További Szoftver cikkek
Pánikra semmi ok
A vírus nem hordoz magában kártékony kódot, tevékenysége önmaga reprodukálására korlátozódik. A Winux nem marad benne a memóriában futtatása után, kizárólag futtatható fájlok megfertőzése érdekli.
Szaporodni Windows 95/98/Me/NT és 2000 alatt, valamint Linux alatt képes, ahol a windowsos .exe vagy a linuxos .elf kiterjesztésű fájlokba írja bele magát. A vírus mindkét operációs rendszer alatt felülírja a legalább 100K méretű fájlok ".reloc" szegmensét, ami adatvesztéssel nem jár, de lassíthatja a gép teljesítményét a háttérműveletekkel. A Winux többpartíciós gépeket is szereti, Linux és Windows alól egyaránt képes megfertőzni a másik oprencer programjait is.
Érdemes megjegyezni, ahhoz, hogy Linux alatt minden fájlt írni tudjon a vírus, root jog szükséges, ilyen írásjogok birtokában pedig szinte a legritkább esetben fordul elő, hogy a rendszer tulajdonosa ismeretlen eredetű programot futtat le szabad akaratából.
A vírus a nyílt forrás jópofa fricskájaként forráskódját eltárolja a megtámadott fájl kódjának végén, ezzel a szöveggel: "[Win32/Linux.Winux] multi-platform virus byBenny/29A" és "This GNU program is covered by GPL."
A General Public License alatt számos GNU/Linux program jelenik meg. Lényege, hogy szorgalmazza a szoftver terjesztését a forráskóddal együtt, továbbá a kód további használatát és módosítását.
Már megint a vicces Benny gyerek
A cseh Benny álnéven futó programozó és a 29A csapat több ravasz vírust szabadított már rá a világra, így pixelizált fotóik ott figyelnek minden valamire való vírusírtó vállalkozás wanted-falán. 1999 végén egy Y2K-bug javításának álcázott vírust küldtek az első ezredforduló lázában mindent telepítő felhasználók gépeire.
Tavaly szeptemberben Stream nevű darabjukkal örvendeztették meg a nagyérdeműt, ami pofátlanul egy vírusírtó szoftverként körbeküldött vírus volt. Nevükhöz fűződik még az első, csak Windows 2000 alatt futó Win2k.Installer vírus is.
Annak ellenére, hogy a Winux-vírus egyszerre két oprendszert is legyaláz, nem terjed valami gyorsan. Mozgásterét korlátozza, hogy csak Intel processzoros gépeken terjed, a linuxos Sun Microsystems szervereken már nem. Ráadásul a manapság divatos féregvírusokkal ellentétben a Winux nem képes önmagát e-mailben továbbítani.
|