További Net cikkek
Mégis eltörlik a kedvezményeket
A karácsonyig monopolhelyzetben lévő telefontársaság már januárban beijesztett a 4000 forintos Mindenkinek eltörlésével, a közfelháborodás azonban akkora volt, hogy visszakozott a cég. Miután ugyanis kiderült, hogy a cég nem vesz fel több megrendelést a Mindenkinek csomagra, az internetezők tüntetést szerveztek, Stumpf István pedig meghívta a Matáv illetékeseit az Országgyűlés informatikai és távközlési bizottságának alakuló ülésére. Ott Gecser Ottó, a Matáv vezérigazgató-helyettese még úgy nyilatkozott, hogy elhibázott lépés volt cége részéről a Mindenkinek csomag szüneteltetése. Mint mondta, terveik szerint a kedvezményes csomag továbbra is érvényben marad, a jövőben pedig más, előnyösebb konstrukciókat kínálnak az internetezőknek.
Percalapú számlázás lesz
Az Index megtudta, hogy milyen "más, előnyösebb konstrukciókat" tervez bevezetni a Matáv. A cég ugyanis ragaszkodik a percalapú számlázás bevezetéséhez, ezért meg kívánja szüntetni az átalánydíj-jellegű kedvezményeket, és jelentősen átstrukurálja az internetes tarifákat. Teszi ezt akkor, amikor a készülő hírközlési törvény hatósági árassá tenné a telefonos internetezés telefonköltségét, vagyis várhatóan maximálná az internetkapcsolat telefondíját.
A Matáv áthárítaná a behajtást
A Matáv azt javasolta a többi internetszolgáltatónak, hogy fordított elszámolást alkalmazzanak az 51-es körzetszámok forgalmáról. Így a Matáv eladná a szolgáltatóknak a telefonkapcsolatot, percenként nettó 3 forintért. A forgalmi díjból a szolgáltatók sávos kedvezményt kapnának, nyolcmillió forintig semmit, 8 és 100 millió között 10 százalékot, 100 és 500 millió között 18 százalékot, a felett pedig 25 százalékot.
Ebből a jutalékból a szolgáltatónak finanszíroznia kéne nyilvántartási és számlázási rendszerének átalakítását, továbbá a tartozások behajtását is. Eddig a szolgáltatók nem nagyon zaklatták a nem fizető ügyfeleket, hiszen a pár ezres vagy pár tízezres tartozás behajtásának költsége meghaladta volna a tartozást, inkább csendben lekapcsolták őket. A telefontarifával súlyosbított internetköltség azonban már egyetlen hónap alatt is komoly összegre rúghat, amelyet a szolgáltató kénytelen behajtani.
Mindezeken felül a Matáv a várható forgalmi díj 75 százalékának előrefizetését követeli, vagy olyan bankgaranciát, amely meghaladja a kisebb szolgáltatók lehetőségeit. Az 51-es számok havidíja továbbra is 5000 forint, egyszeri bekapcsolási díja pedig közel 30 ezer forint a szolgáltatók számára.
Mennyibe kerülne az internetezés?
Egy 8 és 100 millió forint közötti forgalmú szolgáltató percenként nettó 2,70-ért kapja a Matávtól a telefonköltséget. Az már a szolgáltatón múlik, hogy ezt a költséget hogyan építi áraiba: számlázhat percenként 2,70-et a telefonért és havi pár ezer forintot az internetért, vagy számlázhat egységes X forintos percdíjat, melyben az internet és a telefon költsége is benne foglaltatik. A szolgáltatók szerint azonban a Matáv által felajánlott jutalék nem fedezné megnövekedett költségeiket. Ezen még a Matáv jelenleg csúcsidőben számlázott nettó 7,20 forintos percdíja és a nagykereskedelmi 2,70 közötti különbség csábítása sem változtat, mivel várhatóan nem növelné jelentős mértékben a napközben otthonról internetezők számát. Ezenfelül a karácsonyi liberalizáció várhatóan amúgy is erre a szintre nyomja az árakat, mindenféle költségáthárítás nélkül.
Az ügyet tovább bonyolítja, hogy a készülő hírközlési törvény hatósági árassá tenné a telefonos internetezés telefonköltségét. Amennyiben a hatósági árat túl alacsonyan (3 forint közelében) állapítják meg, a Matáv javasolt konstrukciója értelmét vesztené, hiszen egyértelműen veszteséges lenne a szolgáltatás. Amennyiben elég magasan állapítják meg a hatósági árat, életképes maradhat a Matáv által javasolt fordított elszámolás, ám továbbra is kérdéses, hogy megéri-e a szolgáltatóknak.
Mit javasolnak a szolgáltatók?
Straub Elek, a Matáv vezérigazgatója |
A szolgáltatók azt szeretnék elérni, ha ügyfeleiknek továbbra is a Matáv számlázná az internetelérés telefondíját, ebből pedig az internet-szolgáltató forgalmi jutalékot kapna, melyet kedvezményként adhatna ügyfeleinek. Az Index információi szerint a szolgáltatók a különböző napszakokra különböző jutalékokat javasolnak, annak érdekében, hogy a hálózatok kihasználtsága, és így a szolgáltatás minősége egyenletesebb legyen.
A GTS-Datanet működőképesnek találja a más országokban már működő fordított elszámolási rendszert, a Matáv által kínált feltételeket azonban elfogadhatatlannak tartja, mondta el kérdésünre Szép Tibor, a cég stratégiai és üzletpolitikai tanácsadója. A Datanetnek kereskedelmi és jogi kifogásai is vannak a javaslattal szemben, a legjelentősebbnek azonban a műszaki elvárások tarthatatlanságát érzik.
A Matáv ugyanis még a regionális szolgáltatóktól is elvárja, hogy berendezéseit telepítse valamennyi Matáv primer körzetben, továbbá Budapest 14 központjában. A Datanet jelenleg egyetlen helyről szolgálja ki budapesti előfizetőit, a többi rendszer telepítése komoly többletköltségeket róna a cégre, mondta el a tanácsadó.
Problémát jelent az is, hogy még egy olyan komoly országos szolgáltató, mint a Datanet is csak a 18 százalékos jutalékzónába esik forgalma alapján, amelyből nem finanszírozhatóak nyereségesen a rendszer szükséges átalakításai. Az új számlázási rendszer adatvédelmi szempontból is kérdéses: elméletileg valamennyi internet-előfizetővel új szerződést kell kötnie az internetszolgáltatónak, hiszen eddig csak az internetet, ezután pedig a telefont is a szolgáltató nyújtja az ügyfél részére.
Mi lesz most?
Az internetszolgáltatók jelenleg is tárgyalnak a Matávval az 51-es körzet használatának új feltételrendszeréről. Nem tudni, hogy mikorra készül el a mindkét fél által elfogadható változat, illetve mikor áll fel valamelyik fél a tárgyalóasztal mellől.
Az Index természetesen megkereste a Matáv illetékes osztályát, ahonnan nem érkezett válasz a cikkel kapcsolatos kérdéseinkre. Straub Elek, a Matáv vezérigazgatója az Indexnek elmondta, hogy valóban dolgoznak új konstrukciókon, de konkrétumok híján egyelőre nem kíván nyilatkozni.
|