További Üzlet cikkek
Felújítás százmilliárdért
A konferenciát követő sajtótájékoztatón Kocsis István, a PA Rt. vezérigazgatója elmondta: végéhez ért azon projekt kidolgozása, amely meghatározza az üzemeltetési idő meghosszabbításának feltételeit. "A vizsgálati eredmények pozitívak, a legmagasabb biztonsági igényeknek is megfelelő beruházás 100 milliárd forintos költségét az erőmű saját forrásból elő tudja teremteni" - közölte.
Tájékoztatása szerint a technológiai rendszer bizonyos elemeit fokozatosan meg kell újítani, a nem cserélhető elemeket pedig alkalmassá kell tenni, hogy az erőmű bezárásáig is ellássák feladatukat. Mindezt a biztonság legkisebb csökkenése nélkül oldják meg, hogy a vállalat a leállítás előtti utolsó percben is ugyanolyan színvonalon működhessen, mint eddig - mondta Kocsis István.
Fennmaradási engedélyt kell kérni
A vezérigazgató szólt arról is: az erőművet 2012 és 2017 között kellene leállítani. Az élettartam meghosszabbítást biztosító elvi engedélyt a társaságnak 2007-ben kell kérnie az Országos Atomenergia Hivataltól (OAH), amely az azt követő 5 év tapasztalatai alapján határoz arról, mennyi időre ad további üzemeltetési engedélyt. Kocsis István reményét fejezte ki, hogy ez akár 20 év is lehet.Kitért arra, hogy az atomerőmű 1996-ban egy nagy léptékű biztonságnövelő programba kezdett, amelyet hamarosan befejeznek. "Ezzel a paksi létesítmény minden vonatkozásban megfelel azoknak az elvárásoknak, amelyeket az EU támaszt a tagországok hasonló korú atomerőműveivel szemben" - mondta.
Üzemeltetői szerint biztonságos
Az erőmű első blokkjának építése 1982 végén fejeződött be. "Az elmúlt két évtizedben 29 alkalommal folyt független, nemzetközi ellenőrző vizsgálat Pakson, amelyek során mindig jónak minősítették a reaktorblokkok állapotát, és kiemelték a személyzet felkészültségét" - mondta Kocsis István. A világon összesen 430 atomerőművi blokk üzemel, és a termelési mutatók alapján mind a négy paksi blokkot évek óta a világranglista első 35 berendezése között említik.
Kocsis István véleménye szerint az atomenergia békés célú hasznosítása továbbra is megoldást kínál az üvegház okozta globális felmelegedés mérséklésére, mivel nem bocsát ki szén-dioxidot és egyéb környezetkárosító gázokat. A keletkező radioaktív hulladék elhelyezésére pedig Magyarországon is korszerű tárolók épülnek. Mint a vezérigazgató elmondta, jó ütemben halad a kis- és közepes aktivitású hulladékok tárolójának építése Bátaapátiban, valamint kutatások folynak a Mecsekben, Boda környékén, ahova a fűtőelemek kerülhetnek.