"Az online játékok fenyegetik az állam biztonságát, kárt okoznak a nemzet dicsfényében, és megzavarják a társadalom rendjét" - fogalmaz a Kínai Kulturális Minisztérium videójátékokkal kapcsolatos közleménye.
A jövőben kizárólag azokat a játékokat importálják és csak azok kerülhetnek kereskedelmi forgalomba, amelyeket a minisztérium ellenőrzött. Szeptember elsejéig a hivatal előtt minden egyes játéknak vizsgáznia kell, ellenkező esetben terjesztőit megbüntetik. A játékokat monitorozó hatóság tanárokból, hivatalnokokból, számítástechnikai szakemberekből áll.
Szex és erőszak
Jelenleg a kínai piacon körülbelül száznegyven játék van forgalomban, amelyek több mint nyolcvan százaléka külföldről származik.
A kínai hivatalnokok aggodalma első sorban abból adódik, hogy véleményük szerint a játékok túlságosan sok szexszel és erőszakkal kapcsolatos elemet tartalmaznak, s Tuo Zuhai, a minisztérium munkatársa szerint ezek káros hatással vannak a gyerekekre.
"Azokat a külföldi játékokat, amelyek összhangban állnak a kínai nemzeti értékekkel, és pozitív hatással vannak a fiatalok pszichéjére, behozzuk az országba"- fogalmazott Zuhai.
Bűnös a net
Kínában nem ez az első eset, hogy korlátozzák a felhasználók szabadságát. Az internetcenzúra korábbi lépéseiként a kínai kormány bezáratta a gombamódra szaporodó netkávézókat, elérhetetlenné tette a külföldi médiák oldalait, és őrizetbe vette azokat az internetezőket, akik a kínai kormány által kommunikált hivatalos állásponttól eltérő véleményt képviseltek, vagy kritizálták a vezetést.
Márciusban betiltották a blogokat is, áprilisban pedig Sanghajban kamerákat szereltettek az internetkávézókba, hogy ellenőrizhessék a júzerek tevékenységét, s azóta már közel hatvan bárt és kávézót büntettek meg illetve zártak be az illegálisnak ítélt online magatartás miatt.