További Üzlet cikkek
Az átirányításnak köszönhetően a múlt hét közepétől nem élt a Kínai Nagy Tűzfal cenzúrája, Kínában bárki rákereshetett a korábban meghúzott, vagy egyáltalán meg nem jelenített kifejezésekre (pl. Tienanmen, vagy tibet+forradalom), a találatok mind képben, mind szövegben a valós eredményeket adtak.
Várható volt, hogy a kínai kormány lépni fog, így kijelentette, hogy a Google lépését elítéli és helytelennek tartja, konkrétan ígéretszegőnek titulálta. Több fronton is támadta Kína az amerikai vállalat döntését, a helyzet átpolitizálásával vádolta a Google-t.
Kedden Kínából sok helyről nem volt elérhető a google.com.hk. Az első információk még arról szóltak (a Google részéről is), hogy a hongkongi oldal nem bírta el az átirányítással járó megnövekedett terhelést. Azonban miután a keresőóriás jobban megvizsgálta rendszerét, kijelentette, hogy a probléma nem náluk van, nincs semmilyen technikai gond.
Kedden este már úgy nyilatkozott Jill Hazelbaker, a Google szóvivője, hogy valószínűleg a google.com.hk találatainak megnyitását a kínai kormány blokkolja. „Érdekes, hogy a probléma csak úgy megszűnt, mi semmin nem változtattunk. A hiba keresését folytatjuk, de a baj magától elhárult” – tette hozza Hazelbaker.
Tavaly óta
A Google és a kínai kormány harca tavaly kezdődött, amikor Kínából érkező támadások érték a keresőóriást és más külföldi cégeket. Bár a Google hivatalosan nem gyanúsította Kínát, azonban pedzegette, hogy a kormányhoz közel állók törhették fel egyes emberjogi aktivisták Gmail-es levelezőfiókjait, és támadhatták meg a cégeket. Ezután jelentették be, hogy nem hajlandóak továbbá cenzúráztatni a keresési találataikat, az amerikai vállalat kivonulással fenyegette a kínai kormányt.
Januárban fuccsoltak be a tárgyalások, és a Google úgy döntött, hogy megszünteti a google.cn szűrését, arra hivatkozva, hogy nem járul hozzá a véleményszabadság és az információáramlás elnyomásához.
A harcban mindkét fél érdeke a megegyezés, hiszen a Google egy nyereségorientált cég, és a kínai a világ legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő internetes piaca, a Google várható kínai bevételei a 400-600 millió dollárt is elérhetik, ami a Google összbevételének 2 százaléka (igaz a Google tagadja, hogy pénzügyi okokból lenne fontos a kínai piac). A kínai kormánynak is érdeke a Google keleten tartása, hiszen részben fenn kell tartani a nyugat felé történő nyitás látszatát, nem beszélve a Kínából kifelé, és nyugatról befelé kacsintgató cégekről, melyeknek a Google és annak szolgáltatásai fontosak.
A Google 2006-ban jelent meg hivatalosan Kínában, azóta a kormány cenzúrázta találatait, hiszen a harmincezer ember által irányított, már legalább egymilliárd dollárt felemésztő Kínai Nagy Tűzfal nevű gépezet folyamatosan működött.