További Szoftver cikkek
Még nem működik minden tökéletesen, de a Windows Vista néhány felhasználót meggyőzött arról, hogy érdemes volt váltani. Egyik olvasónk a megjelenés napján feltelepítette a Microsoft új operációs rendszerét, és bár eleinte volt némi problémája a driverekkel, ezek megoldódtak, és azóta semmi baj nem volt. „XP-t még egyszer biztosan nem telepítek a gépemre!” - írja a szerencsés felhasználó. Az biztos, hogy a Windows Vista használatához most még jókora szerencsére van szükség. Néhányan naponta konzultálnak a hardvergyártók képviseletével, hátha megjelent végre a vistás driver, néhányan már azt is megtudták, hogy készülékeikhez soha a büdös életben nem lesz driver, egyesek meg már kaptak ugyan vistás drivert, de az nem működik. És persze vannak jó tapasztalatok is. Íme.
„Két hónapja vettünk egy új vistás HP laptopot 2GB memóriával, 160GB merevlemezzel, 1.83 Core Duo 2-es processzorral. Közel 1 hónapig nem lehetett a videokártyáját rendesen használni driver probléma miatt.”
„Vettem egy laptopot, és volt rajta Windows Vista Capable matrica is. A Vista telepítését követően örömmel láttam, hogy a Vista felismerte a videokártyámat, így láthattam a gyönyörű felületet. Aztán felfedeztem, hogy nem működik a touchpad. Meg a billentyűzet. Hiába nyomkodtam a gombokat, semmi sem történt. Még szerencse, hogy van egy USB-s egerem is, így legalább körül tudtam nézni az új rendszerben, mielőtt letöröltem a gépemről.”
„A szkenner nem megy, a HP szerint soha nem is fog (tavalyi, de legfeljebb 2 éves modell). A HP 1010 lézernyomtatóhoz nincs driver, elvileg majd egyszer lesz. A Logitech Quickcam Messengerhez driver van, de nem lehet felrakni, épp konzultálok a supporttal. A hangrendszer driver néha fogja magát és hanyatt esik, ettől nincs hang. Az Intel Desktop Utilities nem telepíthető, elvileg x64 Vista Ready. Az Intel Matrix Storage nem kompatibilis.”
„ASUS M6V laptopon használom, 1 gigabájt RAM-mal. Hát nem mondhatom, hogy nagyon pörög, de nem rosszabb, mint az XP-volt 512 megabájttal. Legnagyobb hasfájásom, hogy CD-t nem tudok írni, mert a Nero nem telepedik fel rá. Több verziót is próbáltam, volt olyan is, hogy telepítés közben, mindenféle „viszlát” üzenet nélkül félbehagyta a telepítést, persze ismét megpróbáltam, de ugyanazt csinálta. A bluetooth sem működik, de azzal nem is erőlködtem. A wifi ugyanakkor alapból működik, driver nélkül, pedig mondták hozzáértők, hogy azzal gondok lesznek.”
„Pozitív tapasztalatot szeretnék megosztani a Vistával kapcsolatban. Januárban telepítettem fel a notebookomra (Toshiba Tecra S3-130, Nvidia Geforce Go 6600 videokártya), és rá egy hétre vettem hozzá egy Fujitsu LCD monitort. Vista alatt egyből működött natív felbontásban a külső monitor (1680x1050), amit az XP alatti driverrel a mai napig nem sikerült elérnem.”
„A kezelőfelület jó, munkára a rendszer korrekten használható, stabil. Játékra azonban egyelőre alkalmatlan. GeForce 7800 GT és egy gigabát RAM mellett még a FIFA06 is szaggat, a Media Player teljes képernyős módban villódzik. Valószínűleg az Nvidia drivere nem áll a helyzet magaslatán. A szkennerem lazán nem kompatibilis a Vistával. Szóval addig, amíg nem akarok szórakozni, tök jó.”
