További Net cikkek
Minden adat egyenlő, vagy a haladás elengedhetetlen feltétele a bitek diszkriminációja? A net jövőjéről alkotott, gyökeresen eltérő nézetek két lövészárokba terelték az érdekelteket, akik addig csatároztak, hogy már alig látszanak ki a lőporfüstből. Képleteket lobogtató közgazdászok győzködnek buta képet vágó politikusokat, őszülő alapító atyák veszekednek menedzseröltönyös menedzserekkel, és popsztárok bukkannak fel a Capitol Hillen, miközben a szemben álló felek dollármilliókat költenek lobbizásra, zavargerjesztő webszájtokra, szemétlevélre és és flash-es gúnyanimációkra.
Moby a neutralitásért lobbizik
Forrás: Cnet
Ritka szórakoztató látvány: Lawrence Lessig és Tim Wu kiberjogász egy barikádon áll az amerikai fegyvertartók egyesületével, a szemetelés-ellenes kaliforniaiak szövetségével, egy jógaszakkörrel és egy giccsajándék-bolttal; Meg Whitman, az Ebay vezérigazgatója gyújtó hangú, személyes spamben szólítja fel egymillió kedves felhasználóját, hogy cselekedjen, amíg nem késő; a Web kitalálójaként tisztelt Tim Berners-Lee Edinburgh-ban áll ki a semlegesség mellett. Ők, meg még legalább negyedmillió amerikai azt állítják, hogy a semleges hálózatról folytatott vita tétje az internet jövője, és ebben alighanem igazuk van, mert az ellentáborba tömörült telkócégek, netszolgáltatók és szabadságjogi szervezetek ugyanezt mondják. Akkor mi a baj?
Egyenlőséget a biteknek!
Proponensei szerint a hálózati semlegesség (network vagy net neutrality) nem egyszerűen koncepció, hanem filozófiai alapelv, sőt az internet íratlan alkotmányának pillére. A hálózat semlegessége egyszerűen azt jelenti, hogy a neten minden adat ugyanolyan fontos. Teljesen mindegy, hogy telefonbeszélgetésről, banki átutalásról vagy nyomorult énblogról van szó: a hálózaton továbbított biteket a szolgáltatónak, a hálózat fenntartójának egyenlő bánásmódban kell részesítenie.
Semlegességpárti kiáltvány
Tanúskodik a net nagyapja
Idén február elején délceg tartású, szikár, ősz szakállas, erősen kopaszodó öregúr ballagott be az amerikai szenátus kereskedelmi bizottságába, jó reggelt kívánt, és azt mondta: "Vint Cerfnek hívnak, jelenleg a Google alelnöke és vezető internetevangélistája vagyok. Talán jobban ismernek arról a munkámról, amit az elmúlt néhány évtizedben végeztem azoknak a hálózattervezőknek egyikeként, akik az internet alapját adó szabványokat kidolgozták. Köszönöm, hogy meghívtak, hogy megvitassuk azt a fontos elvet, amit a hálózat semlegességének neveznek."
Cerf a meghallgatáson kijelentette: "Ha megengedik a szélessáv-szolgáltatóknak, hogy meghatározzák, mit lát és mit tehet az ember a neten, az nagy mértékben aláássa azokat az alapelveket, amelyek az internetet sikeressé tették."
Nem volt váratlan, amit mondott - az internet nagyapját éppen azért citálta maga elé a bizottság, mert bár a képviselők egy része - elsősorban a demokraták - és a netes cégek - köztük a keresésben érdekelt Google, a Microsoft és a Yahoo - támogatná a hálózati semlegesség törvénybe iktatását, az ötletet a telkók olyan undorral vetették el, mintha a kormányzat a gyerekpornót akarná legalizálni. Az AT&T, a Bellsouth, a Cingular, a Verizon és az ügyben melléjük álló szervezetek, így az Amerikai Konzervatív Unió (ACU) és a Személyes Szabadságjogok Központja (CIF) azt állítják: a semleges hálózat elve ellenkezik a szabad verseny szabályaival, hátráltatja a fejlesztéseket, és ha törvénybe iktatják, akár el is sorvaszthatja az internet néven ismeretes hálózatot.
