Ha az átlagembert megkérjük, hogy mondjon hirtelen néhány nagy japán elektronikai céget, szinte biztos, hogy megemlít mondjuk két-három jól ismert fényképezőgép-gyártót, egy-két neves játékkonzolgyártót, esetleg néhány hi-fi-, hangszer- vagy óragyártót. Arra, hogy a Casio kapásból eszébe jut-e az embereknek, nem merünk mérget venni, noha szinte biztos, hogy rengeteg háztartásban ott lapul legalább egy számológép, vagy netalán kvarcóra, amin a japán cég jellegzetes, évtizedek óta változatlan logója szerepel.
A Casio helyzete feltehetőleg azért különleges, mert nem olyan szűk a profilja, mint például a Nikoné, ami csak fényképezőgépeket és objektíveket, a Citizené ami csak órákat, vagy a Nintendoé, ami csak játékkonzolokat és videójátékokat gyárt. A Casio ugyanis kis túlzással szinte mindent gyárt, vagy legalábbis gyártott több mint hetven éves története során, jelenlegi széles termékpalettája a számológépektől kezdve, az elektronikus hangszereken át a sport- és luxusórákig terjed.
November végén a cég meghívására meglátogathattuk a tokiói központot és a jamagatai óragyárat, ekkor volt szerencsénk egy-egy kamarakiállításon megismerkedni a Casio történetével, a cég legfontosabb termékeivel, mérföldkőnek számító fejlesztéseivel. Meglepő, de egy sor olyan elektronikai produktumról van szó, amik a maguk idejében űttörő, világelső termékek voltak, és amiknek köszönhető, hogy a Casio stabilan egyike a szigetország nagy elektronikai cégeinek. Az alábbi nagyképes kronológia gerincét a cég gyűjteményében látott termékek alkotják, kiegészítve néhány érdekes-izgalmas Casio-kütyüvel.
A jubiva pipa volt Kasio Tadao mérnök első nagy dobása 1946-ban. Az ujjra húzható filléres cigarettaszipkát vitték mint a cukrot a háború utáni szegénységben tengődő japánok. Az egyszerű találmány egyrészt lehetővé tette, hogy a dohányosok szinte a teljes cigarettát el tudják szívni (bár az ezt lehetővé tevő füstszűrős cigarettát már 1925-ben feltalálta a magyar származású Boris Aivaz, a filteres cigaretták széles körű elterjedése csak a II. világháború utáni években következett be). Másrészt a gyűrűvel szabaddá vált a cigarettát tartó kéz, ami a japán melósoknak meglehetősen praktikus volt. (Fotó:
Casio)
A Casiót (illetve akkor még: Kasio Szeiszakujdzsót) Kasio Tadao mérnök és három öccse alapította 1946-ban. A képen Tadao, Tosio, Kazuo és Jukio láthatók a cég első elektromechanikus számológépével, aminek kifejlesztésébe a cigarettaszipkából származó profitot visszaforgatták. (Fotó:
Casio)
A Casio 14-A számológép egy kiállított példánya a cég tokiói székházában. A 140 kilogrammos íróasztal méretű készülék 485 ezer jenbe került, és több szempontból is világelső volt: elektromágneses relékkel üzemelt, elsőként alkalmazta a háromoszlopos, 0-9-es numerikus billentyűzetkiosztást, kijelzője is egyszerű, letisztult volt. A gépet 1957-ben dobták piacra, ugyanebben az évben megalakult a Casio Computer Co., Ltd. nevű vállalat. (A márkanév kiválasztása, megalkotása is ekkor történt: a testvérek nevének angol átírása, a Kashio helyett az áramvonalasabb, nyugaton jobban csengő, modernséget, gyorsaságot sugalló Casio lett a brand és a cég neve.) (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1965 szeptemberében mutatták be a Casio 001-et, a teljesen elektronikus, tranzisztoros asztali számológépet, újdonságnak számító beépített memóriával, nixie-csöves kijelzővel. A 17 kilogrammos szerkezet 380 ezer jenbe került, irodák, könyvelőcégek vásárolták elsősorban. (Fotó:
Yoshikazu Tsuno / AFP)
A legendás japán miniatürizálás egyik lépése: a Casio Mini hordozható számológép 1972-ből, ami már csak akkora volt mint egy (jó vastag) tábla csokoládé. A Casio Mini volt a világ első elektronikus zsebszámológépe. Az integrált áramkörök ipari megjelenése és elterjedése révén világszerte vagy ötven cég dolgozott gőzerővel irodai számológépek fejlesztésén, a korszakot gyakran nevezik ezért kalkulátorháborúnak. A Casio Minivel az egyre növekvő japán cég új koncepciót próbált ki sikerrel: az otthoni felhasználókat célozta meg, elvégre matematikai műveletek gépesített elvégzésére nemcsak az irodákban lehet szükség. havonta százezer példányt gyártottak belőle, de kevésnek bizonyult, a kereslet akkora volt, hogy duplájára kellett emelni a gyártókapacitást. Összesen végül tízmillió darab kelt el a sikertermékből, amivel a Casio végképp bebiztosította vezető helyét a világ számológépgyártói közt. