
További Net cikkek
![]() |
Az éhes kicsi béka (3749 bytes) |
Butterfield ekkor fényt kapott és ráébredt, hogy az internetet eluralták a stylesheetekkel, scriptekkel, flashekkel, különféle díszítőelemekkel megrakott nagyvállalati oldalak, és vissza kell térni a régi kommunikatív internet-használati modellhez. Úgy döntött, pályázatot hirdet extrakicsi dizájnra. A weben a legtöbb nyitóoldal mérete nyolcvan és százötven kilobájt között van, miközben a hétköznapi bölcsesség úgy tartja, hogy az ideális méret ötven kilobájt lenne. Stewart pályázata öt kilobájtra tette a limbót, azzal, hogy aki 5120 bájtból a legjobbat-többet-szebbet kihozza, jutalmul 5120 centet kap, ami (számoljunk!) több, mint ötven dollár. "Csináld a dicsőségért!" - mondta a kiírás.
A webdizájnerek pedig igen nagy vágy él a dicsőségre, némelyikük a visszajelzés hiánya miatt (ugye az emberek többségének a dizájn, akár a csokipapír, fel sem tűnik) összeroppanva vallásos útra tért.
Butterfield ezután őszintén megdöbbent az általa kitalált pályázat keltette sajtóvisszahangon, és általában a dizájner szakma egyöntetű megindulásán. Még az általa zsűrinek felkért - nagy tiszteletben álló Jason Kottke, a b-swing dizájnere - is azon kesergett, hogy nem nevezhet be az 5 kilós pályázatra.
A pályázat április másodikai zárásáig ezerszáz pályázat érkezett - a lammeroktól a vérprofikig terjedően mindenféle kreatív hajlamú ember jelentkezett. A zsűrinek kissé össze kell kapnia magát, ha május elsejei eredményhirdetésig meg akarja találni a legjobbat: a hátralévő pár hétben még körülbelül hétszáz pályázaton kell átnyomniuk a szemüket.
![]() |
3D tetris (5072 bytes) |
Aki nem tart attól, hogy a különféle állagú jávák alatt leroskad az oprendszere, nyugodt lélekkel nézegetheti az ötkilós pályázat nevezőit, nem fog felrobbanni a modeme.
Egyéb megjegyzés: valahol kézfejemben érzem, hogy lesz majd egy legbénább ötkilós oldal díj is; továbbá, hogy a sikerre való tekintettel megismételik a pályázatot jövőre ugyanott. Addig is lehet gyakorolni pixel-mélységű rajzolást.
