További Net cikkek
Igen, végül is miért ne lehetne az Office mintájára egy webes irodai csomagot összeállítani? Online elérhető szövegszerkesztővel, levelezéssel, prezentációkészítővel, táblázatkezelővel.
A Microsoftban hiszek
Persze MacManus újból és újból feltörő lelkesedése nem mindenkit sodort magával. Nem, nem valamelyik rivális online magazin vagy örök pesszimista techblogger mérte az ellencsapást az optimizmusra, hanem a házon belül blogoló Marc Orchant. Ő elsőként MacManus cikkéhez írt egy veretes hozzászólást: a Web Office-ra való áttérés lassú lesz, és valószínűleg sosem fog teljesen lezárulni. És ha már valamelyik, akkor inkább a Microsoft lesz abban a helyzetben, hogy a szoftverekből (fat clients) átemelje az alapfunkciókat egy könnyűsúlyú webes eszköztárba.
Valószínűleg érezte, hogy ennyiben nem maradhat a dolog, úgyhogy írt ő is egy bejegyzést, hátha mégis az ő oldalára fordul a vita. Ebben a postban egyrészt megismétli önmagát, majd pedig arról beszél, hogy a Microsoft eleve helyzeti előnyben van, hiszen ott van neki a komplett, bejáratott Office, amiből gyerekjáték lenne egy Web Office-t rittyenteni. Orchant szerint a Microsoftnak olyan light verzióval kellene előállnia, melyben megmaradnak az alaptulajdonságok, ám az asztali környezet mellett online is jól használhatóan: lehetőség van dokumentumok publikálására egy megoszthatóságra és közreműködésre építő online térben, ugyanakkor szinkronizálható is marad az asztali számítógéppel: webes is, és asztali is.
Ez a light hibrid verzió nem is hangzik rosszul. Merthogy kétségünk ne legyen felőle, az Office teljes eszköztárának például csak töredékét ismeri és alkalmazza a mindennapi felhasználó, így a leendő Web Office-nak nem is kellene tudnia az összes eredeti funkciót, elég lenne, ha a Writely szintjéig levinnék a dolgot: a szövegszerkesztőben lehessen betűméretet, -stílust, egyebeket állítgatni, és mondjuk színezni, középre rendezni, linket kapcsolni, nyomtatni, helyesírást ellenőrizni. De ennyi. És aztán lehet szinkronizálni a deszktoppal: minden megvan online és a gépen is. Teljes exchange. Legyen tehát olcsó, csökkentett üzemmódú, viszont online is elérhető Office! Na erre varrjanak gombot a Google-nál.
Csakis a Google!
|
Bár 1-1-re állt a meccs, MacManus nem tudta megállni, hogy ne válaszoljon ezekre a kétségtelenül földhöz ragadtabb, ám szintén megkapó víziókra. MacManus legfontosabb ellenérve a Microsoft Web Office-szal szemben, hogy bár a Microsoft az utóbbi időben valóban próbálja felvenni a ritmust a webes alkalmazások piacán (lásd a nagyon béta Live.com-ot), de a szíve mélyén mégiscsak egy szoftvercég, mely kizárólag azért tanulja meg, hogy hogyan vegye fel a versenyt a webes alkalmazások piacán, mert egyszerűen rá van kényszerítve.
Ezzel szemben a Google a webre született, és minden terméke a webhez kapcsolódik. MacManus abban is vitatkozik kollégájával, hogy szerinte bár lassan, de biztosan fogunk átszokni a pécés irodai alkalmazásokról a webesekre. "A Web Office egy hosszú távú vállalkozás. Csak akkor jön el az ideje, mikor az infrastrukturális és kulturális kérdések - mint az összekapcsolhatóság, biztonság, és a jó öreg office-irányelvek - mind 'megoldódnak'. Világosan szólva, sok munka van még hátra addig, míg elérünk erre a pontra. Mindazonáltal ahogy haladunk előre az időben, a Web Office fokozatosan fog kibontakozni. Talán 5-10 év, talán több idő alatt."
Tétre megy
MacManus tehát még egyszer leszögezi, hogy ő a Google-ben hisz, mégpedig azért, mert ez egy ízig-vérig webes cég, ellentétben a Microsofttal. Vegyük észre, hogy ez a vita nem csak a számítógépes irodai alkalmazások jövőjéről szól, hanem - úgy általában - a hagyományos "offline szoftverek" és a mostanában megjelenő webes változatok közti küzdelemről. A számítógép a megfelelő platform vagy a web?
Ez a cikk egyébként Writelyben készült.