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1974 novemberében mutatta be a Casio a világ első digitális (LCD) kijelzős kvarc karóráját, a Casiotront. Az időmérők piacára a belépés egyenes következménye volt a számológépek piacán elért komoly sikereknek, ami érthető is, hiszen az időmérés nem más, mint egyfajta folyamatos számolás. A Casiotronban a század elején feltalált kvarckristályos oszcillátor egy korszerű változata (C MOS-LSI) adta az időmérés alapját, ami az újdonság volt, hogy integrált áramkörös szerkezete a napok és hónapok mutatását is lehetővé tette folyadékkristályos kijelzőjén. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Újabb méretcsökkenés a hetvenes évek derekán: a Casio Pocket-LC már öltönyzsebben is elfért. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1979-ben jelent meg az első Casio VL-Tone. Az olcsó, elemmel működő, kb 25 centiméter hosszú, inkább gyerekjátéknak beillő szintetizátor-szekvencer az utóbbi években lett igazán népszerű a futurisztikus, de leginkább vicces, lo-fi hangzásokat kereső zenészek közt. (Fotó:
Shutterstock)
1980 januárjában jelent meg a Casiotone 201, amivel a cég belépett az elektronikus hangszerek piacára. A zongora, orgona és gitár hangzását utánozó szintetizátorral a Casio szerint játék a zenetanulás. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Watercoaster kvarcjáték (CG-61), 1982-ből. (Fotó:
Hip / Northfoto)
Casio SL-800 napelemes, kártyaméretű és vastagságú számológép. Az első kártyaméretű, alig 4 mm vastag számológépet (Casio Mini Card LC-78) 1978-ban dobta piacra a Casio, rá öt évre jött a még vékonyabb, névjegykártya méretű SL-800. Az elektronikus film technológiának köszönhetően a számológép mindössze 12 grammot nyom, ami a Casio 001 tömegének csupán 0,07 százaléka. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1983: megjelenik a Casio PF-3000, az első digitális határidőnapló. Telefonkönyv, számológép, jegyzetek, névjegykártyák, adattároló funkció mind egy készülékben. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1983: az első Casio G-Shock karóra, a DW 5000C, a világ első igazán strapabíró kvarcórája. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Az A158WA-1 talán az egyik legismertebb, már-már ikonikus Casio kvarcóra, meglovagolva a retrohullámot pár éve vissza is hozták a gyártását. Olcsó, vízálló, ébresztős, van benne óra, dátum, stopper és világítás – kell ennél több? (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1983: vékony, vízálló ébresztős digitális karóra, a Casio FS-52. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1983: ez az FB-52W, egyike a Casio első napelemes karóráinak. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1984: DBC-611 Casio Illuminator. Számológép és telefonkönyv, valamint több nyelvű adatbank egy digitális kvarcórában. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A legendás Western Bar kvarcjáték, 1984-ből, rengeteg gyerek szíve vágya. (Fotó:
Shutterstock)
A Casio úgy tűnik mindennél nagyobb örömöt lelt a minél extrémebb, a legtöbb újító ötletet felsorakoztató karórák gyártásában. A cég érintőképernyős, infravörös távirányítós és PC-hez kapcsolódós, valamint MP3 lejátszós órái (a képen balról jobbra) szinte mindig a konkurencia előtt jártak egy orrhoszal. (Fotó:
Science Society Picture Librar / Getty Images Hungary)
1987: a TV-6100 hordozható minitévé 68 mm-es színes LCD kijelzővel jelenítette meg a tévéadás képét. A Casio a tévénézés forradalmasítását várta a dizájnos készüléktől. (Fotó:
Shutterstock)
A V-770 hordozható színes televízió, avagy zsebtévé, a kilencvenes évek derekáról. (Fotó:
Shutterstock)
1994 novemberében mutatta be a Casio a QV-10, a világ első LCD kijelzővel felszerelt digitális fényképezőgépét, amin a kép elkészülte után azonnal vissza is lehetett azt nézni. A digitális fényképezés igazi úttörője volt ez a kis kompakt kamera. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
CASSIOPEIA (A-10/11). A Casio kis kézi számítógépét 1996 novemberében mutatták be, a főként Észak-Amerikában forgalmazott készüléken Windows CE operációs rendszer dolgozott. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
1999: a világ első GPS-szenzorral felszerelt karórája, a Casio ProTrek Satellite Navi (PRT-1GPJ). A mindössze 148 grammos óra 27 GPS-műhold jelét volt képes fogni, ezzel viselője helyét bemérni bárhol a világban. (Fotó:
Yoshikazu Tsuno / AFP)
Váááááá, itt a Casio Crystal Vision hordozható kézi tévékészülék (1999). (Fotó:
John B. Carnett / Getty Images Hungary)
1999-ben mutatták be a Windows CE oprendszerrel működő Cassiopeia E-507 kéziszámítógépet, amihez 350000 pixeles CCD videokamera csatlakozott. (Fotó:
Yoshikazu Tsuno / AFP)
