További Üzlet cikkek
Versenykorlátozó megállapodás gyanúja
A Gazdasági Versenyhivatal 2001 májusában kezdte meg felmérését a mobilrádiótelefon-szolgáltatás ágazatában. A felmérés keretét a tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló, többször módosított 1996. évi LVII. törvény (Tpvt.) 36/A. §-a biztosította. Ezen rendelkezés értelmében a GVH elnöke adatszolgáltatásra kötelezheti valamely gazdasági ágazatban érintett vállalkozásokat abban az esetben, ha adott piaci folyamatok - ármozgások vagy egyéb folyamatok - arra engednek következtetni, hogy az ágazatban szereplő vállalkozások versenykorlátozó megállapodást kötöttek vagy erőfölényükkel visszaéltek. A GVH a mobilrádiótelefon-szolgáltatással kapcsolatban indított ágazati vizsgálata során részletes adatszolgáltatásra kötelezte az ágazatban érintett cégeket - mind a mobilrádiótelefon-szolgáltató vállalkozásokat, mind a koncesszióval rendelkező, vezetékes (távbeszélő) vállalkozásokat. A vizsgálat lefolytatása során a GVH együttműködött a Hírközlési Felügyelettel, a társhatóság számos adattal és információval segítette a versenyfelügyeleti szerv munkáját.
Versenyfelügyeleti eljárás indult
A GVH a felmérés során beszerzett információk értékelése alapján már igen korán arra a következtetésre jutott, hogy a mobilrádiótelefon-hálózatokban való végződtetési szolgáltatás piacán olyan piaci zavarok érzékelhetők, amelyek versenyfelügyeleti eljárás megindítását teszik szükségessé. Éppen ezért már 2002 februárjában eljárást indított a tárgykörben, amelybe a négy mobilrádiótelefon-szolgáltató mellett a MATÁV Rt.-t is bevonta. Az eljárás jelen pillanatban is folyamatban van, azzal kapcsolatban a GVH további felvilágosítást nem tud adni. A piacfelmérésre vonatkozó részletes jelentés a GVH honlapján (www.gvh.hu) az "Értékelések" főmenü pontban, az "Álláspont, elemzés" címszó alatt található meg.
A Westel üzleti titkok közzétételével vádolja a GVH-t
Sugár András kedden az MTI érdeklődésére elmondta, nem tartják korrektnek, hogy a GVh üzleti titoknak minősülő adatokat tett közzé az interneten, és ebben az ügyben várhatóan az adatvédelmi biztoshoz fordulnak. Hozzátette, hogy a társaságnak törvényi kötelezettsége adatokat szolgáltatni a GVH-nak, de ez nem jelenti azt, hogy ezeket nyilvánosságra lehet hozni. Sugár András szerint a mobilpiacon, így a tarifákat és az előfizetői csomagokat tekintve is egyértelműen verseny van, és ezért a Westel nem tartja indokoltnak önmagában véve egy részterület, például a végződtetési piac vizsgálatát. A Westel álláspontja szerint ráadásul a mobilhálózatból fixhálózatba, illetve fordított irányba kezdeményezett hívások átlagos végződtetési díja egy a háromhoz Magyarországon, ami megfelel az európai uniós gyakorlatnak. Az Európai Unióban ilyen típusú vizsgálatot akkor kezdeményeztek, ha egy a tízhez arány alakult ki a végződtetési díjakat illetően.
A Pannon GSM Távközlési Rt. egyelőre nem kívánta kommentálni a GVH által közzétett információkat.