Lassan, hogy a hülye is értse
Gonosz regulációellenes gúnyrajz
A Hands Off the Internet (el a kezekkel az internettől) nevű szervezetbe tömörült vállalatok - a telkók mellett olyan hardvercégek, mint a 3M és a Qualcomm -, azt állítják, hogy csak akkor érdemes bármilyen fejlesztésbe fogniuk, ha a sávszélesség egy részét megőrizhetik a fizetős tartalmaknak, mert ez garantálja a befektetések megtérülését. Így például azok a tartalomszolgáltatók, amelyek többet fizetnek, megvásárolhatnák a nagyobb sávszélt, vagyis jobb szolgáltatást tudnának nyújtani, mint amelyek a mezei kábelért fizetnek, keveset.
A fizetős tartalomnak lefoglalt sávszélesség azonban ellentmond a hálózati semlegesség elvének - Vint Cerf már idézett expozéjában egyenesen azt állítja, hogy a decentralizációt és a nyílt architektúrát veszélyezteti, ami nélkül az internet nem lehetne demokratikus médium. A Google szolgálatába szegődött evangélista szerint az egyes területeket uraló szolgáltatómonopóliumok miatt az amerikai felhasználóknak csak a fele választhat legalább két szolgáltató közül, így rövid távon kicsi az esélye annak, hogy "értelmes" verseny alakuljon ki a piacon, és a telkók egyetlen olyan érve sem állja meg a helyét, amely a tartalom szolgáltatók általi kontrollját indokolttá tenné.
Kevés példa, nagy káosz
Vint Cerf, Tim Wu, Lawrence Lessig
Igaz, túl sok példával nem tudják alátámasztani a veszélyt: az Egyesült Államokban 2004-ben egy észak-karolinai ISP blokkolt egy rivális nettelefon-szolgáltatót, idén áprilisban az AOL szűrte ki az ellene indított kampánnyal kapcsolatos emaileket. Kanadában még történt két hasonló eset, de ezen a Hands Off koalíció csak kacag, mert Kanada nem az Egyesült Államok, és ebben igaza van.
El a kezekkel - a semlegességellenes koalíció kampánylapja
Nincs igazság
Az érvek sem mindig egyértelműek, hiszen hiába mondja a semlegességpárti koalíció, hogy a szabályozás ez esetben épp hogy jót tesz a versenynek, a független Phoenix Center jogi és gazdasági elemzőközpont áprilisban közzétett tanulmánya szerint ennek az ellenkezője igaz. "Bár ebben a tanulmányban nem foglalunk állást sem a hálózati semlegesség mellet, sem ellene, elemzésünk azt bizonyítja, hogy a törvényhozóknak el kell kerülniük azokat a semlegességre vonatkozó szabályokat, amelyek szándéka vagy hatása a szélessávú szolgáltatások közművesítése" - írja a három szerző, George Ford, Thomas Koutsky és Lawrence Spiwak. "Az ilyen megközelítés nagy valószínűséggel akadályozza az eszközökön alapuló versenyt, csökkenti a fejlett kommunikációs hálózatok elterjedését és üzembe állíthatóságát, és növeli az árakat" - írják a közgazdászok képletekkel alátámasztott monopóliumelemzésükben.
A semlegességpártiaknak erre is van válaszuk: a diszkriminatív hálózat eltorzítja a hálózattól függő piacokat, és végső soron lassítja a nemzetgazdaság növekedését.
Egy újonnan alakult szervezet, az információtechnológiai és innovációs alapítvány (ITIF) a hét végén harmadik utas megoldást javasolt, mégpedig azt, hogy a szolgáltatók ajánlhassanak gyorsítósávot az előfizetőknek, de törvény garantálja azt a minimális sávszélességet, amelynek pluszpénz nélkül is elérhetőnek kell maradnia. A Public Knowledge nevű netvédelmi társaság szerint viszont az elvben "pártatlan, objektív és pragmatikus" javasalat nem sokban különbözik attól, amit a telkók szeretnének elérni.
Na, akkor erre tessenek protokollt varrni.