Egy éve, 2009 márciusában írtunk először az egyik jelentős játékfejlesztői konferencián nagy csinnadrattával bejelentett OnLive szolgáltatásról, amely nem kevesebbet ígér, mint hogy teljesen átveszi a konzolok helyét. Akkor még úgy tervezték, az év végéig elindítják a nagyszabású projektet, a startot azonban elhalasztották, és csak most tudhattunk meg részleteket a működésről. A vállalat vezetői a GamesBeat konferencián beszéltek az OnLive-ról.
A szolgáltatás lényege az, hogy ahelyett, hogy a játékosok folyamatosan pénzt adnának ki az egyre újabb és újabb konzolokért vagy pécéjük fejlesztéséért, az OnLive szerverparkjai átvállalják a szükséges hardver biztosítását. A játékos szélessávú internetkapcsolaton kommunikálhat a szerverparkkal, ahová az OnLive mikrokonzolja elküldi az információkat a kívánt cselekvésekről, a játék pedig tömörített videó formájában érkezik vissza és jelenik meg a képernyőn. A felhasználó így elméletben észre sem veszi a különbséget, a program ugyanúgy működik, mintha helyben futna. A mikrokontroller tévéhez, pécéhez és Machez is csatlakoztatható, az adatokat egy maximum ezer kilométeres távolságban lévő szerverközpont szolgáltatja.
"Az OnLive megtöri a konzolok egyeduralmát. Nincsen szükség újabb hardvereszközökre" - jelentette ki Steve Perlman, a szolgáltatást kifejlesztő vállalat alapítója. A projekt vezetője, Mike McGravey hozzátette, "azt akarjuk, hogy azt a pénzt, amit az emberek most hardverre költenek el, ehelyett szoftverbe fektethessék. Ez egy új platform, amihez hálózatot és infrastruktúrát építünk ki, amely nem csak öt, hanem harminc évig meg fogja határozni a játékipart". A szolgáltatás, ha tényleg beváltja a hozzá fűzött reményeket, tényleg nagy hatással lehet a piacra, amelynek eladásai egyébként az NPD piackutató cég szerint tavaly 8 százalékkal csökkentek. "Mindez nagyon zavaró lehet a konzol-kereskedőknek. Bárkire, aki hardverrel kereskedik, igen rossz hatással lehet" - mondta el Billy Pidgeon független szakértő a Bloombergnek.
Az OnLive-ot már nyolcadik éve fejlesztik és hivatalosan június 17-én válik elérhetővé, az előregisztrációra már van is lehetőség a cég honlapján, igaz, egyelőre csak az Egyesült Államok lakói számára. A cég korábban megállapodást kötött a legnagyobb játékkiadó vállalatokkal, így a kínálatában sok népszerű program található meg, közöttük például az Assassins Creed 2, a Mass Effect 2 vagy a Prince of Persia. Az cég az első 25000 regisztrálónak elenged háromhavi előfizetési díjat, amely egyébként 14 dollár 95 cent lesz, azaz körülbelül 3000 forint. Arról, hogy mikor lesz elérhető az Államokon kívül is, nem közöltek információt.