A világ második HIV-fertőzésből kigyógyult betege felfedte személyazonosságát
További Tech-Tudomány cikkek
- Megrendezik az első emberek és robotok közötti félmaratont Kínában
- Hatvanhatmillió éves hányásfosszíliát találtak Dániában
- Olyat húzott a kínai MI, hogy még az Apple sem bír vele
- Megtréfálta a csillagászokat a Tesla Roadster, veszélyes aszteroidának nézték az űrautót
- Jól sikerültek az új nukleáris rakéta NASA-tesztjei
2019-ben írtuk meg, hogy egy brit férfi lett a világon a második, akinek a szervezetéből sikerült teljesen kiirtani a HIV-vírust. Több mint 10 évvel az első sikeres, teljes tünetmentességhez vezető gyógyulás után ez volt a második eset, és azt bizonyította, hogy a 10 évvel korábbi kezelés sikere nem csak a véletlen műve, hanem reprodukálható. A sokáig nevét nem vállaló londoni férfi most, egy évvel a tavalyi bejelentés után a nevét is vállalja, írja az MTI.
Adam Castillejo felhagyott a betegsége ellen szedett antiretrovirális gyógyszerrel, ennek ellenére már több mint 30 hónapja vírusmentes. Nem a gyógyszer hatására múlt el a betegsége, hanem a daganata ellen kapott őssejtterápia gyógyította meg - írta a The Lancet HIV orvosi szaklap. Őssejtdonorai egy ritka génvariánssal rendelkeznek, amelyek megvédik őket - és most már Castillejót is - a HIV-fertőzéstől.
Az első, akiről azt jelentették, hogy meggyógyult a HIV-ből, Timothy Brown volt, a berlini beteg, aki hasonló kezelést kapott, majd azután három és fél évvel vírusmentesnek nyilvánították.
Az őssejtbeültetés, úgy tűnik, megakadályozza, hogy a vírus a szervezeten belül szaporodjon, mert a beteg immunsejtjeit a donorok HIV-nek ellenálló immunsejtjeire cserélik.
A most negyven éves Adam Castillejónak se a vérében, se a spermájában, se a szöveteiben nem mutatható ki a HIV-fertőzés. Már egy éve, hogy bejelentették a vírusmentességét és ez azóta sem változott, de most döntötte el, hogy felfedi a személyazonosságát.
Két és fél éve nem kap antiretrovirális gyógyszert és vírusmentes. Eredményeink azt mutatják, hogy a berlini beteg esetében a kilenc évvel ezelőtt elsőként sikerrel alkalmazott HIV-ellenes őssejtterápia megismételhető, tehát szinte bizonyos, hogy gyógyítja a HIV-et
- mondta el a BBC-nek Ravindra Kumar Gupta, a kutatás vezetője, a Cambridge-i Egyetem professzora.
Ennek ellenére nem ez lesz a világon élő sok millió HIV-fertőzött gyógymódja. Az agresszív terápiát elsődlegesen a két páciens rákos daganata, nem pedig a HIV ellen vetették be.
A jelenleg használt HIV-gyógyszerek nagyon hatékonyak, ami azt jelenti, hogy a fertőzöttek, akik szedik, hosszú, egészséges életre számíthatnak.
A gyógymód igen kockázatos, ezért csak utolsó lehetőségként vesszük igénybe olyanok esetében, akik a HIV-fertőzés mellett életveszélyes vérképzőszervi daganattól is szenvednek
- tette hozzá Gupta.
A HIV-1 vírus leggyakoribb receptora a CCR5 nevű receptor, ezzel lép be a sejtekbe. Néhány ember azonban rezisztens a HIV-re, mert a CCR5 receptor két mutáns kópiáját hordozza. Ez azt jelenti, hogy ezeknek az embereknek a sejtjeibe nem tud behatolni a vírus.
A tesztek azt mutatják, hogy Castillejo immunsejtjei 99 százalékának helyét átvették a donorok immunsejtjei. A vírus maradványai azonban még ott vannak a testében, ahogy a berlini betegében is, tehát abszolút biztonsággal nem lehet kijelenteni, hogy soha nem térhet vissza a betegségük.
A harmadik gyógyult HIV-fertőzöttről pedig ebben a cikkünkben írtunk.