A Nature az MTA melletti tüntetésről
További Tech-Tudomány cikkek
A riport kiemeli, hogy az ITM lépése felháborodást keltett a tudósok és az akadémikusok között, minthogy az MTA kutatóintézet-hálózata felelős a magyar alapkutatások jelentős részéért, ugyanakkor ez a fejlemény csak az
újabb állomása az „Akadémia és az ország populista kormánya közötti hónapok óta folyó csatározásnak”.
Az írás szerint az akadémiai kutatók szerint a pályázati kiírás túl elhamarkodott, és a minisztérium nem is árult el semmit arról, hogy a pályázatokat hogyan fogják elbírálni, és hogyan választják majd ki a győzteseket. Emellett nincs is törvényes alapja annak, hogy ily módon vonjanak el forrásokat az Akadémiától.
„Ez elfogadhatatlan. Pályáznunk kellene a saját működési költségeinkre. Nem lenne lehetőségünk kiemelkedő tudományos kutatásokkal pályázni, pedig éppen ezt az amit tennünk kéne” - idézte a Nature Lovász Lászlót, az MTA elnökét.
A cikk további részében részletesen összefoglalják az elmúlt fél év történéseit, amelyek egyre fokozták a feszültséget az Akadémia és az Orbán-kormány között, amely „igyekszik az ellenőrzése alá vonni az [Akadémia] költségvetését, és eltörölni a függetlenségét”. Kiemelik azt is, hogy az Akadémiát szerte a világból rengeteg kutatóintézet és egyetem támogatásáról biztosította, közöttük a Közép-európai Egyetem is, amelyet „arra kényszerítettek, hogy tevékenysége jelentős részét elvigye az országból az Orbán kormányával való másfél éves szembenállás után”.
Lovász László így zárja nyilatkozatát:
Az elmúlt hat hónap kimerítő volt, de időnként kiszabadulok a hétvégére és akkor tudok matematikával is foglalkozni.
Forrás: Nature