További Net cikkek
Szórakozás és szórakoztatás
Tekintse meg képeinket! |
Jobb esetben csak egy álmosító családi vacsorán mosolygó gruftit leplez le, de olykor egészen különleges kincsekre lel, ilyen például az embernagyságú Star Trek-szereplőt, Kirk kapitányt formázó kartonpapírbábut csókolgató fiatalember fényképe is.
Voltak aggályai
A Cat Time együttes zenészének állítólag esze ágában sem volt mások magánéletében turkálni, egyszerűen zenefájlokat keresett, amikor az első fotómappára rátalált a Soulseek rendszerében. Elsőre csak megdöbbent, de aztán hamar elindult az erkölcsi lejtőn, és küldetésszerűen monitorozni kezdte a többi peer-to-peer szolgáltatás rendszerét a "saját képeim" ("My Pictures", ez a Windows képmappájának a neve) keresőkifejezést alkalmazva. Több ezer kép akadt virtuális hálójába, amelyekből kiválogatta a legérdekesebbeket, és feltöltötte honlapjára. Tapasztalataink szerint valami miatt a fogszabályzókat, az őrült buli-képeket, a gruftikat, a fenekeket, a homoszexuális párokat, a hányásokat és a kovászos uborkát találta leginkább érdekesnek.
"Voltak erkölcsi aggályaim, de ami továbbra is motivál, az az, hogy mennyire nagyszerűek ezek a képek, hogy mennyi élet és spontaneitás van bennük" - nyilatkozta a New York Timesnak adott interjújában a gyűjtő, aki egyébként nem tartja magát kukkolónak.
Jogi kérdések
Klikk a képre! |
Amikor ugyanis valaki telepít egy fájlcserélő alkalmazást, általában aláír egyúttal egy nyilatkozatot is, melyben kijelenti, hogy a fájlok saját tulajdonában vannak, és azokat meg is kívánja osztani. Egyébként, még ha az összes kép jogvédett is lenne, az amerikai adatvédelmi törvény alapján akkor sem sértené az oldal a jogot, mivel a törvény alól kivételt képeznek a különleges, például újságírói célból nyilvánosságra hozott információk, itt pedig erről van szó, írja az egyik fórumozó.
Nézd, mit osztasz
Egy hasonló weblap a múlt hónapban már megjárta a világsajtót: a Németországban élő, harminc éves Rick Wallace a See What You Share on P2P ("Nézd, mit osztasz meg a fájlcserélőn") oldalon véletlenül a közösbe került titkos katonai dokumentumokat hozott nyilvánosságra, hogy felhívja a figyelmet a veszélyre.
Az ellenőrizetlen fájlmegosztás a Gnutella-hálózat létezése óta probléma, ez a kliens ugyanis már lehetővé tette, hogy a felhasználók akár teljes merevlemezüket megosszák, nem csak az mp3-akat, mint a Napsternél. Hamar kiderült, hogy sokan vannak, akik jóval több mindent osztanak meg, mint amit szeretnének, így személyes dokumentumok vagy akár olyan cookie-fájlok is a közösbe kerülhetnek, amik például hitelkártyákhoz tartozó jelszavakat tartalmaznak.