További Net cikkek
Október 20-án lejárt a Google világmegváltó pályázatának leadási határideje, akinek most jut eszébe valami, sajnos elkésett, és ki tudja, mikor próbálkozhat újra. Az Index bátor módon már a határidő lejárta előtt közzétette pályamunkáját, az iPoP nevű projektet, amelynek lényege, hogy kinyomtatjuk az internetet, és eljuttatjuk a Föld ötmilliárd bedrótozatlan lakójához.
A Google most büszke, mert összesen több mint százezer pályázati anyag érkezett, de szinte felfoghatatlan, hogyan fogják ezeket értékelni. Ha egynek az elbírálására csak negyedórát fordítanak, az 25 000 emberóra, napi nyolc órával számolva nyolc és fél emberév. Nem lenne rossz ötlet most kiírni egy pályázatot az értékelés rendszerének kidolgozására, rengeteg embert munkához lehetne így juttatni, ami ráadásul egybevág a pályázat eredeti céljával.
Bár a projektek szövege nem nyilvános, aki akarta, hozzánk hasonlóan közzétette az ötletét, és a YouTube-on számtalan, a pályázatokhoz csatolt illusztrációs videó jelent meg. Ezekből mutatunk be néhányat anélkül, hogy ítélkezni próbálnánk felettük. Döntsék el, melyik irtózatos hülyeség, melyik váltaná meg percek alatt a világot, és főleg hogy melyikre adnának zsebből néhány millió dollárt.
A miheztartás végett kezdjük a sajátunkkal, hátha van, aki nem ismeri:
iPoP - Internet PrintOut Project
További pályázatok, a teljesség igénye nélkül:
Vízdióda
A vízdióda lényege, hogy egy irányba engedi áramolni a vizet, a másik irányba nem, így nyomáskülönbség hozható létre, amivel meg lehet hajtani egy generátort. Molekulák, anionok, kationok, energia minden mennyiségben!
Soup Kitchen Project
A Soup Kitchen (ingyenkonyha) projekt gyorséttermi hálózatot állítana fel, de nem azért, hogy az alapítók meggazdagodjanak, hanem hogy a profitot jótékony célokra fordítsák. A bevétel fele üzletépítésre megy, a másik fele a rászorulóknak megy, a részvényeseknek semennyi sem megy.
Google Payback
Elmegy az ember egy étterembe ebédelni vagy vacsorázni, meghívja a barátait, azok meg nem hívják vissza. A megoldás a Google Payback, a Google fizetőrendszerével, a Checkouttal integrált meghívásvisszaadó megoldás.
p2p hitelezés
A p2p (peer to peer) hitelezés önmagáért beszél: kihagyja a bankokat a képből úgy, ahogy vannak, tehát mindenki attól kér pénzt, akinek éppen van. A p2p hitelezés legegyszerűbb formája, ha valaki kölcsönkér a haverjától egy ötezrest, majd azt később megadja, illetve nem adja meg.
PostaPlan
A PostaPlan trükkös módon pályázati szájttal pályázik a pályázatra. A szájton mindenki posztolhatja az ötletét arról, hogyan váltaná meg a világot: egyszerűen bejelentkezik, és a megfelelő kategóriába beírja az ötletét, legyen az helyi, regionális vagy akár világméretű.
Olcsó alternatív energia
Ha összedörzsöljük a kezünket, azzal hőt termelünk, a hő pedig tudvalevőleg energia. Na most legyen az, hogy nem a kezünket dörzsöljük össze, hanem kerekekre állított hatalmas fémkockákat, amiket elektromos árammal mozgatunk. Vagy máshogy, de az még kidolgozásra vár.
Globális hálózati agy
Mi lenne, ha minden döntésünk előtt rendelkezésünkre állna az összes szükséges információ? Mi lenne, ha lenne egy webszájt, ahol mindenki megosztaná az összes döntésére vonatkozó információt? Globális hálózati agy, az lenne.
Plug-in wind power
Vegyük ki a hajszárító motorját, tegyük bele egy szélkakasba, a szélkakast állítsuk fel a kertben, és dugjuk be az egészet a konnektorba. Ahelyett, hogy áramot fogyasztana, a szerkezet áramot termel majd. Havonta 40 kWh nem sok, de sok kicsi sokra megy.
És akkor ilyenből van még legalább 99 992. Google legyen a talpán, aki dönteni tud.