Vízgőzt fedeztek fel brit csillagászok egy tőlünk 64 fényévnyire, a Kis Róka (Vulpecula) csillagképben keringő bolygó atmoszférájában. A HD 189733b kódnevű bolygó a víz jelenléte ellenére több okból is alkalmatlan a földihez hasonló életre. A forró Jupiterek családjába tartozó gázóriás igen közel kering a napjához (kevesebb mint ötmillió kilométer - összehasonlításképpen a Nap-Föld távolság közel 150 millió km), így a felszíni hőmérséklete 900 és 1000 Celsius-fok között mozog.
Gyakoribb a víz odakinn, mint gondolnánk
A felfedezéshez a University College London egyetem kutatói a NASA Föld körüli pályán keringő Spitzer teleszkópját használták. Amikor a HD 189733b elhaladt a napja előtt, a bolygó légköre olyan módon, és olyan hullámhosszokon nyelte el, illetve torzította el a csillag fényét az infravörös tartományban, ami vízmolekulák jelenlétére utal.
"Bár a HD 189733b messze nem lakható, a felfedezésünk megmutatta, hogy a víz sokkal gyakoribb lehet a Naprendszeren kívüli bolygókon, mint eddig gondoltuk." - írta Dr. Giovanna Tinetti, a tudóscsoport vezetője a Nature magazinban. Néhány hónapja egy csillagászcsoport már felfedezett egy olyan bolygót, amin a hőmérséklet a földihez hasonló, és egy olyat is, amelyen víz található - igaz, olyan extrém halmazállapotban, ami a Földön nem figyelhető meg.
A csillagászok Szent Grálja most egy olyan bolygó felkutatása, ami ezt a két tulajdonságot egyszerre tudja felmutatni. Dr. Tinetti szerint a gázóriás légkörében felfedezett vízgőz fontos lépés afelé, hogy egy földihez hasonló életre alkalmas bolygót találjanak.