További Szoftver cikkek
A Millenáris Teátrum épületében nagyjából ezer srác szorong egy színpad és több tucat kijelző előtt, a kisebb gyerekeket szüleik is elkísérték. A Budapest Game Show-n vagyunk, ahol az egy négyzetméterre eső geekek száma akkora, mint egy műszaki szakközépiskola évnyitóján, pedig sok lány is érkezett. A legújabb, esetleg még meg sem jelent játékokkal játszanak, kézről kézre járnak a kontrollerek. Csillogó szem, tátott száj.
A kívülálló nem lát sok különbséget a teremben zajló események és egy másfél hónappal ezelőtt szintén a Millenárison megrendezett show, a World Cyber Games magyarországi válogatója között. Pedig míg a WCG selejtezője a hardcore játékosok rendezvénye, addig a BGS mindenkinek szól – ez a magyar E3, ha úgy tetszik. Vagy inkább a magyar Tokyo Game Show, ha már a nevet is onnan nyúlta az ötletgazda.
Magyar gamernek magyar show-t
Tóth Gábor, a Microsoft Magyarország PR menedzsere találta ki, hogy legyen egy rendezvény, amin bemutatják az őszi-téli szezon játékait, lehetőséget adnak a hazai játékosoknak egy kis közösségépítésre, és nem mellesleg az egyszeri kiskorú júzer megnézheti, mit érdemes kérnie karácsonyra. Az Electronic Arts, a CD Projekt és a kisebb hazai játékforgalmazók is a Microsoft mellé álltak, és tavaly megrendezték az első BGS-t, akkor még szerényebb körülmények között. A show-ra ezer-ezerötszáz játékos vonult ki úgy, hogy előtte nem is hirdették meg különösebben a rendezvényt, ezért a cég úgy döntött, idén is megpróbálja összehozni a játékosokat és a kiadói képviseleteket.
A termen látszik is, hogy a Microsoft a házigazda: nagyjából 30 pc-n és 60 darab Xbox 360 konzolon lehet játszani, PlayStation 3-mal és Nintendo Wii-vel nem találkozni. Tóth szerint ez nem lesz mindig így. "Tudni kell, hogy a Budapest Game Show senkinek nem szerepelt az üzleti tervében, erre nincs elkülönített büdzsé, eddig talán még nem volt tiszta, hogy a show-ból hagyomány lehet" – magyarázza. "De nekem az a titkos reményem, hogy ebből növi ki magát a közép-kelet-európai régió játékkiállítása, és olyasmi lesz, mint a lipcsei Games Convention. Ha fel tudunk mutatni nagyobb számokat, akkor elhívhatunk majd játékfejlesztőket is, és több játékot is bemutathatunk."
Igény volna erre, mert a látogatók száma a tavalyi sokszorosa, a nap végére az ötezer főt is eléri. A reggel 9 órai nyitáskor több száz ember várt már a kapunál, sokan vidékről vagy Szlovákiából jöttek. Bényi László, az 576 Kbyte nevű szaklap főszerkesztője szerint ez még messze nem a csúcs. "Nagy a fejlődés a tavalyi show-hoz képest, de akár tízszer ennyi ember megmozgató rendezvényt is lehet ebből csinálni" – mondja. "Azt viszont nem hiszem, hogy pár éven belül elérjük, hogy itt jelentenek be új játékokat. Márpedig a lipcsei és a tokiói játékshow-k legnagyobb vonzereje a sok exkluzív bemutató."
Vesszük, de másoljuk is
Bár az Index felméréséből az derült ki, hogy még mindig a pc a vezető játékplatform, a jó öreg számítógép egyre kevésbé tudja tartani pozícióját, már csak az egyre karcsúbb játékkínálat miatt is. "Én év elején váltottam Xbox-ra" – mondja a tizennyolc éves Péter, akit a Gears of War 2 előtt kialakult sorban kapok el. "Egy játékra alkalmas, szuper videokártyával felszerelt pc áráért kapok egy konzolt meg egy olcsóbb laptopot, amin tudok intézni levelezést meg ilyesmit."
