További Üzlet cikkek
Óriási projektünk keretében még 2005 elején elterveztük: minden hónap végén megnézzük egyes számítástechnikai termékek árát, hogy megtudjuk, mennyivel esik a konfigurációk ára egy év alatt. Kiválasztottunk 20 terméket, aztán követtük a változásokat.
Halott termékek
Jellemző, hogy sok esetben zsákutcának bizonyult a választás, a szó legszorosabb értelmében, pár hardver gyártását ugyanis leállították év közben, így végül csak 15-nek az árváltozásáról tudtunk elmélkedni. Abból is kettőt év közben lecseréltek, ezeket behelyettesítettük utódjaikkal.
Az érdekesség kedvéért ellátogattunk amerikai honlapokra is, és megvizsgáltuk, hogy a tengerentúlon hogyan változnak az árak. A metódus elég egyszerű volt: mindig ugyanazokat a gyűjtőhonlapokat kerestük, és az adott termék legalacsonyabb árát jegyeztük fel.
Harmadával olcsóbb
Összességében harminc százalékkal lettek olcsóbbak az alkatrészek. Egy éve még egymillió 121 ezer forintot kellet fizetni a 15 termékért, idén januárban már 785 ezer forintért megkaphattuk ugyanezeket. Az Egyesült Államokban kisebb, 29 százalékos volt az áresés, és még nagyobb különbséget kapunk, ha figyelembe vesszük, hogy egy éve még csak 190 forintot, míg most 208 forintot adnak egy dollárért.
|
Mindent összevetve tavaly még 35, míg most már csak 33 százalékkal volt drágább Magyarország, mint az Egyesült Államok. Az árkülönbség kevéssé magyarázható a szállítási költségekkel, hiszen a termékek jelentős részét Ázsiában gyártják, tehát mindenhova szállítani kell, a magasabb európai áfaszint már jobban beleszól az árak küzdelmébe.
Az év eleji áfacsökkentés csak részben éreztette hatását, hiszen a januári árcsökkenés legfeljebb átlagos volt, ami már csak azért is kínos, mert év elején a karácsonyi roham után úgyis olcsóbb lesz rengeteg alkatrész
Magasról zuhant alá
A legnagyobb áresés a memóriák piacát jellemezte, a fél gigabájtos DDR-400 egy év alatt ötven százalékkal, a DDR2-533 ötvenhét százalékkal lett olcsóbb, ez utóbbi az Egyesült Államokban már kevesebbe kerül, mint a 400-as modul. A memóriák főleg az első negyedévben, félévben lettek olcsóbbak, a második félévben már csak pár százalékos áresést lehetett tapasztalni
Elég nagyot zuhant az Athlon 64 3800+ ára is, ami nem is csoda, hiszen ez a processzor tavaly még erősen felsőkategóriásnak számított. Magyarországon 38 százalékkal, az Egyesült Államokban 46-tal lett olcsóbb egy év alatt a csip. A processzort itthon egész évben a folyamatos áresés jellemezte, aztán az utolsó negyedévben drágult valamelyest.
Sokat esett még az Ati Radeon X700 Pro ára is, főleg azért, mert idén már senkinek sem kell ez a videokártya. Időközben még az Ati is áthelyezte a hangsúlyt más termékeire, aminek a vásárlók örülhetnek a legjobban, hiszen egy év alatt 46 százalékot esett a 2005 januárjában is csak középkategóriásnak nevezhető kártya ára. Valamikor nyár végén dönthettek úgy a vásárlók, hogy az X700-as nem kell nekik, ekkor ugyanis 57 százalékkal lett olcsóbb, utána drágult egy keveset a termék.
Az Ati Radeon X800 XT PE áresése egészen másnak köszönhető: egyrészt év közben kiesett, másrészt, mert tavaly még csúcskártyának számított. Az Ati valamikor év elején döntött úgy, hogy kivégzi vezérkosát, így nekünk is váltanunk kellett, és a hozzá leginkább hasonlító X850 XT árait követtük tovább. Ez a kártya teljesítményében alig négy százalékkal marad el az eredeti jelölttől, a sznobizmustól elszakadva tehát a két termék lényegében ugyanaz. A névváltó év közben 42 százalékkal lett olcsóbb Magyarországon, és 53 százalékkal a tengerentúlon, ami már csak azért is különösen fájó, mert ott eleve 30 százalékkal olcsóbb volt a kártya.
Jelentős különbségek
A videokártyáknál amúgy is jellemző, hogy itthon piszkosul sokat kérnek értük, idén januárban az X850 XT 66 százalékkal volt drágább nálunk, a nem éppen olcsó Geforce 6800 GT-ért 62 százalékkal, a Radeon 9600 XT-ért pedig 86 százalékkal kértek többet a magyar kereskedők, mint amerikai társaik.
|
Harmadával drágább nálunk az Athlon 3800+, a 2,8 gigahertzes Pentium 4-es, valamint ennek 3,4 gigahertzes változata. Érdekes, hogy az Intel 2,8 gigahertzes processzora drágult, egy év alatt hét százalékot emelkedett a hazai árfolyama, de az Egyesült Államokban is többet kell fizetni érte, négy százalékkal. Érdekes az Intel ártaktikája, hiszen miközben folyamatosan veszít piaci részesedéséből az AMD-vel szemben, nem nagyon töri magát azért, hogy versenyképesebbek legyenek a termékei.
Magyarországon ugyan csak a 2,8 gigahertzes processzor drágult, de az amerikai kereskedésekben a 2,4 gigahertzes Pentium 4 is drágább lett négy százalékkal, a 3,4 gigahertzes Prescott pedig csak 12 százalékkal lett olcsóbb, ami nem túl jelentős áresés.
Csökkenő különbség
A két monitor ára főleg az utolsó hónapban esett, nyílván az áfacsökkentés miatt, a Samsung 910M így már csak tíz százalékkal került többe nálunk, szemben az egy évvel ezelőtti húsz százalékos különbséggel.
Az adatokat átvizsgálva kiderül, hogy az amerikai áresést legkorábban egy-két hónappal később követi a hazai árcsökkenés, valamint az is, hogy a két ország árai között pont egy év a különbség: Magyarországon 2006 januárjában nagyjából annyiért lehetett megvenni a számítástechnikai termékeket, mint az Egyesült Államokban egy évvel korábban.