További Net cikkek
Növekvő arány
A szakértők nem tudják, hogy pontosan hány embert tiltottak el a nettől Lamprecht ügye óta, de az Egyesült Államokban ez a szám az internetes bűnözéssel egyenes arányban folyamatosan növekszik. Az elmúlt évben Ausztráliában, Nagy-Britanniában, Kanadában és az Egyesült Államokban is tiltottak el embereket a világhálótól.
"Minél több ügy, annál több kiátkozás" - fogalmaz Jennifer Granick ügyvéd, aki rendszeresen véd hackereket, amúgy a Stanford egyetem Internet és társadalom központjának igazgatója. Az Egyesült Államok Igazságügyi minisztériumának adatai szerint 1995-től mostanáig hatszorosára nőtt a számítógépes bűnesetek száma.
Nem értenek hozzá
Az eltiltást rendszerint felügyelet melletti szabadlábra helyezés esetén rója ki a bíró, általában három-öt éves időszakra, amikor az elítélt már letöltötte börtönbüntetését, de még felügyelőtiszt figyeli életét.
A probléma Granick ügyvéd szerint az, hogy a tiltást nehéz betartatni, ugyanis a felügyelőtisztek többsége nem ért megfelelő szinten a technológiához és a számítógépekhez. "Én megpróbáltam, megerőszakoltam saját magam, minden egyes nap, egy egész évig. Egy alkalommal a felügyelőm meglepetésszerűen meglátogatott a lakásomon, és a számítógépemnél telefonkábelt, vagy modemet keresett. De nem talált, annak ellenére, hogy éppen online voltam" - mondta Chris Lamprecht.
A pedofilt a gyerekcsettől tiltják
Olyan eset is előfordul, amikor csak bizonyos internetes tevékenységtől tiltják el az elítéltet. Ilyen például annak a brit pedofilnak az esete, akinek nemrégiben azt tiltották meg, hogy gyerekeknek szóló csetszobákban beszélgessen.
Granick a szólásszabadság jogán harcol a tiltások ellen, de eddig minden kezdeményezése megbukott. Ennek ellenére nem aggódik, véleménye szerint a precedens értékű ügy nem sokáig várat magára: "Véleményem szerint amint egy bíró észreveszi, hogy a számítógép nem valamifajta veszélyes újdonság, egyre kevesebb eltiltással fogunk találkozni" - fogalmaz.Magyarországon nincs kitiltás
Rozgonyi Krisztina internetjogász az Indexnek elmondta, a magyar jogrendszerben nem létezik az internettől való eltiltás kategóriája. Ugyanakkor a büntető törvénykönyvben a kiszabható mellékbüntetések között előfordul a foglalkozástól való eltiltás. "Így ha a hacker például szoftverfejlesztőként dolgozott, és eltiltják a foglalkozásától, akkor munkaidőben nem használhatja a számítógépet, és nem internetezhet, de ez a magántevékenységre nem vonatkozik. Otthon ugyanúgy folytathatja" - fogalmaz a jogász.