További Tudomány cikkek
- Megváltozik az agy az olvasással
- Úttörő long-Covid-tanulmány készült a Szegedi Tudományegyetemen
- Megtalálták az antibiotikum-rezisztens baktériumok „Achilles-sarkát”
- Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
Cc "szüleivel", Mark Westhusinnal és Tae Younggal |
Házikedvenceket klónoznának jó pénzért
Az egyetem egyik szóvivője hangsúlyozta, hogy a klónozott állat kísérleti célokat szolgál. A Wall Street Journal szerint a macskák és más háziállatok klónozását célzó kutatásokat a 81 éves John Sperling 3,5 millió dollárral támogatta. Sperling jó üzletet lát a gazdag állattartók kis kedvenceinek klónozásában.
Klónkutya még nincs
A texasi A&M állatorvos-tudományi intézetének kutatói Mark Westhusin vezetésével egy felnőtt macska petefészkéből származó sejt magját egy magjától megfosztott petesejtbe ültették. A genetikai örökítőanyag a kifejlett sejtből a petesejtbe került. Amikor ez embrióvá alakult, egy pótanya méhébe ültették.
A december 22-én császármetszéssel világra jött Cc születésétől fogva élénk és teljesen normális kiscicának tűnik - írta egy jövő héten megjelenő cikkében Mark Westhusin.
Azonos génállomány, eltérő bunda
A kísérletek során összesen 87 embriót ültettek be 8 nősténymacskába, és csak egyetlen sikeres terhesség alakult ki. A kutatási eredményekről a publikáció a Nature tudományos folyóirat következő számában jelenik meg.
Bár a macska klón, a bundája más mintázatú, mint a donor állaté volt. Más genetikailag egyforma, de különböző színű állatoknál is megfigyelték, hogy eltérő tud lenni a külső pigmentáció. Ennek oka, hogy a többszínű állatoknál a színezet kialakulása nem pusztán genetikai alapokon nyugszik. A genotípuson kívül fejlődésbeli okok is hatással vannak rá - írta a tudós.
Cc és nevelőanyja