
További Szoftver cikkek
![]() |
Változatok sajátgépre és helyi hálozatokra |
Aztán a folyamat visszafordíthatatlanná vált, és egyesek azt kérdezték maguktól, miért ne rajzolhatnám újra az egész Windowst. És tényleg. Erre a célra hozták létre a két mondattal előbb említett egyesek például a WindowBlinds (http://www.windowblinds.net/) programot. A WindowBlinds segítségével szimulálható egyebek között az összes nemwindows operációs rendszer (Mac, Linux, BeOS, OS2) kezelőfelülete, csakúgy, mint az amerikai zászló, a starwars univerzum vagy némi konzerv karácsonyi hangulat.
Az ablakok átrajzolása mellett a másik legnépszerűbb műfaj az ikonok meghekkelése, erre egy vagon szofver áll immáron az alapkiszerelésbe belefáradt felhasználók rendelkezésére.
A skin vajon mi?
da Vinci, pulykamell, házikós ikon
Akkor kezdtem el igazán öregnek érezni magam, amikor a járókeret nem fért át a butik mágneskapuján. De így utólag ez már mindent megmagyaráz. Arra a szóra, hogy 'skin' (ejtsd: szkhin), nekem a Skunk Anansie együttes vérmacsós és boybandes atittűd között oszcilláló lázálomszerű énekesnője ugrott be. A valóságban viszont egyáltalán nem ő, hanem azok a magyar zászlóba tekeredett gyerekek, akik lakáskulccsal próbáltak horogkeresztet faragni a babaszappanba, a kékmetrón, a magyar-izraeli focimeccsre igyekezve épp. De hagyjuk a neveket, az amúgy is csak egy benyomás alapú szubjektív cöcö.
![]() |
Szécsi Pál esete a Winamp skinnel |
Egy jóasszony-féle pulykamell felett megkérdeztem Forestet, hogy látja-e az ikonokat. Azt mondta, hogy úgy nem. Tehát, arról lenne szó, hogy az ikonok, amelyeket minden nap ránk virítanak a képernyőn - a kis levél, a kis nyomtató, a kis hangszóró, a hűs vizű kis flopi - akár pár hónap intenzív használat után láthatatlanná válnak a felhasználó számára. Érzékeljük, de nem észleljük őket - a kommunikáció hatékonyságának csúcsát jelentő művészi alkotás egyszerűen különösebb zavarás nélkül kiszűrődik a befogadás során, aztán kész.
![]() |
Változatok egy témára Bizarr |
A messziföldön élő alkotók ezzel elérték céljukat: egy idő után csak a lényeget látom a képernyőn. Amikor egy új skint szerelek a böngészőmre ezt borítom be, mert akkor legalább egy fél évig feltűnik nekem, hogy ez itt narancssárga, az meg ott egy kéményes kerítéses 'home' ikon, amitől mindig röhögnöm kell.
De azért kedves doktor úr, hadd valljam be, tartok tőle, hogy ez már nem okoz traumát azoknak, akik sokkal korább kezdték a számítógépes szocializációt, mint én. Az ifjúságnak. Akik per idő alatt sokkal nagyobb adag információt képesek feldolgozni. Csak már nem férek át járókerettel a butik mágneskapuján, és amikor Destruct Ampból hallgatom a Szécsi Pált, a kisonokáim ledekadenseznek.
