További Üzlet cikkek
A Wired szerkesztőinek idei toplistáján az egy éven át halasztgatott, aztán délibábnak kikiáltott cuccok között szerepel autó, telefon, böngésző és videojáték, és ha elég optimisták vagyunk, bízhatunk abban, hogy 2009-ben már tényleg a kezünkben lesz mind.
Filmkalózok és videojátékosok
A tizes lista utolsó helyén a Sony Playstation3-as Second Life-klónja, a Home futott be, ami a vaporware fogalmának tökéletes illusztrációja. 2007 márciusában jelentették be, és azóta tologatják a megjelenését. A virtuális világok következő generációjaként harangozták be, hogy aztán a pár hete elérhető bétaverzióban jó nagyot csalódjon mindenki: gyakorlatilag semmire nem jó az egész azon kívül, hogy egy kihalt városban mászkál az ember, és virtuális ruhákra költ valódi pénzt. A Sony most az "ez még béta, majd a végleges mindenkit levesz a lábáról" szöveggel próbálkozik, és 2009-re ígéri a nagy durranást.
A Myka nevű dobozt március óta várja a fél világ. Nem véletlenül: a dobozban egy pici pécé van, Linuxszal, egy 160 gigás merevlemezzel, és egy BitTorrent klienssel. Az egyik végére rákötjük a netet, a másikra a tévét, és már válogathatunk is, milyen filmet húzzon le nekünk a netről a Myka, és játssza is le azzal a lendülettel, HD felbontásban természetesen. A rossz hír az, hogy hónapok óta nem hallani semmit a gyártó cég felől (előrendeléseket persze felvesznek).
A nyolcadik helyen egy online szerepjáték, a Hero's Journey futott be, ami egy 2005-ös játékkiállításon hódította meg a műfaj rajongóit azzal az ígérettel, hogy a statikus és unalmas háttérvilág helyett a játékos cselekedeteire aktívan reagáló, élő világban fog játszódni. A hivatalos álláspont azóta is az, hogy "a fejlesztés jól halad", a legutóbbi hír pedig az, hogy a játék alapjául szolgáló technológiát licencelte a játékipar egyik óriása, a kanadai BioWare, hogy Star Wars szerepjátékot építsen rá. Tuti szereplő a jövő évi vaporware-toplistán.
Délibábautó és sosem látott kütyük
A ZAP-X egy elektromos sportautó, ami már önmagában is elég bizarr ötlet, de a részletek emelték a vaporware-listára. Az eredetileg 2008-as megjelenéssel reklámozott járgány 644 lóerőt és 250 km/h végsebességet ígér akkumulátoros meghajtással, 60 ezer dollárért, vagyis nagyjából annyit, mint egy Porsche Cayenne, filléres üzemanyagköltséggel valami rejtélyes, új, szuperhatékony akkumulátornak köszönhetően. A késéssel sem kispályáznak, egy lendülettel rögtön 2010-re tolták el a premiert.
A Microvosion mobiltelefonba épített projektorával az idén januári CES kiállításon villantott nagyot (annak ellenére, hogy valójában nem mutatták meg, csak beszéltek róla). A Pico-P nevű kütyüről azóta megtudhattuk, hogy notebokkal, kamerával, hordozható médialejátszóval is működik, és csodálatosan éles képet vetít a falra, vagy bármilyen felületre. Csak éppen működés közben nem látta még senki, bár a cég azóta már a Motorolával közösen fejleszt projektoros telefont.
A GPS-ekkel foglalkozó Garmin Nüvifone-ja szintén a CES-en mutatkozott be, a térképrajongók álmai netovábbjaként. A kütyü egy szuper-GPS előre feltöltött térképekkel, Google Maps támogatással, kamerával, webböngészővel, valós idejű forgalmi adatokkal a helyi közlekedésről - csak éppen megjelenni nem akar, az eredetileg ígért dátumhoz képest most fél évet késik, és éppen 2009 első felére ígérgetik.
Hell, it's about time!
Kicsit igazságtalannak érezzük a Starcraft 2 negyedik helyét a listán. Persze, minden idők egyik legjobb stratégiai játékának folytatását 2003 óta fejlesztik, és másfél éve mutogatják belőle a videókat - de a lista több tagjával ellentétben biztosan állíthatjuk, hogy létezik, mi magunk is kipróbáltuk már. A megjelenést most éppen 2009-re tervezik, de (most jön a nagy trükk, ami miatt az előkelő helyet kaphatta) ez csak a történet egyharmadát fogja elmesélni, mert az egész olyan nagyszabású, hogy három részben fogják kiadni.
A dobogó harmadik fokát nem egy konkrét termék, hanem úgy általában a Google-féle Android mobilos operációs rendszert használó telefonok kapták (kivéve persze az első fecske G1-est, mert az tényleg megjelent). Az Androidnak elvileg pont az lenne az előnye, hogy bármilyen gyártó barkácsolhat a rendszer alá telefont, de az egy szem G1 óta még senki nem dobott piacra ilyesmit, bármennyire is jól hangzik az Android elméletben. Elvileg januárban jön a második ilyen készülék, Ausztráliában, Agora néven. Az iPhone-nak egy ideig még nem kell komolyan félnie.
2008 második legnagyobb vaporware-e az Internet Explorer 8 lett. Miközben a böngészők piacán a Microsoft évek óta szorul vissza, az IE8-at a Firefoxot lealázó csodafegyverként hirdették be jó előre. Ez egyelőre nem jött be, a béta, bár nem rossz, nem is olyan meggyőző, hogy váltásra ingereljen bárkit is, és ennek tetejébe nemrég végleges verzió megjelenését is áttolták 2009-re. Eközben az új, hármas verziójú Firefox letöltési világrekordokat döntöget.
A győztes pedig nem lehet más, mint a 12 éve fejlesztett, folyamatosan ígérgetett, legendává és egyben a játékipar legnagyobb viccévé vált Duke Nukem Forever. Több évnyi hallgatás után idén kiadtak pár előzetes képet, meg egy néhány másodperces mozit a játékból, ami elég volt ahhoz, hogy újra, századszor is lázba hozza a játékosokat. A fejlesztőstúdió vezetői legutóbb nagy viccesen azt nyilatkozták, hogy a 2008-as megjelenés már majdnem sikerült, de végül a kokain, a kurvák, meg a World of Warcraft-függőségük miatt nem jött össze. De majd jövőre!