További Net cikkek
Az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) online szociológiai felmérést indított, mely szemérmesen a Kérdőív a rendszerbiztonságot tesztelők számára címet kapta. A magyarországi hackertársadalom "életét, szokásait" kutató kérdőív minden különösebb hírverés nélkül gubbaszt hónapok óta az OKRI honlapján, bár a Hacktivity nevű hackertalálkozó oldalán is megtaláltuk, tükrözve.
A kutatók olyan kérdésekben szeretnék megismerni a magasabb tudományos célok érdekében válaszolni hajlandó hackerek véleményét, mint hogy megfelelő biztonsági rendszereket használnak-e a magyar cégek; vannak-e a biztonsági rendszereken általánosan jellemző rések, amelyek lehetővé teszik a könnyű sérülést; vagy hogy milyen a magyar cégek rendszerbiztonsága Európa más országaihoz és az Egyesült Államokéhoz viszonyítva.
Tanácsok kezdőknek
A kérdések többsége feleletválasztós, illetőleg osztályozó jellegű, azaz a megadott pontok közül kell kiválasztani a megfelelőket, vagy mínusz tíztől plusz tízig, illetve nullától tízig terjedő skálán kell megjelölni az értékelést, de némely kérdés kifejtős választ igényel. A készítők többször is hangsúlyozzák, hogy a kérdőív anonim: "A kérdőívben megfogalmazott véleménye miatt senkit nem érhet hátrány, annál is inkább, mivel a nevet nem tartalmazza a kérdőív, tehát azonosításra sem alkalmas". Kezdő hackereknek tanácsokat is adnak: "A biztonság garantálása érdekében mindenkinek azt ajánljuk, hogy a kitöltött kérdőívet olyan címről küldje vissza, amelyet nem általánosan használ, illetőleg nem enged következtetni a kitöltő nevére, egyéb személyes adataira".
A kérdőív tegeződve fordul a magyarországi hackerekhez: "Hány éves korodban rendelkeztél először saját tárhellyel?", "Hány évesen írtál először programot?", "Mikor sikerült először a számodra nem legálisan hozzáférhető adatokhoz jutnod?" Egy-egy kérdésnél egyébként érezhető némi prekoncepció: a "Milyen hatással volt a számítógép/internet az emberi kapcsolataidra?" kérdésnél egyetlen olyan válasz van, ami szerint a válaszoló most is ugyanannyi időt tölt ismerőseivel, barátaival, mint korábban, a többi válasz szerint kevesebbet, esetleg "teljesen leépültek", vagy nem is voltak korábban valós kapcsolatai.
Online mozgások
A kérdőívben felmerül az Index technika rovatának, pontosabban a rovat hosszú levelek iránt vonzódó olvasóinak kedvenc témaköre is: a kitöltőnek arra kell választ adnia, hogy crackernek vagy hackernek tartja-e magát, illetve átjárható-e a két csoport. A készítők valamiért az underground hackertevékenység szempontjából relevánsnak látják, hogy az illető látogat-e chatszobákat, a kitöltőknek ugyanis erre is választ kell adniuk, illetve azt is meg kell határozniuk, hogy ha látogatnak, mi célból. ("Ismeretségeket akarok szerezni", "Ismertté akarok válni", "Érdekel, kik IRC-elnek" stb).
Sok kérdés firtatja a betörések motivációit, módszereit, azt, hogy szólnak-e a feltört rendszerek üzemeltetőinek, illetve a hackerek véleményét a magyarországi informatikai állapotokról. Szeretnék feltérképezni a magukat hackernek vallók jellemző viselkedését is, többségében olyan, kerülgetősnek véletlenül sem nevezhető kérdésekkel, mint "Milyen online mozgásokat produkálsz általában hackelő, illetve rendszertörés-tesztelő tevékenységed közben?")
A kérdőívek kiértékelése most folyik, a kriminológiai intézet januárban tud majd róla információkat adni, közölte az Index megkeresésére Parti Katalin jogász, az OKRI kutatója.