További Szoftver cikkek
Nyílt forráskóddal spórolnak
A dél-afrikai kormány például a minap döntött a nyílt forráskodú szoftverek mellett. Ettől a lépéstől évi árommiliárd randos (egy rand = 25,8 forint) remél a kormányzat. A vásárlások nagyságrendjét jól mutatja, hogy tavaly (a frissítésekkel együtt) 9,4 milliárd randot fordított az ország szoftverbeszerzésekre.
De közelebbi példa is van. A német kormány például évek óta nyílt forráskodú (Linux) rendszerekkel igyekszik takarékoskodni. Ezt három egymástól független eset mutatja: Észak-Rajna-Vesztfália statisztikai hivatala közel fél éve a Linuxra esküszik, Neuss város nyilvános oldalai november közepe óta e program alatt futnak. A düsseldorfi tartományi legfelsőbb bíróság a közelmúltban szintén Linuxszal modernizálta költségvetési rendszerét.
Főként a szerveralkalmazásokban jó
Ugyanakkor azt linuxos körökben sem vitatják, hogy nem minden alkalmazásnál maradéktalan a siker. Szentiványi Gábor, a SUSE Linux magyarországi képviseletének vezetője az Indexnek elmondta, hogy a Linux szerveroperációs rendszerként kezdte pályafutását. Ezért aztán szerveroldali ipari és kormányzati alkalmazásokban tud jobb eredményeket felmutatni.
Németországban a büntetésvégrehajási intézetek, illetve a bíróságok egy titkosított linuxos alkalmazás segítségével kapcsolódnak egymáshoz. Ausztriában 1600 postahivatal használ a világhálón egy hasonló, titkosított kommunikációt.
Szentiványi ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Linux minden olyan alkalmazás megvalósítására képes, amire a Microsoft. Az azonban tény, hogy azok a felhasználók, akik Microsoftról állnak át, kisebb-nagyobb ellenállással viseltetnek a linuxszal szemben.
Nem zárják ki a Linuxot
Szentiványi szerint nincs jogi akadálya annak, hogy egy következő közbeszerzésre a Linuxot is meghívják. Ráadásul az adatok azt mutatják hogy hazánkban is egyre inkább terjed a nyílt forráskodú operációs rendszer. Szakértők szerint az iskolák 25-30 százaléka használ Linuxot.
|
A MeH GKI tájékoztatása egybevág Szentiványi vélekedésével. Az illetékesek szerint 1999. szeptember 30-a óta jelentek meg a nyílt forráskodú szoftverek a központosított közbeszerzés keretei között. 2002 elejétől "szinte mindegyik számítógép-szállítási keretszerződésben szerepel a Linux operációs rendszer".
Lassítja az átképzés is
A valamivel több mint 11 milliárdos szoftverigényt a MeH azzal indokolja, hogy ezernél több intézmény kétéves beszerzéséről - több száz termékről, illetve jelentős kapcsolódó tevéknységről (oktatás, terméktámogatás) - van szó. A Linuxszal kapcsolatban a gyors szoftverváltásnak objektív akadályai is vannak. Ezek közül a kormányzati intézmények zökkenőmentes működését, valamint több tízezer felhasználó átképzését emelték ki. A GKI azt is lassító tényezőként értékeli, hogy meg kellene oldani több száz kormányzati informatikus átképzését is.