„Kényelmes, hogy a legtöbb hardvert, még a videokártyát is magától felismerte, szemben a korábbi XP-vel, amire számtalan drivert kellett felhúznom a telepítés után. Ugyanakkor egy kakukktojás még most is maradt: a Realtek AC'97-es hangvezérlőt a Vista sem ismerte fel.”
Néhány elkeseredett olvasónk szerint a Microsoft új operációs rendszere a hardvergyártók malmára hajtja a vizet, mivel a driverek hiánya miatt sok eszköz helyett újatt kell venni. Vannak azonban olyanok is, akiknek nem a hardverekkel volt bajuk, hanem magával az operációs rendszerrel.
„Februárban feltelepítettem a Vistát és az első negatív tapasztalat a telepítésnél ért, mivel egyáltalán nem testre szabható, márpedig nekem jó pár dologra (pl. Media Centerre) a legkevésbé sincs szükségem. A funkciókkal többnyire meg vagyok elégedve. Az Aerót [ez a látványos 3D kezelőfelület neve] leginkább a névnapi ajándékokhoz tudnám hasonlítani: szépnek szép, de teljesen haszontalan, és persze zabálja az erőforrásokat. A Windows Mail bűn lassú, de legalább jó a spamszűrője, a Windows Calendar kifejezetten jó ötlet, a Media Player még mindig nagy és kezelhetetlen, az Internet Explorer beépített RSS támogatása gyakorlatilag semmit sem ér. A Windows Sidebar-ról ordít, hogy lopás, de legalább jól sikerült lopás.”
„Jó dolog, hogy a Vista többféle energiatakarékossági szintet támogat, de eléggé zavaró, hogy alapból valami alvás és fél-hibernáció van a startmenüben, ráadásul az ikonja pont olyan, mint egy kikapcsológomb. Persze nem az. Éljen az éjszakára zajongó és fogyasztó gép. Szerencsére ezt át lehet állítani, de miért nem alapból úgy van, ahogy kéne? Az UAC [amely mindig szól, ha fontos beállításhoz nyúl a felhasználó] igen idegesítő, főleg telepítés és a rendszer állítgatása közben. Vezérlőpultban minden egyes új ablak megnyitásánál rákérdez, még akkor is, ha mér több másik nyitva van. Természetesen ez is le tud fagyni az egyébként XP alatt betonstabil gépen. Szerencsére nem túl gyakran.”
„Az Aero kezelőfelület szép, de egyrészt kicsit lehetnének kisebbek a gombok és ablakkeretek, másfelől, ha egy régi konzolos ablakot nyitok meg, rögtön figyelmeztető buborékok jelennek meg a tálcán, miszerint "jaj, erre nem tudtam ráhúzni az Aerót!” Észrevettem elsőre, amikor elindult a program, de a Vista folyamatosan, újra meg újra elődobja.”
„Memóriagyilkos a Vista, 512 megabájt RAM-mal csak pöszörög, hörög, darálja a merevlemezen a virtuális memóriát. Viszont 1 gigabájttal már a durvább fejlesztőeszközök is békésen használhatóak, mindenféle probléma nélkül. Az alap rendszer nálam 477 megabájtot foglal a RAM-ból induláskor, ami két Internet Explorer böngésző, valamint a Windows Mail megnyitása után rejtélyen 445 MB-ra csökken. A Visual Studio fejlesztőkörnyezet és a benne félig kész projekt megnyitása után ez 533 MB-ra ugrik fel. Összehasonlításképpen nálam az XP 127 megabájttal startol, a böngészők és a fejlesztőeszközök elindítása után 388 MB-ra ugrik fel. Ebben azonban már benne van az SQL szerver és az IIS futtatása is, amit a Vistán nem számoltam.”
„Nekem tetszik a Vista, ez persze teljesen szubjektív, még nem volt kellemetlen tapasztalatom, leszámítva az árát, ugyanis az általam használt Ultimate (32 bites, fekete dobozos verzió) bruttó 137 ezer forintba került. Hogy megérte-e megvenni, nem tudom, de nagyon szimpatikus, hogy az XP-ben általam nehezen emészthető részeket végre átláthatóbbá, világosabbá és egyértelműbbé tették.”