További Szoftver cikkek
Miután anyukám meghozta Bécsből a kétkazettás magnót, kölcsönkértem G-től a metalikákat, és esténként az ágyamon ücsörögve próbáltam a virtuális szerkón dobolni a zene alá (módosított karaoke), aminek legalább olyan masszív racionális érv szolgált alapul, mint amilyen egy házgyári fal, kisvakondos tapétával: hiszen köztudott, hogy a Metallica dobosa Dolph Lundgren a legjobb a világon. Két szám után totál vörös lett az alkarom és kidagadtak rajta a szivárvány minden színében játszó erek, ekkor odahagytam a dobot és addig ráztam a fejem amíg a nyakam el nem fáradt, az este hátralévő részét pedig archaikus-misztikus deszmetál hörgéssel töltöttem, amíg rám nem szóltak, hogy most már kuss legyen. (Az SDI be volt készítve alváshoz.)
|
Mint szintén ismeretes a tizenkilenc éves Shawn Fanning által tavaly készített Napster rendkívül rövid idő alatt nagyon elterjedt az mp3 kedvelők között. Olyannyira, hogy az amerikai lemezkiadók szervezete a RIAA már novemberben pert indított a cég ellen.
A Napster lényegében az IRC (Internet Relay Chat) alapjaira épített felhasználóbarát fájlcsereberélő, börzézgető, dobjukösszéző rendszer: a Napster használó a merevlemezén a közösség számára letölthetővé tesz egy pár mp3 zenét, cserébe ő is keresgélhet a többiek összesen négyszázezer felvétele között, ezerhatszáz gigabájnyi térfogaton. Nagyon közeli ismerősöm például tízpercek leforgása alatt jutott olyan zenékhez, amelyeket évek óta nem tudott (boltban sem) beszerezni.
A Metallica április 13-án beperelte a Napstert is, és hozzá három egyetemet |
A Metallica április 13-án beperelte a Napstert is, és hozzá három egyetemet: a Yale-t, az Indianát, és a Southern Californiát. A vád: szerzői jog megsértése, hamisított termékek előállítása és terjesztése.
|
A Napster-használók már másnap reagáltak. Feltörték a Metallica honlapját és egy rövid üzenetet hagytak rajta: "El a kezekkel a Napstertől!"
A Yale és az Indiana ellenben önként és dalolva hajolt előre a jogi procedúra lélektani nyomása alatt. Mindkét egyetemi rendszerről letiltották a Napstert, a szigorú együttes cserében visszavonta az ellenük benyújtott keresetet.
A Napster igazgatója Eileen Richardson, így kommentálta a Metallica lépését: "Sajnáljuk, hogy a zenekar menedzsmentje anélkül adott ki közleményt és kért jogorvoslatot, hogy minket megkeresett volna. Több zenekar is megkeresett minket, és mi mindenkinek elmagyaráztuk, hogy pontosan mi történik a program használata során." A cég tehát felvette a kesztyűt.
Dr. Dre közölte, ha nem tiltják le a Napster rendszeréről a felvételeit, nagy baj lesz |
Le kell viszont szögezni, hogy nem minden zenész érzi úgy, hogy a keresetkiesés miatt bosszút kell állnia a Napsteren. A Smashing Pumpkins frontembere, Billy Corgan azt például mondja, hogy nincs baj a Napsterrel, tudomásul kell venni, hogy az iparág fejlődik, méghozzá pont így.
Billy Corgan szerint nincs baj a Napsterrel |
"Nem érdekel, hogy mekkora lesz a végösszeg." - mondta Nelson - "Csak arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy mennyire nevetséges, ahogyan a kiadók és a zenészek ezt a kérdést kezelik. Bűnözőnek nevezik a rajongóikat és közben esélyt sem adnak rá, hogy valamilyen on-line zenei kereskedelem fejlődhessen ki."
Nelson ráadásul egy statisztikát is elhelyezett az oldalon, amely szerint az 1995-99 közötti eladások átlagához képest 2000 első negyedévében 15 százalékkal növekedtek a CD-eladások. A jóból nem árt meg a sok.