A bemutatott kincsek közé tartozik II. Miklós cár megkoronázása 1896-ból, illetve a világűrt megjárt első ember, Jurij Gagarin családi fotói. Az orosz archívumokban évtizedek óta 30 ezer filmfelvétel és több mint egymillió fénykép porosodik.
Szerződés az elektronikus feldolgozásról
"Ezek az emberek igen járatosan a filmek és fényképek gondozásában, de a szovjet időkben mindezt erősen ellenőrizték" - mondta az APA-nak Johnson. 1996-ben sikerült 20 éves szerződést kötnie a központi felügyeletet ellátó illetékesekkel, majd a különböző múzeumokkal és az orosz állami tudományos és műszaki levéltárral.
2001 nyarán az UNESCO is támogatását adta a projekthez. Most, az anyag megtekintése és katalogizálása után az internetezők mintegy 25 ezer orosz és 5 ezer angol nyelvű filmet érhetnek el. Az online archívumban a Romanov cári család egyfajta képes naplója is tanulmánmyozható.
Háborús felvételek
"Sokáig tartott eljutni a bizalom és a partnerség ilyen fokára, de ez számomra már csaknem küldetéssé vált" - mondta Johnson. Évente több alkalommal utazik Oroszországba, ahol 160 munkatárssal folyik a katalógusok, képek és videofelvételek gondozása.
Erősítheti a népek közti barátságot
Az archívum használata ingyenes, csak a kereskedelmi hasznosításért kell a megfelelő licenceket kiváltani. Ezek bevételéből remélik finanszírozni a projektet - mondta Johnson, aki maga 2 millió dollárt fektetett az online archívum ügyébe.
Senki nem mondhatja meg, hogy a kezdeményezés egyszer nyereséges lehet-e. Johnson számára ez nem is a legfontosabb. Azt reméli, más országokból is követőkre talál. Szerinte az ilyen archívumokhoz való szabad hozzáférés különösen erősíti a békét, a barátságot és hidat épít az országok között.
Már több ezer fénykép letöltése is lehetséges. Ezek között a forradalmi időkből származó pillanatfelvételek is találhatók, Leninnel, Sztálinnal és más szovjet vezetőkkel. Szabadon hozzáférhetőek a háborús felvételek és a Közép-Ázsiában élő népek művészetét bemutató sorozatok.
Lenin