További Net cikkek
|
A szolgáltatóknak a cenzúra mellett 60 napig tárolniuk kell a hozzájuk bejelentkező felhasználók adatait is, továbbá minden kommunikációt, ideértve a levelezés mellett a chat-szobák forgalmát is, valamint a megjelenő weboldalak tartalmát. A szolgáltatók felszólításra kötelesek kiadni az adatokat a rendőrségnek.
A jelenleg szolgáltató internetes cégeknek 60 napon belül működési engedélyért kell folyamodniuk az Információipari Minisztériumhoz, a beadványban pedig részletesen le kell írniuk tevékenységüket. Az engedély nélkül működő cégeket felszámolják, az engedélyezett tevékenységi körüket túllépő cégeket, illetve a nem elég szigorúan cenzúrázó cégeket pedig akár egymillió jüanra (36 millió forint) is büntethetik.
A kínai internetvállalatokat legérzékenyebben érintő rendelkezés gazdasági jellegű: ezen túl az internetcégeknek az Információipari Minisztérium engedélyét kell megszerezniük, ha külföldi tőkét készülnek elfogadni, ha külföldi cégekkel akarnak együttműködni, vagy ha a hazai vagy külföldi tőzsdén akarnak megjelenni.
A minisztérium tavaly már megtiltotta a külföldi tőke bevonását internetes cégekbe. Később annyi engedmény született, hogy Kína WTO-tagállammá válása után a külföldi cégek birtokolhatják a kínai internetes vállalatok legfeljebb 49 százalékát, két évvel később pedig maximum 50 százalékot. Egyelőre azonban nem dőlt el, mikor lép be Kína a Világkereskedelmi Szervezetbe, így a jobbára külföldi tőkével finanszírozott internetcégekre felszámolás várhat.