ritmusára mozog úgy, mint egy óriási halraj. Ha az Albedo nem marad félbe, ma a legnagyobbak között lenne. Az egész összesen 65 kilobájt.
Honlap: members.tripod.com/albedoplugin
Letöltés: download.index.hu (61 KB)
Climax
|
Climax vs. Dinosaur Jr
|
Szergej Müller korai remekműve, minden kategóriában öt csilllagot kapott a Winamp oldalán. A legkorábbi, billentyűzetről konfigurálható darabok közé tartozik - de igazából nem érdemes hozzányúlni, mert attól mindig csak rondább lesz. A plugint jómagam közepesnek értékelem, mivel képileg semmi sújtósat nem produkál, ellenben az újabb rajzolási módok betöltésekor rendszeresen egy másodpercre megakad a kép. Telepítője 384 kilobájt - csak végső esetben töltsük le.
Honlap: www.stnd.de
Letöltés: download.index.hu (384 KB)
Acidspunk II
|
Acidspunk vs. Busta Rhymes
|
Soren Holstebroe vizualizátora öt csillagot kapott a szakmától és a közönségtől is a Winamp oldalán, akárcsak a Climax - ez a program legalább két olyan izgalmas trükköt tud, amit az eddig tárgyaltak közül egyik sem. Az egyik, hogy a kavargó fényjátékba gombnyomásra kiírja az épp forgó dal címét (pontosabban a fájl nevét). A másik, hogy opcionálisan megjeleníti a logóját - ez alapállapotban a magát Holstebroe-t ábrázolja, azonban a spunklogo.bmp felülírásával bármilyen más képet bejuttatjatunk a színviharba - és az jól néz ki.
Az előbb említett effekteket - amennyiben valakit zavar - ki is lehet iktatni, és a megfelelő gombokkal kiválóan lehet variálni a megjelenő képet különböző rezgő vonalak és csillagmezők ki-bekapcsolásával.
Az Acidspunk 187 kilobájt - ha jelen dolgozatomban lenne ár/teljesítmény rangsor, valószínűleg az elején állna ez a rokonszenves vizualizációs plugin.
Letöltés: www.winamp.com (187 KB)
Sonique:
|
Honto's Jazz vs. Hot Chocolate
|
A Sonique az mp3-játszók között a Winamp fő riválisának számít. Legszembeötlőbb sajátossága a Winampnál sokkal grafikusabb, esztétikusabb kezelőfelület. A Sonique lekerekített formái megnyugtatóak, ezzel szemben kezelése feleslegesen nyakatekert - legalább egy hét türelmes gyakorlás kell elsajátításához.
Az előnyök és hátrányok a vizualizáció terén kiegyenlítik egymást: a pluginek kiválogatása sokkal egyszerűbben a "," és a "." billentyűkkel történik (szemben a Winamppal, ahol a plugin leállítása után, ctrl-K leütése után külön ablakban szelektálhatunk). A képernyőfelbontást és a színmélységet vizualizáció futtatása közben is állíthatjuk. Kísérletezésünk hatásait F1 lenyomása után követhetjük figyelemmel, a képernyőn ilyenkor kiíródik a képfrissítési ráta - ha ezt sikerül 25-re feltornázni, már sínen vagyunk.
Acidspunk 2.14
|
Acidspunk vs. Aretha Franklin
|
Déja vu? Nem véletlen - Soren Holstebroe szorgalmas fickó és Winamp-Sonique kettősügynök. Pluginját - a Sonique-os vizualizációkra jellemzően - semmilyen módon nem lehet befolyásolni (se dalcím, se beúsztatott logó), de még így is a sokoldalú és élvezhető darabok közé tartozik. Alkalmazása egy-két CoR féle vizuáldugasszal és a pluginváltó billentyűk szorgalmas nyomogatásával még változatosabb látványt nyújt.
Letöltés: download.index.hu (130 KB)
CoR
|
Aorta vs. Aphex Twin
|
Robert Wenzel, frankó hackernevén CoR, életében nem csinált egy valamirevaló vizualizációt - de szóljatok rám, hogy igazságtalan vagyok. A CoR által írott pluginek rendszerint egyetlen effektről szólnak. Munkái közül elsősorban az Explosionst, és az Aortát emelném ki. Előbbi egy oldskool tűzijátékos mutatvány: fényes robbanások a zene ritmusára. Utóbbi egy háromdimenziós száguldás: pirinyó csillagok utaznak egy végtelen csőrendszerben.
A Wenzel-féle rajzolók közül külön ajánlanám a Spec'n'Hopp-ot, amelyben pirinyó egylábú fénylények ugrálnak egy három dimenziós spektrumanalizátor előtt. Ez egy hihetetlenül buta vizualizáció, valamiért mégis képes hosszasan figyelni az ember.
Letöltés: CoR's Explosions 1.4 (62 KB), CoR's Aorta 1.0 (62 KB)
Honto
Honto pluginjei a Sonique-osok körében arról ismertek, hogy rendkívül jól mozognak a zenével. A közvélekedést ezúton mindkét fő művel, a Jazzel és a Space Thinggel kapcsolatban megerősítem. Két szépen mozgó vizualizátorról van szó. A főbb hátrányok: a minden indításkor megjelenő undorító logó, illetve a Space Thing elviselhetetlenül gusztustalan "mindent bele" színvilága.
Honlap: www.honto.com
Letöltés: Honto's SpaceThing 2.3 (82 KB), Honto's Jazz (66 KB)
Smear
|
Smear vs. Plump DJ's
|
A sokat dicsért Smeart két figura, Mykel és Xplo írta, azzal a kimondott szándékkal, hogy legyen G-Force Sonique-ra is. A honosítás sikeresnek mondható, így már a Winamp-gyűlölők is nézhetnek minőségi vizualizátort. Az egyetlen dolog, ami fáj, hogy a Smear példaképénél csak eggyel kisebb felbontásban képes nézhető sebességgel mozogni. Inkább az Acidspunk.
Letöltés: download.index.hu (106 KB)
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!