Egyre többen gondolkodnak így, és szépen vastagszik a hazai konzolos közösség. A magyar piacon kész tényként kezelik azt is, hogy a boltokban évről éve nő az egy játékosra jutó eladott játékok száma, de azért Bényi szerint még mindig warezország vagyunk. "Onnan is látszik ez, hogy bár több Xbox 360-at adtak el az országban, mint PS3-at, szoftvereladásokban veri a PS3 a Microsoft konzolját. Ennek egyszerű oka van: az xboxos játékokkal lehet kalózkodni, a PS3-as játékokkal a blu-ray formátum miatt nem lehet" – fogalmaz a főszerkesztő. A pc-s játékok piacán még rosszabb arányok lehetnek, ott mélyebben gyökereznek a warez hagyományai.
Nyerők a partijátékok
Hosszú út vezet még tehát addig, míg a Budapest Game Show-ból a régió legjobb játékos hepaja lesz, de a látogatókat ez nem nagyon érdekli. Ők most annak is örülnek, hogy szakújságírók egymás után mutatják be a színpadon a karácsonyi slágereket, merthogy eddig még ilyen sem nagyon volt. Bemutatkoznak a legújabb lövöldözős játékok, a realisztikus vonalat képviselő Far Cry 2 és a Call of Duty 5, illetve a sci-fi hangulatú Gears of War 2 és a Dead Space. Csemegének pedig a Mirror's Edge hősnője mutat fityisz az új Tomb Raider-játék Lara Croftjának: a program új értelmet ad a "first-person játék" szakkifejezésnek (lásd a lenti videót).
A stratégiai játékokat az EndWar és a Red Alert 3 képviseli, a filmes játékokat a Star Wars: Force Unleashed és az új James Bond-filmből készült program. A Fable 2 című, gazdag sztorival és sok lehetőséggel bíró kalandjáték nagy sikert arat, már csak azért is, mert ördögnek és angyalnak öltözött lányok népszerűsítik – a játékban a főhős kinézete annak megfelelően változik, hogy jó vagy rossz cselekedeteket követ el. A legnagyobb közönséget mégis a könnyed partijátékok vonzzák, mindenekelőtt a Guitar Hero sorozat új, negyedik része, de a Lips című karaokeszimulátor és a You are in the Movies bemutatója előtt sem lehet mozdulni a színpad közelében. Ez utóbbi programban a játékos különböző minijátékokkal B-filmet rendezhet a saját és barátai főszereplésével.
A nap poénja pedig kétségtelenül az aknakereső-bajnokság. Tudják, ez az a kis logikai játék, amit az ember a pasziánsz mellé kap a Windowshoz. Mint kiderül, létezik ebből világbajnokság, bár nem olyan profi szinten, mint a WCG-n, ahol a játékosok szponzorokat is tudnak szerezni. A jelenlegi világbajnok, Thomas Kolar pedig éppen itt van, csak azért jött a BGS-re szülővárosából, Bécsből, hogy a pesti versenyt megnyerje. Meg is nyeri, követhetetlen sebességgel játszik, a világ leghálátlanabb feladatát végző kommentátor szerint másodpercenként hetet is kattint. A világrekord egyébként a játék három pályáján 1, 10 és 37 másodperc, de Thomas egyéni rekordjai csak 2, 12 és 42 másodperc, szóval egyik csúcsot sem ő tartja. Mint mondja, edz is minden héten több órát, hogy még jobb legyen, és ez jobban leköti, mint a legújabb programok: "Ha elveszítek egy pályát, azért kezdek újat, ha pedig megnyerek egyet, azért, hogy javítsak az eredményemen."
Mint mondtam, hosszú még az út.