Nemcsak a G-Shock karórák, de a GZ-One mobiltelefonok is meglehetősen strapabíró termékek voltak a kétezres évek elején. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
2002: az 1,3 megapixeles Exilim EX-S1 igazán megérdemli a kompakt jelzőt. A kártyaméretű, mindössze 86 grammos kamera a világ legvékonyabb digitális fényképezőgépe ekkor. Mellesleg MP3 lejátszó is egyben. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
2006-ban mutatta be a Casio saját Proton Exchange Membrane (PEM) metanolos üzemanyagcellás akkumulátorát és a hozzá tartozó mikroreaktor egységet, amivel körülbelül húsz órán át bírta egy laptop. Az ígéretes technológia valamiért nem terjedt még el széles körben azóta, egyelőre leginkább autókban, munkagépekben lehet PEM akkumulátort találni. (Fotó:
Yoshikazu Tsuno / AFP)
2010. május 17: az Exilim CA005, a Casio 13 megapixeles, 3-szoros zoomobjektíves kamerával felszerelt telefonjának premierje. A pár héttel később bemutatott iPhone 4-ben 5 megapixeles kamera volt. (Fotó:
Bloomberg / Getty Images Hungary)
A 2011-es CES-en mutatkozott be a Casio Tryx (EX-TR100) digitális kamera, aminek reklámkampányában olyan hírességek vettek részt, mint például az énekesnő Nicki Minaj. A Full HD mozgóképek felvételére is alkalmas kamera különlegessége a keretéből kimozdítható kijelző volt, és az hogy spártai módon mindössze két gomb állt a felhasználó rendelkezésére a fényképezéshez. (Fotó:
Bloomberg / Getty Images Hungary)
A 2012-es CES-re kivitt egyik új Casio termék, a Memopri, egy főként irodai felhasználásra szánt érintőképernyős címkenyomtató. (Fotó:
Bloomberg / Getty Images Hungary)
Vízálló Casio G'zOne Commando és G'zOne Ravine 2 androidos okostelefonok csücsülnek vízben a 2012-es CES-en. (Fotó:
Bloomberg / Getty Images Hungary)
A 2012-ben megjelentetett Casio EX-Word (XD-SK2800) készüléket általános iskolásokra szabták, matematikához, nyelvtanuláshoz, iskolai feladatokhoz ideális, színes érintőkijelzős gyereklaptop. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Ugyancsak a 2012-es CES (azaz a Las Vegas-i Consumer Electronics Show) a helyszín: a kivetített hostess egy Casio Signature projektort ajánl az érdeklődők figyelmébe. (Fotó:
Bloomberg / Getty Images Hungary)
A Casio Logosease SAR (Search and Rescue) egy vízalatti walkie-talkie, amivel búvárok merülés közben is tudnak egymással kommunikálni. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Nemcsak szintetizátorokat, de például samplereket is gyárt a Casio zenészek, DJ-k számára. A képen a 2015-ben bemutatott XW-PD1 sequencer/sampler látható, ami felülről nézve úgy néz ki mint a Millenium Falcon. (Fotó:
Daniel Knighton / Getty Images Hungary)
A Casio CT-X5000 egyike a jelenleg kapható elérhető árú Casio szintetizátoroknak, nagyjából 130 ezer forintba kerül mapaság. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Casio Celviano Grand Hybrid Digital Piano (2015) viszont tökéletesen úgy néz ki mint egy elegáns pianínó. (Fotó:
Clemens Bilan / Getty Images Hungary)
A 2015-ös CES-re többek között az Exilim FR-10 digitális kamerát vitte a Casio. A 16 megapixeles kamera szétszedhető, külön is használható kamerafejből és vezérlő/kijelzőből áll. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
Számológépek fejlesztésével, gyártásával a 21. százaban sem állt le a Casio, továbbra is a szegmens piacvezetője a japán cég. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
2018: ez itt a Casio jelenleg legdrágább órája, a G-Shock MR-G G2000HB-1 AJR. Napelemes, vízálló, titán tokkal és hátlappal, zafírüveggel szerelt, GPS-es, bluetooth-os, rádiójel vezérelt luxuskaróra, aminek lünettáját kézzel, tradícionális kalapácsos módszerekkel készíti egy 75 éves japán fémműves mester, Aszano Bihou. Bolti ára 550 000 jen (1,4 millió forint) körül mozog. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Casio egyelőre nem ugrott fejest az okosóragyártásba, csupán 2-3 okosórát dobtak eddig piacra (mint pl a képen látható Pro Trek WSD-F20 órát), és azok is kifejezetten túrázóknak, extrém sportolóknak lettek kifejlesztve, nem az Apple okosóráit követik a piacon. Hogy ez mennyire jó taktika, veszít-e ezzel a távolságtartással piacot a Casio, a következő pár évben bizonyára kiderül. (Fotó:
Nagy Attila Károly / Index)
A Casio tokiói központját és jamagatai gyárát a japán cég, illetve a magyar forgalmazó, a Fast Hungary Kft. meghívására nézhettük meg. Az utazás, szállás és ellátás költségeit a meghívók állták, a fenti cikk anyagába azonban nem szóltak bele, az teljes mértékben szerkesztőségi tartalom.
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!